ДИИҲБ директори билан учрашув
2018 йилнинг 26 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири биринчи ўринбосари Илҳом Неъматов амалий ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турган Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ДИИҲБ) директори Ингибьёрг Солрун Гисладоттир билан учрашди.
Суҳбат чоғида турли йўналишлардаги Ўзбекистон ва ДИИҲБ ҳамкорлиги ҳолати ва ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ингибьёрг Солрун Гисладоттир Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган Инсон ҳуқуқлари бўйича Осиё форумига таклиф қилингани учун Ўзбекистон раҳбариятига миннатдорчилик билдирди ва форум ишида иштирокидан олган таассуротлари тўғрисида сўзлаб берди.
Унинг сўзларига қараганда, мазкур форум Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари бўйича ҳукуматлараро ва нодавлат ташкилотлари билан кенгаяётган ҳамкорлигининг ёрқин далили ҳамда мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларга жаҳон ҳамжамиятининг тобора ортиб бораётган қизиқишининг тасдиғи бўлди.
ДИИҲБ директори 2017-2021 йиллар учун Ҳаракатлар стратегияси доирасида Ўзбекистонда амалга оширилаётган ўзгаришларни юқори баҳолади. Унинг қайд этишича, «ҳужжат кенг қамровли бўлиб, мамлакат ҳаётнинг барча соҳаларида тубдан ўзгаришларни назарда тутади, шунингдек, ЕХҲТнинг мақсадларига тўлиқ мос келади».

Встреча с директором БДИПЧ
26 ноября 2018 года первый заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Илхом Неъматов встретился с директором Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) Ингибьёрг Солрун Гисладоттир, находящейся в нашей стране с рабочим визитом.
В ходе беседы обсуждены состояние и перспективы развития сотрудничества Узбекистана и БДИПЧ на различных направлениях.
Ингибьёрг Солрун Гисладоттир выразила благодарность руководству Узбекистана за приглашение на Азиатский форум по правам человека, который состоялся в г.Самарканде, и поделилась впечатлениями от участия в его работе.
По ее словам, форум стал ярким свидетельством расширяющегося взаимодействия Узбекистана с правозащитными межправительственными и неправительственными организациями, подтверждением растущего интереса со стороны мирового сообщества к происходящим в нашей стране широкомасштабным реформам.
Директор БДИПЧ высоко оценила преобразования в Узбекистане в рамках принятой Стратегии действий в 2017-2021 годах. Она констатировала, что «документ имеет всеобъемлющий характер, предусматривает кардинальные изменения во всех сферах жизни страны, а также полностью соответствует целям ОБСЕ».