2018 йил 5 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгашининг мажлиси бўлиб ўтди.
Кенгаш Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ўн еттинчи ялпи мажлисини жорий йилнинг 13 декабрь куни Тошкент шаҳрида чақириш тўғрисида қарор қабул қилди.
Сенат ялпи мажлиси муҳокамасига Ўзбекистон Республикасининг 2019 йилги Давлат бюджети, давлат мақсадли жамғармаларининг бюджетлари ҳамда солиқ ва бюджет сиёсатининг асосий йўналишлари тўғрисидаги масала киритилмоқда.
Шунингдек, ялпи мажлис кун тартибига Ўзбекистон Республикасининг бир қатор қонунлари ҳамда мамлакатимизда олиб борилаётган ислоҳотларнинг самарадорлигини тубдан оширишга, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурини ижро этишга, халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган масалалар киритилмоқда.
“Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномалари тўғрисида”ги, “Ўзбекистон Республикасининг Консуллик уставини тасдиқлаш тўғрисида”ги, “Жабрланувчиларни, гувоҳларни ва жиноят процесси бошқа иштирокчиларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги, “Уруғчилик тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунлари, шунингдек Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига жамоат тартибини таъминлаш механизмларини, баъзи давлат органлари фаолиятини, қишлоқ хўжалигида экин майдонларидан самарали фойдаланиш механизмини такомиллаштиришга қаратилган ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги қонунлар шулар жумласидандир. Шу билан бирга, халқаро ҳужжатларни ратификация қилиш тўғрисидаги қонунлар ҳам кўриб чиқилади.
Бундан ташқари, сенаторлар ялпи мажлисда Ўзбекистон Республикаси ички ишлар вазирининг ички ишлар органларининг жиноятчиликка қарши курашиш ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш соҳасидаги фаолияти, шунингдек Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазирининг вазирликнинг 2018 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ахборотини эшитадилар.
Ялпи мажлисда Фарғона вилояти ҳокимининг ҳудудларни ривожлантириш ҳамда халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари фаолияти ҳақидаги ҳисоботи тингланади.
Сенаторлар фуқароларнинг кафолатланган меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш масалалари бўйича Парламент комиссияси раисининг ахборотини эшитадилар ва 2019 йилда кўп тармоқли фермер хўжаликларини ташкил қилиш дастури тўғрисидаги масалани ҳам кўриб чиқадилар.
Сенат аъзолари Ўзбекистон Республикаси Бош вазирига контракт бўйича ҳарбий хизматга кириш ва уни ўташга оид қонун ҳужжатлари ижроси ҳолати ва бу соҳадаги ҳуқуқни қўллаш амалиёти юзасидан парламент сўрови юбориш билан боғлиқ масалани муҳокама қиладилар.
Олий Мажлис Сенати қўмиталари ва девонининг ўн еттинчи ялпи мажлисга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга доир ишларини мувофиқлаштириш учун Сенат Кенгаши томонидан ишчи гуруҳ тузилди.

5 декабря 2018 года состоялось заседание Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Кенгаш принял постановление о созыве семнадцатого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан 13 декабря текущего года в городе Ташкенте.
На обсуждение пленарного заседания Сената вносится вопрос о Государственном бюджете Республики Узбекистан, бюджетах государственных целевых фондов и основных направлениях налоговой и бюджетной политики на 2019 год.
В повестку дня пленарного заседания также включен ряд законов Республики Узбекистан и вопросов, направленных на коренное повышение эффективности осуществляемых преобразований, исполнение Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий», укрепление международного сотрудничества.
К их числу относятся законы Республики Узбекистан «О международных договорах Республики Узбекистан», «Об утверждении Консульского устава Республики Узбекистан», «О защите потерпевших, свидетелей и иных участников уголовного процесса», «О семеноводстве», а также законы о внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на совершенствование обеспечения общественного порядка, деятельности отдельных государственных органов, механизмов эффективного использования посевных площадей в сельском хозяйстве. Наряду с этим, будут рассмотрены также законы о ратификации международных документов.
Кроме того, на пленарном заседании сенаторы заслушают информацию министра внутренних дел Республики Узбекистан о деятельности органов внутренних дел в сфере борьбы с преступностью и профилактики правонарушений, министра иностранных дел Республики Узбекистан о деятельности Министерства в 2018 году.
На пленарном заседании будет заслушан отчет хокима Ферганской области о развитии территорий и деятельности местных Кенгашей народных депутатов.
Сенаторы также заслушают информацию председателя Парламентской комиссии по вопросам обеспечения гарантированных трудовых прав граждан и рассмотрят вопрос о Программе создания многопрофильных фермерских хозяйств в 2019 году.
Члены Сената обсудят вопрос, связанный с направлением парламентского запроса Премьер-министру Республики Узбекистан о состоянии исполнения законодательства по поступлению и прохождению военной службы по контракту и правоприменительной практике
в данной сфере.
Кенгашем Сената создана рабочая группа в целях осуществления координации работы комитетов и аппарата Сената Олий Мажлиса по подготовке и проведению семнадцатого пленарного заседания.