Спикер Нурдинжон Исмоилов Қозоғистон Сенати раиси Касим-Жомарт Токаев билан мулоқот ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикери Нурдинжон Исмоилов бошчилигидаги делегациянинг Қозоғистон Республикасига расмий ташрифи доирасида 27 ноябрь куни Остона шаҳрида Қозоғистон Республикаси парламенти юқори палатасида ҳам бўлиб, Сенат раиси Касим-Жомарт Токаев билан мулоқот ўтказдилар.
Ўзбекистон ва Қозоғистон яқин қўшнилар, вақт синовидан ўтган ҳамкорлардир. Давлатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик юқори ишонч ва ўзаро ҳурмат асосида ривожланиб бормоқда. Турли даражадаги алоқаларнинг фаоллашуви мамлакатларимизнинг кўп қиррали муносабатларни кенгайтиришдан манфаатдор эканини англатади.
Учрашув давомида таъкидланганидек, давлатларимиз раҳбарларининг ўзаро биргаликдаги саъй-ҳаракатлари туфайли Ўзбекистон–Қозоғистон муносабатлари кейинги йилларда янада изчиллик билан ривожланиб бормоқда.
— Бутун Марказий Осиёдаги иқтисодий ривожланиш, барқарорлик ва хавфсизлик мамлакатларимизнинг фаол ҳамкорлиги ҳамда Қозоғистон ва Ўзбекистоннинг жаҳон аренасидаги биргаликдаги саъй-ҳаракатига боғлиқ,— дейди Қозоғистон Республикаси парламенти Сенати раиси Касим-Жомарт Токаев.
Икки мамлакат парламентларининг ҳамкорлигини янада кучайтириш мазкур учрашувнинг асосий мавзуси бўлди. Жумладан, алоҳида қайд этилганидек, мазкур жараёнда халқаро тажрибани ўрганиш муҳим аҳамиятга эга. Бунинг учун парламентлараро алоқаларни янада мустаҳкамлаш зарур.
Учрашувда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери Нурдинжон Исмоилов самимий қабул учун ҳамкасбига миннатдорлик билдириб, сўнгги пайтларда икки мамлакатнинг олий вакиллик органлари ўртасидаги алоқалар фаол ривожланаётганини таъкидлади. Айниқса кейинги икки йил ичида Ўзбекистон парламенти Қонунчилик палатаси депутатлари турли тадбирларда иштирок этиш учун бир неча бор Қозоғистон Республикасида бўлдилар. Ўз навбатида, Қозоғистон парламенти аъзолари ҳам бир неча бор Ўзбекистонга ташриф буюрди. Бу эса, парламентлараро муносабатларнинг юқори босқичга чиқаётганидан далолатдир.
Конструктив ва ўзаро ишонч руҳида ўтган мулоқот чоғида мамлакатларимиз қонун чиқарувчи органлари ўртасидаги ҳамкорлик алоқаларини янада кенгайтириш, норма ижодкорлиги соҳасида тажриба алмашишга доир масалалар атрофлича муҳокама қилинди.

Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса встретился с Председателем Мажилиса Парламента Республики Казахстан
Как ранее сообщалось, парламентская делегация во главе со Спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Нурдинжоном Исмоиловым пребывает с официальным визитом в Республике Казахстан. Согласно программе визита, 26 ноября члены делегации встретились с председателем Мажилиса Парламента Республики Казахстан Нурланом Нигматулиным.
Необходимо отметить, что Узбекистан и Казахстан – испытанные временем близкие соседи. Сотрудничество между нашими странами развивается на основе высокого доверия и взаимоуважения. В этом, несомненно, важное значение имеют соглашения и договоренности, достигнутые в ходе встреч глав двух государств.
Глубоко символично, что данный визит совершен в год Узбекистана в Казахстане. Вместе с тем, визит членов парламента Узбекистана в Казахстан совпал с 20-летием подписания Договора о вечной дружбе между нашими странами.
Как отметил в ходе беседы Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Нурдинжон Исмоилов, активизация взаимосвязей на различных уровнях означает заинтересованность сторон в расширении многогранного сотрудничества между обеими странами. В настоящее время данные отношения также последовательно развиваются также в направлении межпарламентского сотрудничества. Настоящий визит также служит ярким тому подтверждением.
– Сегодня между Казахстаном и Узбекистаном благодаря эффективной совместной деятельности, основанной на взаимопонимании и дружбе Президентов Нурсултана Назарбаева и Шавката Мирзиёева, налажен доверительный политический диалог, заложен прочный фундамент для дальнейшего развития всестороннего сотрудничества во всех сферах. Все это позволяет вывести на качественно новый уровень взаимодействие казахстанских и узбекистанских парламентариев, – подчеркнул Нурлан Нигматулин.
Также в рамках встречи был подписан Меморандум о сотрудничестве между Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Мажилисом Парламента Республики Казахстан.
Констатировалась необходимость активного внесения парламентариями двух стран весомого вклада в дальнейшее развитие и укрепление межгосударственных отношений.