Ўзбекистон истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш жамиятлари федерацияси ва Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг қўшма мурожаати
2018-12-06 | Иқтисодиёт
2018 йилнинг июль ойидан Ўзбекистон Республикаси Марказий банки томонидан янги намунадаги 50, 100, 200, 500 сўмлик тангалар муомалага чиқарилган.
Бундан асосий мақсад – аҳоли ва хўжалик юритувчи субъектларга нақд пуллар билан ҳисоб-китобларда қулайликлар яратиш, жумладан харид қилинган товарлар ва хизматлар учун қайтим қайтаришдаги муаммолларни бартараф этиш ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикасининг “Истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Қонунининг 21-моддасига асосан сотувчи (ижрочи) истеъмолчини ҳақ эвазига қўшимча товарлар сотиб олишга ёки қўшимча хизматлардан фойдаланишга қисташга, шунингдек кўрсатилмаган хизматлар учун ҳақ олишга ҳақли эмас.
Шу сабабли, харид қилинган товарлар бўйича қайтим ўрнига сотувчи томонидан кам баҳоли турли товарларнинг қайтарилишидан норози бўлсангиз:
• Истемолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш жамиятлари федерациясининг 1091 рақамли “ишонч телефони”га мурожаат қилишингиз сўралади.
Ҳурматли тадбиркорлар!
Савдо дўконлари, супермаркетлар, умумий овқатланиш корхоналари, дорихоналар, транспорт ва маиший хизмат кўрсатиш корхоналари харидорларга қайтим пулларини тўлиқ беришни таъминлаш мақсадида, майда қийматдаги тангаларни олиш юзасидан хизмат кўрсатувчи банк филиалларига мурожаат қилишлари лозим.
Ўз навбатида, аҳоли билан нақд пулда ҳисоб-китобларни амалга оширувчи хўжалик субъектлари тижорат банклари орқали:
• банкдаги депозит ҳисобварақларидаги маблағлари доирасида майда қийматдаги тангалар билан таъминлаб берилади;
• банкнот кўринишидаги нақд пул маблағларини майда қийматдаги тангаларга алмаштириб олишлари мумкин бўлади.
Тадбиркорлик субъектлари мурожаатларига асосан банклардан 50, 100, 200, 500 сўм қийматдаги тангаларни олишда муаммолар юзага келганда, Марказий банкнинг (71) 200-00-44 рақамли "ишонч телефони"га мурожаат қилишлари мумкин.

Совместное обращение Федерации обществ защиты прав потребителей Узбекистана и Центрального банка Республики Узбекистан
2018-12-06 | Экономика
Центральным банком Республики Узбекистан в текущем году выпущены в обращение монеты нового образца достоинством 50, 100, 200, 500 сум с целью оптимизации денежного обращения и создания благоприятных условий при расчетах наличными деньгами, в частности устранения проблем с возвратом сдачи за приобретенные товары и услуги.
Согласно статье 21 Закона Республики Узбекистан «О защите прав потребителей» продавец (исполнитель) не вправе настаивать на приобретении потребителем за плату дополнительных товаров или предоставлении дополнительных услуг, а также взимать плату за не оказанные услуги.
В связи с этим, в случаях отказа со стороны продавцов рассчитаться в денежной форме при возврате сдачи с предложениями по замене её неравноценными товарами:
• Просим обращаться по «телефону доверия» 1091 Федерации обществ защиты прав потребителей.
В целях обеспечения полного возврата сдачи в денежной форме при расчетах в торговых точках и предприятиях, оказывающих услуги населению, просим обращаться в филиалы обслуживающих банков для получения монет мелкого достоинства.
Хозяйствующие субъекты, осуществляющие налично-денежные расчеты с населением обеспечываются монетами через коммерческие банки:
• в пределах средств на депозитных счетах;
• также, с путем обмена банкнот на монеты.
При возникновении проблем в получении монет достоинством 50, 100, 200, 500 сум в банках просим обращаться по «телефону доверия» (71) 200-00-44 Центрального банка.