Беларусь Республикаси Миллий Мажлиси Республика Кенгаши раиси ўринбосари билан учрашув
Бугунги кунда Ўзбекистон хорижий давлатлар билан барча соҳада очиқ, дўстона ва фаол ташқи сиёсат юритмоқда. Бунда парламентлараро муносабатларни мустаҳкамлашга ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда.
2018 йил 24 ноябрь куни парламентимиз қуйи палатасида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари Сарвар Отамуратов ва Беларусь Республикаси Миллий Мажлиси Республика Кенгаши Раиси ўринбосари Марианна Шеткина ўртасида ўтказилган учрашувда парламентлар ўртасидаги алоқаларни янада кенгайтириш борасидаги масала муҳокама этилди.
Учрашув аввалида меҳмонга кейинги йилларда мамлакатимизда Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида амалга оширилаётган ижтимоий-сиёсий ислоҳотлар хусусида сўзлаб берилди. Қайд этилганидек, Ўзбекистон Республикаси ва Беларусь Республикаси ўртасидаги яқин ҳамкорлик мамлакатларимиз Президентларининг сиёсий иродаси туфайли тобора ривожланиб бормоқда. Бунда, албатта, икки давлатнинг парламентлараро муносабатлари ҳамда изчил йўлга қўйилган мулоқоти муҳим омил бўлмоқда.
Учрашув чоғида томонлар парламентлараро алоқаларни янада фаоллаштириш муҳим аҳамиятга эгалиги қайд этилди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, унинг тузилмалари ҳамда норма ижодкорлиги соҳасидаги фаолияти билан яқиндан таништирилган Марианна Шеткина Ўзбекистонда парламентаризм борасида ўтган вақт мобайнида яхши тажриба тўпланганини қайд этди. Шу билан бирга, қонун ижодкорлиги соҳасидаги истиқболли жиҳатларни ўрганиш борасида ўзаро ҳамкорликни янада кучайтириш икки томон учун ҳам фойдали эканини таъкидлади.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси ва Беларусь Республикаси ўртасида товар айирбошлаш, савдо-сотиқни ривожлантириш, инвестиция ва туризмни қўллаб-қувватлаш, шунингдек, қишлоқ хўжалиги соҳасидаги манфаатли ҳамкорликни бугунги кун талаблари ҳамда икки мамлакат имкониятлари даражасига олиб чиқиш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Бунда жорий йил август ойида тузилган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Беларусь Республикаси Миллий Мажлиси Республика Кенгаши билан парламентлараро гуруҳи ролини янада кучайтириш муҳим аҳамиятга эга экани қайд этилди.
Очиқ, самимий ва ўзаро ишонч руҳида ўтган учрашувда томонларни қизиқтирган бошқа масалалар ҳам муҳокама қилинди.

Встреча с заместителем Председателя Совета Республики Национального собрания Республики Беларусь
В настоящее время Узбекистан осуществляет во всех сферах открытую, дружескую и активную внешнеполитическую деятельность. В этом особо обращается внимание на укрепление межпарламентских связей.
На состоявшейся 24 ноября 2018 года в нижней палате парламента встрече заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Сарвара Отамуратова с заместителем Председателя Совета Республики Национального собрания Республики Беларусь Марианной Щеткиной обсуждены вопросы дальнейшего расширения связей между парламентариями.
В начале беседы гостям предоставлена информация о реализованных за последние годы под руководством Президента страны Шавката Мирзиёева общественно-политических реформах. Отмечалось, что благодаря политической воле президентов наших стран последовательно развивается тесное сотрудничество между Республикой Узбекистан и Республикой Беларусь. Это, безусловно, является важным фактором межпарламентских отношений и диалога двух стран.
В ходе встречи подчеркивалась важность дальнейшей активизации межпарламентских связей сторон.
Марианна Щёткина, ознакомившись с деятельностью Законодательной палаты парламента, ее структурой и нормотворческой работой, отметила, что за прошедшее время Узбекистаном накоплен значительный опыт в области парламентаризма. Вместе с тем, подчеркнута польза для обеих сторон дальнейшего усиления взаимного сотрудничества в сфере изучения перспективных аспектов законотворчества.
На встрече особо акцентировано внимание на вопросах товарооборота между Республикой Узбекистан с Республикой Беларусь, развития торговли, поддержки инвестиций и туризма, а также повышения взаимовыгодного сотрудничества в сфере сельского хозяйства на уровень современных требований и потенциала двух стран. В этом, особо подчеркнуто дальнейшее усиление роли межпарламентской группы Олий Мажлиса Республики Узбекистан по сотрудничеству с Национальным собранием Республики Беларусь, образованной в августе текущего года.
На переговорах, прошедших в духе открытости и взаимного доверия, были также обсуждены и другие интересующие стороны вопросы.