Ўзбекистоннинг Екатеринбург шаҳридаги Бош консулхонаси ўз фаолиятини бошлади
2018 йилнинг 13 ноябрь куни Россиянинг Екатеринбург шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бош консулхонаси жойлашган бино қаршисида мамлакатимиз давлат байроғини тантанали кўтариш маросими бўлиб ўтди. Бош консулхона манзили Карл Либкнехт кўчаси 22-уй.
Тантанали маросимда Ўзбекистоннинг Россия Федерациясидаги Элчиси Ботиржон Асадов, Свердлов вилояти Халқаро ва ташқи савдо вазири Василий Козлов, Россия ТИВнинг Екатеринбургдаги Вакили Александр Харлов, Екатеринбургда аккредитация қилинган бош консуллар, бошқа расмий шахслар ва ўзбек диаспораси вакиллари иштирок этди.
Шу куннинг ўзида консуллик муассасаси очилиши шарафига Свердлов вилояти расмий шахслари, чет эллик дипломатлар, бизнесменлар ва ўзбек диаспораси вакиллари ҳамда Свердлов вилояти Губернатори Евгений Куйвашев иштирокида расмий қабул бўлиб ўтди.
Тадбирда сўзга чиққанлар томонидан қайд этилганидек, Урал федерал округи ва Свердлов вилояти маъмурий марказида жойлашган янги дипломатик ваколатхона Ўзбекистон ва Россия минтақаларини, икки давлат халқларини боғловчи яна бир кўприк бўлади.
Бош консулхонанинг биринчи тадбирларидан бири шу куннинг ўзида Екатеринбург шаҳрида ташкиллаштирилган «Ўзбекистон бўйлаб саёҳат қил» номли мамлакатимиз туристик салоҳияти тақдимоти бўлгани ҳам бежизга эмас.
Барча ташкилий масалалар ҳал этилгунига қадар бош консулхона томонидан ҳозирги вақтда фақат консултатив кўмак кўрсатилмоқда (“WhatsApp” va “Telegram”​ рақами +79655194222).

Генконсульство Узбекистана в г.Екатеринбурге начало свою деятельность
13 ноября 2018 года в г.Екатеринбурге (Россия) состоялась торжественная церемония поднятия государственного флага Республики Узбекистан перед зданием, где отныне будет располагаться Генеральной консульство нашей страны. Адрес Генконсульства: ул.Карла Либкнехта, 22.
В торжественной церемонии приняли участие Посол Узбекистана в Российской Федерации Ботиржон Асадов, Министр международного и внешнеэкономического сотрудничества Свердловской области Василий Козлов, Представитель МИД России в Екатеринбурге Александр Харлов, генеральные консулы, аккредитованные в Екатеринбурге, другие официальные лица и представители узбекской диаспоры.
В тот же день состоялся официальный прием в честь открытия консульского учреждения с участием официальных лиц Свердловской области, иностранных дипломатов, бизнесменов и представителей узбекской диаспоры, где также принял участие Губернатор Свердловской области Евгений Куйвашев.
Выступавшие на мероприятии отмечали, что новое диппредставительство, находящееся в административном центре Уральского федерального округа и Свердловской области, должно стать еще одним мостом, соединяющим Узбекистан и российские регионы, народы двух стран.
Не случайно одним из первых мероприятий Генконсульства стала состоявшаяся в этот же день в г.Екатеринбурге презентация туристического потенциала нашей страны «Путешествуй по Узбекистану!».
До решения всех организационных вопросов генконсульство оказывает только консультативную помощь (WhatsApp и Telegram по номеру +79655194222).