GDG-Tashkent DevFest биринчи дастурчилар халқаро фестивали бўлиб ўтди
2018 йил 24 ноябрда Инҳа университетида биринчи халқаро GDG-Tashkent DevFest дастурчилар фестивали бўлиб ўтди.
DevFest – бу Google компанияси қўллаб-қувватлови билан Google Developers Group ҳамжамиятлари томонидан бутун дунё бўйлаб ўтказиладиган глобал тадбир ҳисобланади. Унинг доирасида дастурчилар, IT-мутахассислар, IT-ихтисослиги бўйича талабалар ҳамда замонавий технологияларга бефарқ бўлмаган инсонлар иштирокида Google томонидан тақдим этилаётган энг сўнгги технологиялар ва ишланмалар муҳокама қилинади.
Кун давомида 500 нафарга яқин иштирокчи ахборот технологияларининг турли йўналишлари бўйича маърузалар ва маҳорат мактабларида қатнашди, шунингдек, ишланмалар бўйича мутахассисларнинг маҳсулотлари билан яқиндан танишди.
Университетда, шунингдек, маҳаллий ва хорижий IT-компанияларининг вакиллари маърузалар билан иштирок этдилар. Улар IT-соҳанинг турли йўналишлари бўйича ўзларининг билим ва тажрибалари билан ўртоқлашдилар.
Фестиваль иштирокчилари – маҳаллий ва хорижий мутахассислар ахборот технологиялари соҳасидаги сўнгги трендларни муҳокама қилдилар. Иштирокчилар блокчейндан фойдаланиш, мобил иловалар яратиш, бизнесда VR/AR технологияларни қўллаш ва бошқа турли масалаларни кўриб чиқдилар.
Тадбир давомида Тошкентдаги Инҳа университети ректори Музаффар Жалолов ва Ўзбекистон Ёшлар иттифоқи Марказий кенгаши раисининг биринчи ўринбосари Алишер Садуллаев ҳамкорлик тўғрисидаги меморандумни имзоладилар.

Прошел первый международный фестиваль для разработчиков GDG-Tashkent – DevFest
24 ноября 2018 года в Университете Инха прошел первый международный фестиваль GDG-Tashkent – DevFest.
DevFest – это глобальное событие, проводимое по всему миру сообществами Google Developers Group при поддержке компании Google. В рамках этих событий происходит представление и обсуждение последних технологий и разработок Google с участием разработчиков, IT-специалистов, студентов IT-специальностей и людей, которые неравнодушны к современным технологиям.
В течение дня около 500 участников приняли участие в лекциях и мастер-классах по различным направлениям информационных технологий, а также ознакомились с продуктами разработчиков.
В университете представители местных и зарубежных IT-компаний выступили с лекциями. Они поделились своими знаниями и опытом в различных направлениях IT-сферы.
Участники фестиваля – местные и иностранные специалисты обсудили последние тренды в сфере информационных технологий. Участники рассмотрели вопросы использования блокчейна, создания мобильных приложений, использования возможности VR/AR технологий в бизнесе, и другое.
В ходе мероприятия, ректор Университета Инха в Ташкенте Музаффар Джалалов и первый заместитель председателя Центрального совета Союза молодежи Узбекистана Алишер Садуллаев подписали меморандум о сотрудничестве.