Адлия вазирлиги БМТТД билан қўшма лойиҳа доирасида коррупцияга қарши кураш соҳасида илғор тажрибаларни ўрганмоқда
2018-11-29 | Жамият
Ўзбекистон Республикаси адлия вазири Русланбек Давлетов бошчилигидаги Адлия вазирлиги ва Бош прокуратураси вакилларидан иборат қўшма делегация Сингапур ва Корея Республикасига жўнаб кетди.
Асосий мақсад — давлат бошқаруви ва давлат хизмати тизимини ислоҳ қилиш, меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларни коррупцияга қарши экспертизаси, давлат органлари фаолияти самарадорлигини таҳлил қилиш соҳасида хорижий тажрибани ўрганишдан иборат. Ташриф чоғида Сингапурнинг коррупцион амалиёт терговлари бюроси ва Корея Республикасининг Коррупцияга қарши курашиш ва фуқаролик ҳуқуқи комиссияси билан ҳамкорликни йўлга қўйишни назарда тутилмоқда.
Сафар — Адлия вазирлиги, Бош прокуратура ва мамлакатимиздаги БМТТД ваколатхонасининг қўшма ташаббуси "Ўзбекистондаги самарали, ҳисоб берувчи ва шаффоф бошқарув институтлари орқали коррупцияга қарши кураш" лойиҳаси доирасида ташкил этилди.
Маълумот учун: саккиз миллион АҚШ доллари қийматига эга уч йилга мўлжалланган "Ўзбекистондаги самарали, ҳисоб берувчи ва шаффоф бошқарув институтлари орқали коррупцияга қарши кураш" лойиҳа коррупцияга қарши кураш бўйича кенг кўламли комплекс чора-тадбир ҳисобланиб, деярли барча соҳани қамраб олади. Коррупцияга қарши кураш соҳасида билим ва кўникмаларини такомиллаштириш бўйича давлат хизматчиларини тайёрлашнинг инновацион методикаларини ишлаб чиқиш ва қўллаш, хорижий мамлакатларнинг ушбу соҳадаги илғор тажрибасини ўрганиш учун стажировкаларни ташкил этиш ва Ўзбекистон ташкилотлари фаолиятида эгалланган кўникмаларни келгусида имплементация қилиш каби йўналишлар ҳамкорлик йўналишлари сифатида белгилаб олинди.
Жорий йилнинг 27 ноябрида делегация Сингапурда қатор учрашувлар ўтказди. Сингапур, Корея Республикаси, Малайзия, Гонконг, Индонезия ва бошқа мамлакатларнинг коррупцияга қарши кураш бўйича органлар ходимлари иштирокида тренинг бўлиб ўтди. Ўзбекистон делегацияси аъзолари Республикамизда Ҳаракатлар стратегияси доирасида кўрилаётган антикоррупцион чора-тадбирлар тўғрисида батафсил маълумот тақдим қилишди. Хусусан, коррупцияга қарши мониторинг, меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар экспертизаси, аҳоли ўртасида коррупцияга қарши тарғибот тўғрисида маълумот берилди.
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазири Р.Давлетов мамлакатимиз ҳукумати коррупциянинг барча шаклларини ҳокимиятнинг турли даражаларида намоён бўлишига қарши кураш ва олдини олиш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар, бу иллатга қарши курашиш давлат ва жамият тараққиётига эришишнинг асосий шарти эканлигини қайд этди. Делегация миллий антикоррупцион дастурларни самарали олиб бориш учун энг яхши глобал билимлар ва илғор тажрибани ўрганишга қизиқаётганлигини таъкидлади.
Ўзбекистон делегацияси Сингапурнинг давлат хизматларини тақдим қилиш маркази, нотариал идоралар фаолияти ҳам яқиндан танишишди. Бу борадаги тажрибалар ўзаро алмашинди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон делегациясининг бу икки мамлакатга ташрифи жорий йилнинг 30 ноябрига қадар давом этади.

Министерство юстиции в рамках совместного с ПРООН проекта изучает передовые практики в области противодействия коррупции
2018-11-29 | Общество
Совместная делегация Министерства юстиции и Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан во главе с министром юстиции Русланбеком Давлетовым отправилась в Сингапур и Республику Корея.
Основная цель — изучение зарубежного опыта в области реформирования системы государственного управления и государственной службы, антикоррупционной экспертизы нормативно-правовых актов, анализа эффективности деятельности государственных органов. В рамках поездки также предусматривается налаживание сотрудничества с Бюро расследований коррупционной практики Сингапура и Комиссией по борьбе с коррупцией и гражданским правам Республики Корея.
Поездка организована в рамках проекта — совместной инициативы Министерства юстиции, Генеральной прокуратуры и Представительства ПРООН в нашей стране «Противодействие коррупции через эффективные, подотчетные и прозрачные институты управления в Узбекистане».
Для сведения: трехлетний проект «Противодействие коррупции через эффективные, подотчетные и прозрачные институты управления в Узбекистане» с бюджетом восемь миллионов долларов США является масштабным комплексом мероприятий по противодействию коррупции и охватывает практически все сферы. В числе направлений сотрудничества определены разработка и применение инновационных методик подготовки госслужащих по совершенствованию их знаний и навыков в области противодействия коррупции, организация стажировок для изучения передового опыта зарубежных стран в этой сфере и последующей имплементации приобретенных навыков в деятельности организаций Узбекистана.
27 ноября текущего года делегация провела ряд встреч в Сингапуре. Состоялся тренинг с участием сотрудников органов по противодействию коррупции Сингапура, Республики Кореи, Малайзии, Гонконга, Индонезии и других стран. Члены делегации Узбекистана представили подробную информацию об антикоррупционных мерах в нашей республике, предпринимаемых в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. В частности, об антикоррупционном мониторинге, экспертизе нормативно-правовых актов, пропаганде противодействия коррупции среди населения.
Изучение передовой практики и лучших глобальных знаний в области противодействия коррупции, всесторонний анализ этой деятельности с учетом разных аспектов позволит выработать собственный уникальный путь по борьбе с коррупцией.
Министр юстиции Республики Узбекистан Р.Давлетов отметил, что Правительство нашей страны подтверждает глубокую приверженность предупреждению и противодействию коррупции во всех ее формах проявления на разных уровнях власти. Это ключевое условие достижения прогресса государства и общества.
Делегация Узбекистана с целью изучения деятельности и обмена опытом также посетила Центр предоставления государственных услуг, а также нотариальную контору Сингапура.