АҚШ Конгресси аъзолари билан учрашув
2018 йилнинг 19 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизда бўлиб турган “Ўзбекистон бўйича кокус” ҳамраислари Трент Келли ва Висенте Гонсализ бошчилигидаги АҚШ Конгресси Вакиллар палатаси аъзолари гуруҳи билан учрашди.
Делегация таркибидан Вакиллар палатаси муҳим қўмиталарининг республикачи ва демократ аъзолари ўрин олган.
Вазир, аввало, конгрессменларни яқинда бўлиб ўтган оралиқ сайловларда қайта сайланганлари билан табриклади ва АҚШ Конгрессининг қуйи палатасида икки томонлама муносабатлар тарихида илк бор “Ўзбекистон бўйича кокус”нинг тузилганлигини эътироф этди.
Бўлиб ўтган суҳбатда Президент Шавкат Мирзиёевнинг май ойидаги АҚШга расмий ташрифи ва унинг Президент Доналд Трамп билан олиб борган сермаҳсул музокаралари натижасида кенг қамровлик ва жадаллик касб этаётган Ўзбекистон-Америка кун тартибининг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда ўзбекистонлик ва америкалик парламентарийлар ўртасидаги алоқаларни кенгайтириш, Ўзбекистон ва АҚШ ўртасидаги изчил ривожланаётган ҳамкорликнинг ижобий жараёнларни қонуний мустаҳкамлаш истиқболлари кўриб чиқилди.

Встреча с членами Конгресса США
19 ноября 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с находящейся в нашей стране группой членов Палаты представителей Конгресса США во главе с сопредседателями «Кокуса по Узбекистану» Трентом Келли и Висенте Гонсализом.
В состав делегации вошли как республиканцы, так и демократы, члены ключевых комитетов Палаты представителей.
Министр прежде всего поздравил конгрессменов с переизбранием на недавних промежуточных выборах и приветствовал создание в нижней палате Конгресса США впервые за всю историю двусторонних отношений «Кокуса по Узбекистану».
В состоявшейся беседе стороны обсудили актуальные вопросы узбекско-американской повестки дня, которая обретает всеобъемлющий и интенсивный характер после майского официального визита Президента Шавката Мирзиёева в США и его продуктивных переговоров с Президентом Дональдом Трампом.
На встрече рассмотрены перспективы укрепления и расширения связей между узбекскими и американскими парламентариями, законодательного закрепления позитивных тенденций в динамично развивающемся сотрудничестве между Узбекистаном и США.