Тошкентда энг профессионал либос усталарининг мода ҳафталиги бўлиб ўтди
Унда юртимизнинг турли ҳудудларида ижод қилаётган дизайнерлар шакл, мато, ижодий ёндашуви турлича бўлган коллекциялари билан иштирок этди. Фестиваль мода соҳасидаги ўзига хос ахборот майдони ҳамда ижодкорларнинг илҳом манбаи сифатида хорижлик ва юртимизнинг энг профессионал либос усталарини ўз атрофига бирлаштирди.
Мутахассисларнинг фикрича, ушбу фестиваль тарихий либосларга ҳурмат ва эҳтиром билан ёндашувни таъминлайди. Шунингдек, ижодкорларга янги-янги ғоялар туҳфа қилади.
Либослар намойишида миллий кийимларимизга оид ўтмиш ва бугунги кундаги бой анъаналар кўзга ташланиши эътиборга моликдир.
Фестиваль доирасида 20 нафар дизайнернинг либослари мода ихлосмандлари эътиборига ҳавола этилди. Айниқса, Нилуфар Абдувалиева, Дилноз Эркинова, Денис Томилин, Хуршида Султон каби маҳоратли дизайнерлар томонидан яратилган тўпламлар кўпчиликка манзур бўлди. Яна шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, тожикистонлик ва қирғизистонлик дизайнерларнинг ҳам ижод намуналари томошабинлар ҳукмига ҳавола этилди.
Либослар тўпламида Тошкент ва Фарғона ҳудудларининг миллий матолари, Хоразм чопонлари, бетакрор заргарлик буюмлари, Бухоронинг зардўзи либослари, Сурхондарё ва Қашқадарёнинг бетакрор кашталари коллекцияларга ўзгача кўрк, сўнмас руҳ бағишлади.

Unique beauty of traditional dresses
Designers from various regions of the country presented collections of a variety of designs and fabrics, with a distinctive creative approach. The fashion festival served as a kind of information platform for fashion designers and, as a source of inspiration, united around itself domestic and foreign professional designers of fashionable clothes.
The collection of national dresses reflects the rich traditions of the past and the trends of the present.
Fashion lovers were presented outfits of 20 designers. Many attendees were attracted by collections created by skilled designers Nilufar Abduvaliyeva, Dilnoz Erkinova, Denis Tomilin, Khurshida Sulton. It should also be noted that creative works of designers from Kyrgyzstan and Tajikistan were presented to the audience.
The national fabrics of Tashkent and Fergana, Khorezm chapans, unique jewelry, gold embroidered Bukhara costumes, clothes embroidered in traditions of Surkhandarya and Kashkadarya gave unprecedented beauty and elegance to the collections of dresses.