ДИИҲБ директори билан учрашув
2018 йилнинг 26 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири биринчи ўринбосари Илҳом Неъматов амалий ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турган Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ДИИҲБ) директори Ингибьёрг Солрун Гисладоттир билан учрашди.
Суҳбат чоғида турли йўналишлардаги Ўзбекистон ва ДИИҲБ ҳамкорлиги ҳолати ва ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ингибьёрг Солрун Гисладоттир Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган Инсон ҳуқуқлари бўйича Осиё форумига таклиф қилингани учун Ўзбекистон раҳбариятига миннатдорчилик билдирди ва форум ишида иштирокидан олган таассуротлари тўғрисида сўзлаб берди.
Унинг сўзларига қараганда, мазкур форум Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари бўйича ҳукуматлараро ва нодавлат ташкилотлари билан кенгаяётган ҳамкорлигининг ёрқин далили ҳамда мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларга жаҳон ҳамжамиятининг тобора ортиб бораётган қизиқишининг тасдиғи бўлди.
ДИИҲБ директори 2017-2021 йиллар учун Ҳаракатлар стратегияси доирасида Ўзбекистонда амалга оширилаётган ўзгаришларни юқори баҳолади. Унинг қайд этишича, «ҳужжат кенг қамровли бўлиб, мамлакат ҳаётнинг барча соҳаларида тубдан ўзгаришларни назарда тутади, шунингдек, ЕХҲТнинг мақсадларига тўлиқ мос келади».

Meeting with the ODIHR Director
The First Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Ilkhom Nematov met with the Director of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights Ingibjörg Sólrún Gísladóttir.
At the meeting, the state and prospects of development of cooperation between Uzbekistan and the ODIHR in various areas were discussed.
Ingibjörg Sólrún Gísladóttir expressed gratitude to the leadership of Uzbekistan for inviting to the Asian Forum on Human Rights, which was held in Samarkand, and shared her impressions of participation in its work.
According to her, the forum became a clear indication of the expanding interaction of Uzbekistan with human rights intergovernmental and non-governmental organizations, confirming the growing interest of the world community to the ongoing large-scale reforms in Uzbekistan.
The Director of the ODIHR highly appreciated the changes in Uzbekistan within the framework of the adopted Action Strategy for 2017-2021. She stated that the document is comprehensive, provides for fundamental changes in all spheres of life in the country, as well as fully complies with the OSCE goals.
According to the Ministry of Foreign Affairs, at the meeting, the parties exchanged views on other issues of the agenda.