Бухоро шаҳар Давлат хизматлари маркази қайси жиҳатлари билан ҳайратга солади?
Бухоро шаҳрида янги Давлат хизматлари марказининг очилиш маросими бўлиб ўтди. Тадбирда адлия вазири Русланбек Давлетов ва бошқа мутасадди вакиллар иштирок этишди.
Унда таъкидланишича, эндиликда узоқ вақт навбат кутмасдан ва ортиқча оворагарчиликларсиз жисмоний ва юридик шахслар «ягона дарча» тамойили асосида юздан ортиқ давлат хизматларидан фойдаланишлари мумкин.
Масалан, бу ерда эски ҳайдовчилик гувоҳномасини янгисига алмаштириш, биометрик паспорт олиш, ФҲДЁ ва нотариат органлари хизматидан фойдаланиш мумкин. Янги марказда тажриба асосида илк бор автомобиль рақамларини бериш хизмати жорий этилди.
Бухоро шаҳридаги замонавий Давлат хизматлари маркази юксак даражадаги қулайликларни ўз ичига олган. Ташриф буюрувчилар учун жами 88 та қабул дарчаси фаолият юритмоқда.
Марказда барча нарсалар пухта ўйланган. Бу ерга ташриф буюрувчиларга қулай бўлиши учун залда йўл кўрсаткичлар, ахборот дисплейлари ўрнатилган, консултантлар эса у ёки бу хизмат учун қайси дарча ёки кимга учрашиш кераклигини тушунтиради. Инфокиосклар ҳам ишлаб турибди. Улар ёрдамида ҳар бир фуқаро электрон давлат хизматларидан фойдаланиши мумкин. Электрон навбат тизими ҳам йўлга қўйилган.
Она ва бола хонаси, давлат божини тўлаш учун касса ва банкомат амал қилмоқда. Лифт ва эскалатор ўрнатилган бўлиб, бу айниқса аравачали ёш оналар ва имконияти чекланган шахслар ҳамда катта ёшдаги кишилар учун қулайдир. Умуман олганда, ҳар бир мижозга индивидуал ёндашув мавжуд бўлиб, турли ёш гуруҳлари ва ижтимоий қатламларнинг эҳтиёжлари ҳисобга олинган. Шу билан бирга, юқорида қайд этилганларнинг барчаси янги Давлат хизматлари марказлари учун стандарт жиҳозлаш тўпламидир. Йил охиригача уларнинг сони 50 тага етади.
Бухородаги марказнинг инновацияларидан бири — бу навбат кутишда вақтни зое ўтказмаслик учун Wi-Fi​дан бепул фойдаланиш, электрон кутубхона, давлат хизматларидан фойдаланиш усулларини тушунтирадиган робот фаолиятининг йўлга қўйилганидир.
1764 квадрат метр майдонда қад ростлаган икки қаватли бинода марказдан ташқари Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари агентлигининг ҳудудий бошқармаси, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Халқ қабулхонаси ҳам жойлашган.

Чем удивит посетителей Центр государственных услуг города Бухары?
Состоялось открытие нового Центра государственных услуг города Бухары. В церемонии открытия принял участие министр юстиции Р. Давлетов.
Без утомительных очередей и хождений по инстанциям физические и юридические лица по принципу «одно окно» могут получить более ста видов государственных услуг. К примеру, заменить водительское удостоверение старого образца на новое, получить биометрический паспорт, услуги органов ЗАГСа и нотариата. В новом центре впервые в качестве эксперимента внедрена услуга выдачи автомобильных номеров.
Оформленный в фирменном стиле Центр государственных услуг города Бухары вобрал в себя дополнительные элементы повышенной комфортности. В общей сложности для посетителей доступно 88 окон приема.
В центре все продумано до мелочей. Для удобства посетителей в зале размещены указатели, информационные дисплеи, а консультанты всегда направят и объяснят, к кому обратиться за той или иной услугой. Имеются инфокиоски. С их помощью любой желающий может получить электронные госуслуги. Внедрена электронная очередь.
Функционирует комната матери и ребенка, касса для оплаты госпошлины, банкомат. Установлена лифт и эскалатор, что особенно удобно для молодых мам с колясками, лиц с ограниченными физическими возможностями и людей преклонного возраста. В общем, к каждому — индивидуальный подход, учтены потребности разных возрастных групп и социальных слоев. При этом все перечисленное — стандартный набор оснащения всех новых Центров государственных услуг. До конца текущего года их количество достигнет 50.
В числе новаций бухарского центра — бесплатный доступ к Wi-Fi, электронная библиотека, чтобы с пользой провести время ожидания, робот, разъясняющий способы получения госуслуг.
В двухэтажном здании, площадью 1 764 квадратных метров, помимо центра разместились территориальное управление Агентства государственных услуг при Министерстве юстиции, Народная приемная Президента Республики Узбекистан.