Тошкентда энг профессионал либос усталарининг мода ҳафталиги бўлиб ўтди
Унда юртимизнинг турли ҳудудларида ижод қилаётган дизайнерлар шакл, мато, ижодий ёндашуви турлича бўлган коллекциялари билан иштирок этди. Фестиваль мода соҳасидаги ўзига хос ахборот майдони ҳамда ижодкорларнинг илҳом манбаи сифатида хорижлик ва юртимизнинг энг профессионал либос усталарини ўз атрофига бирлаштирди.
Мутахассисларнинг фикрича, ушбу фестиваль тарихий либосларга ҳурмат ва эҳтиром билан ёндашувни таъминлайди. Шунингдек, ижодкорларга янги-янги ғоялар туҳфа қилади.
Либослар намойишида миллий кийимларимизга оид ўтмиш ва бугунги кундаги бой анъаналар кўзга ташланиши эътиборга моликдир.
Фестиваль доирасида 20 нафар дизайнернинг либослари мода ихлосмандлари эътиборига ҳавола этилди. Айниқса, Нилуфар Абдувалиева, Дилноз Эркинова, Денис Томилин, Хуршида Султон каби маҳоратли дизайнерлар томонидан яратилган тўпламлар кўпчиликка манзур бўлди. Яна шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, тожикистонлик ва қирғизистонлик дизайнерларнинг ҳам ижод намуналари томошабинлар ҳукмига ҳавола этилди.
Либослар тўпламида Тошкент ва Фарғона ҳудудларининг миллий матолари, Хоразм чопонлари, бетакрор заргарлик буюмлари, Бухоронинг зардўзи либослари, Сурхондарё ва Қашқадарёнинг бетакрор кашталари коллекцияларга ўзгача кўрк, сўнмас руҳ бағишлади.

Неповторимая красота национальной одежды
На нем дизайнеры из различных регионов нашей страны представили коллекции, вобравшие многообразие форм и тканей, с характерным творческим подходом. Фестиваль моды послужил своеобразной информационной площадкой для модельеров и в качестве источника вдохновения объединил вокруг себя отечественных и зарубежных профессиональных создателей модной одежды.
По мнению специалистов, данный фестиваль свидетельствует о безмерном уважении и почтении к историческим костюмам, дарит его участникам множество новых идей.
Особого внимания заслуживает тот факт, что в представленной коллекции национальной одежды отражены богатые традиции прошлого и тенденции настоящего.
Любителям моды были представлены наряды 20 дизайнеров. Внимание многих присутствовавших привлекли коллекции, созданные искусными дизайнерами Нилуфар Абдувалиевой, Дилноз Эркиновой, Денисом Томилиным, Хуршидой Султон. Следует также отметить, что на суд зрителей были представлены творческие работы дизайнеров из Кыргызстана и Таджикистана.
Небывалую красоту и изящество коллекциям нарядов придали национальные ткани Ташкента и Ферганы, хорезмские чапаны, неповторимые ювелирные украшения, золотошвейные бухарские костюмы, одежда, вышитая в традициях Сурхандарьи и Кашкадарьи.