Фуқаролик жамияти институтлари вакиллари давлат органлари билан тўғридан-тўғри мулоқот қилди
Адлия вазирлиги томонидан нодавлат нотижорат ва диний ташкилотлар фаолиятини такомиллаштиришга қаратилган қонун ҳужжатлари мазмун-моҳиятини тушунтиришга бағишланган матбуот анжумани ўтказилди.
Янгича форматда ўтказилган матбуот анжуманида илк бор Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси масъул ходими, ННТ ва турли конфессиядаги диний ташкилотлар вакиллари, хорижий ННТлар ваколатхоналарининг чет эллик ходимлари ҳам иштирок этишди.
Анжуманда соҳада қабул қилинган қонун ҳужжатлари тушунтирилиб, 2018 йил нодавлат нотижорат ва диний ташкилотлар фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича энг кўп норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинган йил сифатида мустақил Ўзбекистон тарихида қолганлиги алоҳида эътироф этилди.
Бугунги кунда республикада турли соҳаларда 9 700 дан ортиқ нодавлат нотижорат ташкилотлари ва 2200 дан ортиқ диний ташкилотлар ва 1 500 дан ортиқ ОАВлар фаолият кўрсатиб келмоқда.
Таъкидлаш жоизки сўнгги тўққиз ой давомида мамлакатимизда нодавлат нотижорат ва диний ташкилотлар ҳамда фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини ташкил этиш ҳамда улар фаолиятини қўллаб-қувватлаш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилди, жумладан улар фаолиятини тартибга солувчи бир қатор қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритилиши билан бирга, 15 та янги норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинди.
Хусусан, 2018 йил 13 апрелдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги нодавлат нотижорат ташкилотларининг фаолиятини ривожлантириш соҳасида давлат сиёсатини амалга оширадиган орган сифатида расман эътироф этилди.
Шунингдек, жорий йилдан бошлаб:
- ННТ пенционер ходимларига пенция уларнинг мазкур ташкилотлардаги фаолияти ягона иш жойи бўлган тақдирда, тўлиқ тўланади. «Нодавлат нотижорат ташкилотлари уйлари» ташкил этилди;
- меҳнатга ҳақ тўлаш фондини тадбиркорлик фаолияти билан боғлиқ бўлмаган келиб тушган маблағлар ҳисобидан шакллантирувчи ННТ учун ягона ижтимоий тўлов ставкаси 25 фоиздан 15 фоизга туширилди;
- жамоат фонди маъмурий харажатларининг йиллик умумий суммаси фонднинг барча харажатлари суммасининг 30 фоизидан ошмаслиги кераклиги белгиланди;
- Нодавлат нотижорат ташкилотларининг чет эл фуқаролари бўлган ходимлари аккредитация карточкасининг янги шакли тасдиқланди. Унга кўра, аккредитация карточкасининг ҳимояланганлик даражаси янада оширилди;
- Адлия вазирлиги ҳузурида 17 кишилик нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари, вазирлик фахрийлари ва юридик фанлар докторидан иборат Жамоатчилик кенгаши тузилди.
«Фуқаролик жамиятини ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун» кўкрак нишони тасдиқланди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмита тузилмасида Диний-ижтимоий жараёнларни ўрганиш ахборот-таҳлил маркази, Олий диний-маърифий таълим муассасаси шаклидаги Ҳадис илми мактаби, Ўзбекистон мусулмонлари идораси ҳузурида «Вақф» хайрия жамоат фонди ташкил этилиши ҳамда мамлакатимиз довруғини жаҳон миқёсида кенг ёйиш ишига муносиб ҳисса қўшиб келаётган шахсларни рағбатлантириш мақсадида «Имом Бухорий» давлат мукофотини таъсис этиш белгилаб олинди.
Диний ташкилотларни давлат рўйхатидан ўтказиш тартиби соддалаштирилди, рўйхатдан ўтказишда тўланадиган давлат божи 5 мартага камайтирилди;
Шу билан бирга анжуманда иштирокчилар жойларда ташкил этилаётган ННТ уйлари, уларнинг ҳолати ва топширилишига доир масалалар, «Фуқаролик жамиятини ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун» кўкрак нишонини айнан қандай ҳолларда ва уларнинг қайси натижаларига қараб берилиши борасида ўзларини қизиқтирган саволларига атрофлича жавоб олдилар.
Матбуот анжумани қизғин муҳокама руҳида ўтказилди ва вазирлик томонидан келгусида бу каби тадбирлар жойларда ҳамкор нодавлат нотижорат ва диний ташкилотлар билан бирга ўтказилиши белгилаб олинди.

Прямой диалог представителей институтов гражданского общества с государственными органами
Министерство юстиции в ходе пресс-конференцию проинформировало журналистов и широкую общественность о сути и значении законодательных актов, направленных на совершенствование деятельности негосударственных некоммерческих и религиозных организаций.
На пресс-конференции, состоявшейся в новом формате, впервые участвовали ответственный сотрудник Администрации Президента Республики Узбекистан, представители ННО и религиозных организаций разных конфессий, иностранные специалисты представительств зарубежных ННО в нашей стране.
На мероприятии сотрудники Министерства юстиции разъяснили принятые за последний год законодательные акты, регулирующие отношения в данной сфере. Отмечалось, что 2018 год войдет в историю независимого Узбекистана как год, в течение которого принято больше всего нормативно-правовых актов по дальнейшему совершенствованию деятельности негосударственных некоммерческих и религиозных организаций.
Сегодня в республике в разных сферах осуществляют деятельность свыше 9 700 негосударственных некоммерческих организаций, более 2 200 религиозных организаций, более 1500 СМИ.
Подчеркивалось, что за последние девять месяцев текущего года в стране осуществлена широкомасштабная работа в сфере организации и поддержки деятельности ННО и других институтов гражданского общества. В том числе, внесены изменения и дополнения в ряд законодательных актов, регулирующих отношения в данной сфере, принято более 15 новых нормативно-правовых актов.
В частности, с 13 апреля 2018 года Министерство юстиции Республики Узбекистан официально признано органом, осуществляющим государственную политику в сфере развития деятельности негосударственных некоммерческих организаций.
Вместе с тем, с текущего года:
- сотрудникам ННО пенсионного возраста пенсия выплачивается в полном объеме, если их деятельность в данной организации является единственным местом работы. Созданы «Дома негосударственных некоммерческих организаций»;
- для ННО, которые формируют фонд заработной платы за счет средств, не связанных с предпринимательской деятельностью, ставка единого социального платежа с 25 процентов снижена до 15 процентов;
- определено, что общая сумма административных расходов общественного фонда не должна превышать 30 процентов всех расходов фонда;
- утверждена новая форма аккредитационной карточки сотрудников негосударственных некоммерческих организаций, которые являются иностранными гражданами. Согласно ей уровень защищенности аккредитационной карточки еще больше повысился.
- при Министерстве юстиции создан Общественный совет, состоящий из 17 представителей негосударственных некоммерческих организаций, ветеранов министерства и доктора юридических наук.
Учрежден нагрудный знак «За вклад в развитие гражданского общества».
В структуре Комитета по делам религий при Кабинете Министров создан Информационно-аналитический центр изучения религиозно-социальных процессов. В качестве высшего религиозно-просветительского образовательного учреждения организована Научная школа хадисов. При управлении мусульман Узбекистана образован Благотворительный общественный фонд «Вакф». Также принято предложение об учреждении Государственной премии Имама Бухарий для поощрения деятельности по изучению жизни и богатого научного наследия наших великих предков, внесших безграничный вклад в исламскую науку и культуру, широкую пропаганду славы нашей страны.
Упрощен порядок государственной регистрации религиозных организаций, размер госпошлины за регистрацию сокращен в 5 раз.
Вместе с тем, специалисты ответили на вопросы участников конференции касательно организуемых на местах «Домов ННО», их состояния и сдачи в эксплуатацию. Журналисты интересовались, в каких случаях и с учетом каких результатов будут вручать нагрудный знак «За вклад в развитие гражданского общества».
По итогам мероприятия, прошедшего в формате оживленной дискуссии, участники определили, что подобные мероприятия министерством совместно с партнерскими негосударственными некоммерческими и религиозными организациями будут проводиться и на местах.