Ўзбекистоннинг маданий мероси жаҳон тўпламларида
Жорий йилнинг 10-11 декабрь кунлари пойтахтимизда “Ўзбекистоннинг маданий мероси жаҳон тўпламларида” лойиҳасининг 2018 йил якунлари ва 2019 йил "Йўл харитаси"ни ишлаб чиқишга бағишланган халқаро мультимедиа форуми бўлиб ўтади.
Унда мамлакатимиз олимлари ва хорижлик олимлар, давлат ҳокимияти органлари вакиллари, маданият ва санъат арбоблари, туристик компаниялар вакиллари, шунингдек, оммавий ахборот воситалари вакиллари, медиа тузилмалар раҳбарлари, блогерлар, кинорежиссёрлар ва продюсерлар, ижодий гуруҳлар иштироки кутилмоқда.
Шу муносабат билан «Севимли ТВ» канали биносида ўтказилган матбуот анжуманида мазкур нуфузли халқаро тадбирнинг мазмун-моҳияти ҳақида батафсил маълумот берилди.
Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси бошқаруви раиси Ф.Абдухолиқов, академик Э.Ртвеладзе ва бошқалар мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламдаги ислоҳотлар барча йўналишлар қаторида маданият ва санъатимизнинг янада равнақ эттириш ҳамда тарихимизни қайта ўрганишга кенг йўл очиб берганини таъкидлади.
Қайд этиш керакки, ушбу лойиҳа Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси ва бир қатор миллий ҳамда халқаро ҳамкор ташкилотлар томонидан амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциациясининг «Медиа-холл» мажмуасида бўлиб ўтадиган форум илмий ва маданий қисмларни ўз ичига олади. Айниқса, дунёга машҳур олим, тарих фанлари доктори, санкт-петербурглик Эфим Резваннинг Ўзбекистон ҳудудига тегишли дунёнинг 114 та Қуръони Карим ҳақидаги қизиқарли маълумотлари, Марказий Осиё ва Кавказ институти раиси Фредерик Старр тажрибаси иштирокчиларга манзур бўлади.
Шунингдек, академик Э.Ртвеладзенинг “Буюк Ҳинд йўли”. “Ўзбекистоннинг 100 машҳур қўлёзма ёдгорликлари” лойиҳаси, “Россия – Культура” телеканалининг «ЎзЭОАВМА» билан биргаликдаги “Ўзбекистон. Севги ҳақида афсоналар” тўрт серияли ҳужжатли фильми ҳамда Германия кинокомпанияси томонидан “Ўзбекистоннинг буюк файласуфлари” фильмини суратга олиш бўйича лойиҳасига бағишланган тадбирлар ташкил этилади.
Форум доирасида "Замонавий дунёдаги маданий мерос: сақлаш ва оммалаштириш" мавзусидаги илмий-амалий конференция ҳамда Темурийлар тарихи давлат музейида “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” лойиҳасининг доимий кўргазмаси очилиши каби бир қатор тадбирлар ўтказилиши режалаштирилган. Яна бир эътиборли жиҳати, мазкур форум иштирокчилар учун жорий йилда нашрга тайёрланган 10 та альбом билан танишиш имконини беради.
Якунда форум натижалари бўйича Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва тарғиб қилиш бўйича Бутунжаҳон жамияти фаолиятининг 2019 йил учун "Йўл харитаси" ишлаб чиқилади.
Форум доирасида ташкил этиладиган ижтимоий медиа-маҳсулотлар миллий фестивалида ғолиб бўлган иштирокчилар ташкилотчилар томонидан рағбатлантирилади.

Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира
10-11 декабря нынешнего года в столице пройдет международный мультимедийный форум, посвященный итогам проекта “Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира” за нынешний год и разработке "дорожной карты" на 2019 год.
Ожидается участие в нем отечественных и зарубежных ученых, представителей органов государственной власти, туристических компаний, деятелей культуры и искусства, руководителей медиа-структур, блогеров, кинорежиссеров и продюсеров, творческих коллективов.
На организованной в этой связи в здании канала «Севимли ТВ» пресс-конференции была дана подробная информация о сути и целях данного престижного международного мероприятия.
Председатель правления Национальной ассоциации электронных средств массовой информации Узбекистана Ф.Абдухаликов, академик Э.Ртвеладзе и другие отметили, что проводимые в нашей стране масштабные реформы открыли широкую дорогу для дальнейшего развития всех направлений, в частности национальной культуры и искусства, повторного изучения нашей истории.
Следует отметить, что данный проект реализуется Национальной ассоциацией электронных средств массовой информации Узбекистана, рядом национальных и международных организаций-партнеров.
Форум, который пройдет в комплексе «Медиа-холл» Национальной ассоциации электронных СМИ Узбекистана, включает в себя научную и культурную части. Наверняка огромный интерес участников вызовут интересные факты о Священном Коране, обнаруженные известным в мире ученым, доктором исторических наук Эфимом Резваном из Санкт-Петербурга, опыт председателя Института Центральной Азии и Кавказа Фредерика Старра, связанный с Узбекистаном.
Кроме того, будут организованы мероприятия, посвященные проекту академика Э.Ртвеладзе “Великий Индийский путь”, проекту “100 известных рукописных памятников Узбекистана”, четырехсерийному документальному фильму телеканала “Россия – культура”, снятому совместно с НАЭСМИ, - “Узбекистан. Обретенные откровения” и проекту по съемкам кинокомпанией Германии фильма “Великие философы Узбекистана”.
В рамках форума предусмотрено проведение научно-практической конференции на тему "Культурное наследие в современном мире: сохранение и популяризация", открытие в Государственном музее истории Темуридов постоянной выставки проекта “Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира”. Заслуживает внимания тот факт, что данный форум предоставит участникам возможность ознакомиться с подготовленными к изданию в нынешнем году 10 альбомами.
По итогам форума будет разработана "дорожная карта" деятельности Всемирного общества по изучению и сохранению культуры Узбекистана на 2019 год.
Участники, победившие в ходе предстоящего в рамках форума национального фестиваля социальной медиа-продукции, будут достойно поощрены организаторами.