Ўзбекистон – Индонезия сиёсий маслаҳатлашувлари тўғрисида
2018 йилнинг 28 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Неъматов вазирликлараро сиёсий маслаҳатлашувларнинг навбатдаги раундида иштирок этиш учун мамлакатимизга ташриф буюрган Индонезия Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги делегациясини қабул қилди.
Учрашувда умумий кун тартибининг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашилди. Меҳмонлар Ўзбекистоннинг Марказий Осиё минтақасидаги сиёсати тўғрисида хабардор қилинди.
Шу куннинг ўзида Ўзбекистон – Индонезия сиёсий маслаҳатлашувларининг 7-мажлиси ўтказиди. Унда сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги икки томонлама муносабатларнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари батафсил кўриб чиқилди.
Томонлар деярли барча соҳаларда ўзаро манфаатли алоқаларни ривожлантириш учун сезиларли салоҳият мавжудлигини эътироф этдилар ва уларни ошириш борасида қатъий мақсади борлигини тасдиқладилар.
2018 йилнинг биринчи 9 ойида ўзаро савдо ўтган йилнинг шу вақтига нисбатан 1,5 баробарга ўсди ва қарийб 38 млн. АҚШ долларини ташкил этди. Шу билан бирга Ўзбекистонга ташриф буюрган индонезиялик туристлар, жумладан исломий қадамжоларни зиёрат қилувчилар сони ҳам деярли икки баробарга кўпайган. Шу нуқтайи назардан томонларнинг муносабатларни мустаҳкамлаш суръатларини қўллаб-қувватлаш бўйича таклифлари ҳамда маҳсулотлар ва хизматларни ўзаро етказиб бериш номенклатурасини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Маслаҳатлашувлар чоғида БМТ, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, бошқа халқаро ва минтақавий ташкилотлар доирасидаги ҳамкорлик масалалари ҳам кўриб чиқилди.

On Uzbekistan – Indonesia political consultations
On November 28, First Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Ilkhom Nematov received a delegation of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Indonesia, who arrived in Uzbekistan to attend the next round of inter-MFA political consultations.
Views were exchanged on current issues of common agenda. The guests were informed about Uzbekistan’s policy in Central Asian Region.
On the same day, the 7th meeting of Uzbekistan – Indonesia political consultations was held, during which the state and prospects of bilateral relations in political, trade-economic, investment, cultural-humanitarian and other fields were discussed in detail.
The sides noted the significant potential for development of mutually beneficial relations in almost all areas of cooperation and confirmed their firm intention to increase them.
For the first 9 months of 2018, the trade turnover increased by 1.5 times compared to the same period of 2017 and amounted to about 38 million USD. At the same time, the number of tourists from Indonesia who visited Uzbekistan has almost doubled. In this context, the sides discussed proposals on maintaining dynamics of strengthening relations, expanding the range of mutual supplies of products and services.
According to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, issues of cooperation within the framework of the UN, Organization of Islamic Cooperation and other international and regional organizations were also considered.