Энди махсус автотранспортдан тортиб, авиация техникасигача хизматингизда бўлади
Бугун йўлларимизда тез-тез кўзга ташланаётган “Hyundai”, “Nissan” ва “Tоyota” русумли замонавий реанимобилларни кўрган ҳар бир инсон ўзи ва яқинлари соғлиғи давлатимизнинг мустаҳкам ҳимоясида эканига ишончи ортади.
Маълумотларга кўра, 2018 йилнинг ўтган 11 ой давомида шошилинч тиббий ёрдам хизматига аҳолидан 8 миллиондан кўпроқ мурожаат тушган. Уларнинг 7 миллиондан кўпроғига тез тиббий ёрдам тизими орқали тиббий хизмат кўрсатилди. Бир миллиондан ошиқ бемор эса республика Шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази ва унинг ҳудудий филиалларида стационар ва амбулатор шароитда даволанди. Ушбу рақамлар шошилинч тиббий ёрдам хизматининг инсон ҳаёти ва саломатлигини асрашда ўрни нечоғлик муҳимлигини яққол ифода этади. Шу боис, соғлиқни сақлаш тизимида олиб борилаётган ислоҳотлар жараёнида ушбу соҳа ривожига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Хусусан, кейинги йилларда давлат бюджетидан соҳа учун 1269 та ихтисослаштирилган автотранспорт харид қилинди ва ҳудудларнинг ушбу техникага бўлган эҳтиёжи тўлиқ қопланди, дори-дармон ва тиббий буюмлар билан таъминлаш 3 баробарга кўпайди. Яъни, бугунги кунда ҳар бир чақириқ учун минимал харажатлар 5000 сўм миқдорида белгиланди. Бу кўрсаткич 2016 йилда 748 сўмни, 2017 йилда 1627 сўмни ташкил этарди.
Президентимизнинг 2018 йил 25 январда қабул қилинган “Шошилинч тиббий ёрдам тизимини жадал такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори бу йўналишда аҳолига кўрсатилаётган тиббий хизматнинг тезкорлиги, сифат ва самарадорлигини янада ошириш, кадрлар салоҳиятини юксалтириш, илм-фан янгиликларини тиббиёт амалиётига татбиқ этишда муҳим дастуриламал бўлмоқда.
– Мазкур қарорда шошилинч тиббий ёрдам хизматининг моддий-техника салоҳиятини янада юксалтириш борасида ҳам талай вазифалар белгиланган эди, – дейди Тошкент шаҳар тез тиббий ёрдам станцияси бош шифокори Даврон Султонов. – Хусусан, тез тиббий ёрдам машиналарининг камида 10 фоизини махсус реанимация машиналари ташкил этиши белгиланган эди. Бугунги кунга келиб тез тиббий ёрдам хизматининг автопарки ушбу мезон даражасига кўтарилди. Яъни, тез тиббий ёрдам машиналарининг 10 фоизини замонавий тиббий асбоб-ускуналар билан жиҳозланган, хорижда ишлаб чиқарилган “Hyundai”, “Nissan” ва “Tоyota” русумли реанимобиллар ташкил этмоқда. Ушбу автотранспортлар шошилинч вазиятларда тез ва самарали тиббий ёрдам кўрсатишга хизмат қиладиган замонавий асбоб-ускуналар билан жиҳозланди.
Айни пайтда, Президентимизнинг 2018 йил 16 октябрда қабул қилинган “Ўзбекистон Республикасида тез тиббий ёрдам хизматини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори асосида тез тиббий ёрдамнинг автотранспорт паркини янада замонавийлаштириш, тез тиббий ёрдам машиналарини рациялар билан жиҳозлаш, Call-марказлар фаолиятини ривожлантириш, тиббиёт ходимлари етиб келгунга қадар ва шифохонагача бўлган босқичда тиббий ёрдамни такомиллаштириш, кадрлар малакасини ошириш, диагностика ва даволаш амалиётига янги технологияларни жорий этиш ишлари давом этаяпти. Шунинг билан бир қаторда, эндиликда тез тиббий ёрдам хизматини авиация техникаси билан таъминлаш чора-тадбирлари ҳам кўрилаётир.

Министерство здравоохранения: Теперь к вашим услугам будут предоставлены от специального автотранспорта до авиационной техники
2018-11-23 | Здравоохранение
Теперь к вашим услугам будут предоставлены от специального автотранспорта до авиационной техники. Сегодня на улицах нашей страны часто можно увидеть современные реанимобили марки “Hyundai”, “Nissan” и “Tоyota” которые стремятся к цели. У каждого, кто видит их, повышается доверие в то, что его здоровье и здоровье близких под крепкой защитой государства.
Потому что являющиеся важным достижением современной медицины машины “скорой помощи” имеют уникальные возможности, позволяющие с помощью высокотехнологичных медицинских средств в случаях несчастных происшествий, чрезвычайных ситаций, при приступах тяжелых заболеваний, тяжелом состоянии беременных женщин и угрозе жизни матери и ребенка оказывать квалифицированную медицинскую помощь во время пути до лечебницы. Эта бесценная возможность в деле охраны здоровья человека.
Согласно данным, за 11 месяцев 2018 года за экстренной медицинской помощью обращалось более 8 миллионов населения. 7 миллионам из них оказана медицинская помощь через службу экстренной медицинской помощи. Более одного миллиона пациент получило лечение на стационаре и амбулаторных условиях. Эти цифры ярко отражают, насколько важное место занимает сфорсированная экстренная медицинская служба в охране здоровья и жизни человека. Поэтому в процессе проводимых в системе здравоохранения реформ особое внимание уделяется развитию этой сферы.
В частности, за последние годы из госбюджета было закуплено 1 269 единиц специализированного автотранспорта и полностью покрыта потребность регионов на данную технику, обеспеченность лекарствами и медицинскими принадлежностями повысилась в три раза. То есть, сегодня для каждого вызова установлены минимальные затраты в размере 5000 сумов. Этот показатель в 2016 году составлял 748 сумов, в 2017 году — 1 627.
Постановление Президента от 25 января 2018 года “О мерах по ускоренному совершенствованию системы экстренной медицинской помощи” стало руководством к действию в деле повышения оперативности, качества и эффективности оказываемой населению медицинской службы, улучшения потенциала кадров, внедрения в медицинскую практику инновации в науке.
– В данном постановлении определено немало задач и в направлении улучшения материально-технического оснащения службы экстренной медицинской помощи, – говорит главный врач станции скорой медицинской помощи города Ташкента Даврон Султонов. – В частности, было отмечено, что минимум 10 процентов машин “скорой помощи” будут составлять специальные реанимобили. На сегодня автопарк скорой медицинской службы поднялся до этого уровня. То есть 10 процентов машин “скорой помощи” составляют реанимобили марки “Hyundai”, “Nissan” и "Tayota", произведенные за рубежом и оснащенные современным медицинским оборудованием. Данные автотранспорты оснащены современным медицинским оборудованием, с помощью которых оказывают скорую и эффективную медицинскую помощь в экстренных случаях. В результате служба скорой медицинской помощи поднялась на уровень международных критериев.
В данное время продолжаются работы в таких направлениях как, усовременивание автотранспортного парка скорой медицинской помощи, оснащение машин “скорой помощи” рациями, развитие деятельности Call-центров, усовершенствование медицинскую службу, оказываемую помощь до приезда медработников и по пути в лечебницу, повышение квалификации кадров, внедрение новых технологий в практику диагностики и лечения. Наряду с этим принимаются меры по оснащению службы скорой медицинской службы авиационной техникой.