АҚШ Конгресси аъзолари билан учрашув
2018 йилнинг 19 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизда бўлиб турган “Ўзбекистон бўйича кокус” ҳамраислари Трент Келли ва Висенте Гонсализ бошчилигидаги АҚШ Конгресси Вакиллар палатаси аъзолари гуруҳи билан учрашди.
Делегация таркибидан Вакиллар палатаси муҳим қўмиталарининг республикачи ва демократ аъзолари ўрин олган.
Вазир, аввало, конгрессменларни яқинда бўлиб ўтган оралиқ сайловларда қайта сайланганлари билан табриклади ва АҚШ Конгрессининг қуйи палатасида икки томонлама муносабатлар тарихида илк бор “Ўзбекистон бўйича кокус”нинг тузилганлигини эътироф этди.
Бўлиб ўтган суҳбатда Президент Шавкат Мирзиёевнинг май ойидаги АҚШга расмий ташрифи ва унинг Президент Доналд Трамп билан олиб борган сермаҳсул музокаралари натижасида кенг қамровлик ва жадаллик касб этаётган Ўзбекистон-Америка кун тартибининг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда ўзбекистонлик ва америкалик парламентарийлар ўртасидаги алоқаларни кенгайтириш, Ўзбекистон ва АҚШ ўртасидаги изчил ривожланаётган ҳамкорликнинг ижобий жараёнларни қонуний мустаҳкамлаш истиқболлари кўриб чиқилди.

Meeting with the United States Congress members
On November 19, 2018, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with a group of members of the United States House of Representatives led by co-chairs of Caucus on Uzbekistan Trent Kelly and Vicente Gonzalez.
The delegation included both Republicans and Democrats, members of key committees of the House of Representatives.
The Minister congratulated the congressmen on their re-election in recent midterm elections and welcomed the creation of Caucus on Uzbekistan in the Lower House of the United States Congress for the first time in the history of bilateral relations.
According to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, during the conversation, the sides discussed current issues of Uzbekistan – American agenda, which is becoming comprehensive and intensive after the official visit of President Shavkat Mirziyoyev to the United States in May and his productive negotiations with President Donald Trump.
Prospects of strengthening and expanding relations between Uzbekistan and the U.S. parliamentarians, legislative consolidation of positive trends in dynamically developing cooperation between Uzbekistan and the United States were discussed at the meeting.