Халқаро фестиваль юксак савияда ўтади
Термизда 2019 йил 5-10 апрель кунлари бўлиб ўтадиган Халқаро бахшичилик санъати фестивалини юқори савияда ўтказиш мақсадида ташкил этилган вилоят ишчи гуруҳининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Президентимизнинг жорий йил 1 ноябрдаги “Халқаро бахшичилик санъати фестивалини ўтказиш тўғрисида”ги қарори мамлакатимизда бахшичилик ва достончилик санъатини янги босқичда ривожлантириш, миллий қадриятларимизни жаҳонда кенг тараннум этиш, бахши-шоирлар нуфузини янада оширишга хизмат қилиши алоҳида таъкидланди.
Жорий йил 22 ноябрда Вазирлар Маҳкамасининг қарори қабул қилиниб, фестивални ташкил этиш бўйича “йўл харитаси” тасдиқланди. Бахшичилик ва достончилик санъатини ривожлантириш, бахши-шоир, оқин ва жировлар ижодининг халқимиз маданияти ва санъатидаги ўрни ва аҳамиятини янада ошириш масалаларига доир илмий-амалий конференция ўтказиш белгиланди. Хорижий ва Ўзбекистон бахшичилик санъати усталарининг якка концертлари, бахши-шоир, оқин ва жировлар, фольклор жамоаларининг Халқаро кўрик-танлови ва сайиллар ташкил этиш, машҳур аждодларимиз ҳаёти ва ижодий фаолияти ҳақида замонавий усулда саҳналаштирилган дастурлар, бахшичилик санъати тарихига оид кўргазмалар, ўзбек, араб, форс, инглиз, рус тилларида нашр этилган илмий-тадқиқот асарлари, илмий-маърифий адабиётлар намойишига алоҳида ўрин ажратилди. Халқаро кўрик-танлов шартлари белгилаб берилди.
– Азалдан бахши-шоирларга бешик бўлиб келаётган Сурхон воҳаси марказида ҳар икки йилда бир марта Халқаро бахшичилик санъати фестивалини ўтказиш белгилангани халқимизда ўз тарихидан ғурур-ифтихор туйғусини янада оширди. Бу бахши-шоирларнинг асрий орзуси эди, – дейди Сурхондарё вилояти ҳокими ўринбосари, ташкилий ишчи гуруҳ раҳбари Р.Чориев.– Фестивалга пухта тайёргарлик кўриш бўйича вилоят ҳокимининг қарори қабул қилиниб, тегишли чора-тадбирлар белгиланди. Йўналишлар бўйича ишчи гуруҳлар тузилиб, амалга оширилиши лозим бўлган вазифалар белгилаб берилди. Сайёрамизнинг турли давлатларидан келадиган меҳмонларни муносиб кутиб олиш ва фестивални юқори савияда ўтказишга тайёргарлик ишлари ишлаб чиқилган чора-тадбирлар дастури асосида бошлаб юборилди.
Йиғилишда йўналишлар бўйича ишчи гуруҳлар томонидан амалга оширилаётган ишлар атрофлича таҳлил қилинди. Таклиф ва тавсиялар билдирилди.

Международный фестиваль пройдет на высоком уровне
Состоялось собрание областной рабочей группы, созданной в целях проведения на высоком уровне Международного фестиваля искусства бахши, который состоится 5-10 апреля 2019 года в Термезе.
Особо было подчеркнуто, что постановление Президента страны "О проведении Международного фестиваля искусства бахши" от 1 ноября текущего года направлено на дальнейшее развитие искусства бахши и сказительства на новом уровне, прославление наших национальных ценностей в мировом масштабе, повышение авторитета поэтов-бахши.
22 ноября было принято постановление Кабинета Министров и составлена "дорожная карта" по организации фестиваля. Намечено проведение научно-практической конференции по вопросам развития искусства бахши и сказительства, дальнейшего повышения роли и значения творчества поэтов-бахши, акынов и сказителей в культуре и искусстве нашего народа. Особое внимание уделено организации сольных концертов зарубежных и узбекских мастеров искусства бахши, международных конкурсов, выступлений фольклорных ансамблей, выставок по истории искусства бахши, презентаций научно-исследовательских работ на эту тему, опубликованных на узбекском, арабском, английском, персидском, русском языках.
- Постановление о проведении раз в два года Международного фестиваля искусства бахши в центре Сурханского оазиса, который издавна является колыбелью поэтов-бахши, еще более повысило чувство гордости за нашу историю. Это воплощение давней мечты поэтов-бахши, - говорит заместитель хокима Сурхандарьинской области Р.Чориев. - Распоряжение хокима области нацелено на основательную подготовку к фестивалю, намечены соответствующие меры, созданы рабочие группы. Работа по подготовке к достойной встрече гостей, которые прибудут со всех концов света, и проведению фестиваля на высоком уровне начата на основе разработанной программы мероприятий.
На собрании всесторонне рассмотрена деятельность рабочей группы. Были озвучены предложения и рекомендации.