Ўзбекистон – Индонезия сиёсий маслаҳатлашувлари тўғрисида
2018 йилнинг 28 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Неъматов вазирликлараро сиёсий маслаҳатлашувларнинг навбатдаги раундида иштирок этиш учун мамлакатимизга ташриф буюрган Индонезия Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги делегациясини қабул қилди.
Учрашувда умумий кун тартибининг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашилди. Меҳмонлар Ўзбекистоннинг Марказий Осиё минтақасидаги сиёсати тўғрисида хабардор қилинди.
Шу куннинг ўзида Ўзбекистон – Индонезия сиёсий маслаҳатлашувларининг 7-мажлиси ўтказиди. Унда сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги икки томонлама муносабатларнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари батафсил кўриб чиқилди.
Томонлар деярли барча соҳаларда ўзаро манфаатли алоқаларни ривожлантириш учун сезиларли салоҳият мавжудлигини эътироф этдилар ва уларни ошириш борасида қатъий мақсади борлигини тасдиқладилар.
2018 йилнинг биринчи 9 ойида ўзаро савдо ўтган йилнинг шу вақтига нисбатан 1,5 баробарга ўсди ва қарийб 38 млн. АҚШ долларини ташкил этди. Шу билан бирга Ўзбекистонга ташриф буюрган индонезиялик туристлар, жумладан исломий қадамжоларни зиёрат қилувчилар сони ҳам деярли икки баробарга кўпайган. Шу нуқтайи назардан томонларнинг муносабатларни мустаҳкамлаш суръатларини қўллаб-қувватлаш бўйича таклифлари ҳамда маҳсулотлар ва хизматларни ўзаро етказиб бериш номенклатурасини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Маслаҳатлашувлар чоғида БМТ, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, бошқа халқаро ва минтақавий ташкилотлар доирасидаги ҳамкорлик масалалари ҳам кўриб чиқилди.

Об узбекско-индонезийских политконсультациях
28 ноября 2018 года первый заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Илхом Неъматов принял делегацию Министерства иностранных дел Республики Индонезия, прибывшую в нашу страну для участия в очередном раунде межмидовских политконсультаций.
Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам общей повестки дня. Гости были проинформированы о политике Узбекистана в регионе Центральной Азии.
В этот же день прошло 7-е заседание узбекско-индонезийских политических консультаций, в ходе которых подробно рассмотрены состояние и перспективы двусторонних отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других областях.
Стороны констатировали значительный потенциал для развития взаимовыгодных связей практически во всех сферах сотрудничества и подтвердили твердое намерение их наращивать.
За первые 9 месяцев 2018 года взаимная торговля выросла в 1,5 раза по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и составила около 38 млн.долл.США. В это же время почти в два раза увеличилось число туристов из Индонезии, посетивших Узбекистан, в том числе для посещения исламских святынь. В данном контексте обсуждены предложения сторон по поддержанию динамики укрепления отношений, расширения номенклатуры взаимных поставок продукции и услуг.
Рассмотрены также вопросы взаимодействия в рамках ООН, Организации исламского сотрудничества, других международных и региональных организаций.