Президент махсус-тактик машқларни кузатди
Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёев 28 ноябрь куни Чирчиқ дала ўқув майдонида юқори даражадаги жанговар шайликка келтирилган бўлинмаларнинг махсус-тактик машқларини кузатди.
Маълумки, Мудофаа вазирлиги ҳарбий қисмларининг жанговар тайёргарлигини комплекс текшириш мақсадида 26 ноябрь тонгда «Тревога!» сигнали берилганди. Шу пайтгача мамлакатимиз армиясида бундай кенг кўламли тўсатдан текширув ўтказилмаганди.
Сигналдан сўнг Мудофаа вазирлиги марказий аппарати, барча ҳарбий округ ва бўлинмаларда зарур ташкилий ишлар амалга оширилди. Ҳарбий полигонларда бир нечта махсус-тактик машғулотлар ўтказилди.
Чирчиқ дала ўқув майдонида ўтказилган машғулотларда ҳаво-десантчилари, артиллериячилар, мотоўқчилар, танкчилар, махсус операция кучлари ҳамда Ҳарбий ҳаво кучлари бўлинмалари қатнашди.
Шартли душман базаларига ва у жойлашган ҳудудларга Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ҳарбий ҳаво кучлари таркибидаги қирувчи самолётлар ва вертолётлардан зарбалар берилди.
Шундан кейин жанг майдонида зирҳли қалқон танкчилар бўлинмаси пайдо бўлди. Улар танк биатлонида қўлланиладиган “Сувли тўсиқ”, “Эскарп” ва “Тирсакли кўприк”дан мохирона ўтиб, белгиланган маррани эгаллади.
Мудофаа операциясини олиб бориш жараёнида, шартли оғир яраланган ҳарбий хизматчиларни жанг майдонидан олиб чиқиш, вертолётда эвакуация қилиш жараёни намойиш этилди.
Замонавий жанговар вертолётлар шахсий таркибни белгиланган ҳудудга десантлаштирди. Парашют-десант батальони хизматчилари марралар оралиғидан суқулиб кирган шартли душманни умумқўшин захира куч ва воситалари билан яксон қилиш вазифасини муваффақиятли бажарди.
Махсус-тактик машғулотлар ҳарбийларимизнинг юксак профессионал маҳоратини, юқори жанговар шайлигини, бир тану бир жон бўлиб ҳаракатланишини намоён этди.
Машғулотларни ҳарбий-маъмурий секторлар, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари ҳам кузатиб борди.
Президент Шавкат Мирзиёев полигон ёнидаги ҳарбий қисмда яратилган шароитларни, қурол-аслаҳа ва техникаларни кўздан кечирди. Мудофаа тизимида амалга оширилаётган ўзгаришлардан мақсад мамлакатимиз хавфсизлигини мустаҳкамлаш, халқимиз тинчлигини таъминлаш эканини таъкидлади.
Ватанпарварлиги, профессионаллиги билан алоҳида намуна кўрсатган полковник Қодир Турсуновга автомашина, ҳарбий хизматчиларга планшетлар совға қилинди.

Президент наблюдал за специальными тактическими учениями
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев 28 ноября на Чирчикском полигоне наблюдал за специальными тактическими учениями подразделений, приведенных в высокую степень боевой готовности.
Как известно, для комплексной проверки боевой готовности воинских частей войск Министерства обороны утром 26 ноября воинские части и учреждения были подняты по сигналу "Тревога!". До настоящего времени такой внезапной широкомасштабной проверки в армии нашей страны не проводилось.
После сигнала в центральном аппарате Министерства обороны, всех военных округах и подразделениях выполнены необходимые организационные меры. На военных полигонах проведен ряд специальных тактических учений.
В учениях на Чирчикском полигоне приняли участие воздушно-десантные, артиллерийские, мотострелковые, танковые подразделения, подразделения сил специальных операций, а также Военно-воздушных сил.
По базам и позициям условного противника ударили истребители и вертолеты Военно-воздушных сил Министерства обороны.
Затем на полигоне появилось подразделение танков. Оно мастерски преодолело водную преграду, эскарп и колейный мост - преграды, используемые в танковом биатлоне, и вышли на указанный рубеж.
В ходе операции отработаны действия по выводу условно тяжело раненных военнослужащих из поля боя, эвакуации их на вертолете.
Современные боевые вертолеты выполнили десантирование личного состава на обозначенное место. Силы парашютно-десантного батальона при содействии сил и средств общевойскового резерва успешно выполнили задачу по уничтожению условного противника, просочившегося через боевые порядки.
Специальные тактические учения продемонстрировали высокие профессионализм и боеготовность наших военнослужащих, их умение действовать как единое целое.
За учениями следили также руководители военно-административных секторов, соответствующих министерств и ведомств.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с условиями в воинской части, расположенной рядом с полигоном, осмотрел вооружение и технику. Отметил, что целью осуществляемых в системе обороны реформ являются укрепление безопасности нашей страны, обеспечение мирной жизни народа.
Особо отличившемуся своим профессионализмом полковнику Кодиру Турсунову подарен автомобиль, военнослужащим - планшеты.
Здесь же состоялось совещание с руководителями военно-административных секторов, министерств и ведомств.