Ўзбекистон ва Қирғизистон ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари ўринбосарларининг учрашуви
2018 йилнинг 15 ноябрь куни Бишкек шаҳрида Ўзбекистон – Қирғизистон вазирликлараро сиёсий маслаҳатлашувларининг навбатдаги раунди бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Дилшод Ахатов ва Қирғизистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Динара Кемелова икки томонлама муносабатларнинг ҳозирги ҳолати ва уларни мустаҳкамлаш истиқболларини батафсил муҳокама қилдилар, халқаро ва минтақавий ташкилотлар доирасидаги ўзаро алоқаларнинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашдилар.
Ўзбекистон билан Қирғизистон ўртасидаги ҳамкорликни муттасил ривожлантиришнинг муҳим таркибий қисми ҳисобланган олий ва юқори даражадаги бўлажак учрашувларнинг жадвали ва кун тартибига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашувда икки томон савдо айланмасининг изчил ўсиб бораётганлиги, бу борада 2017 ва 2018 йилларда йиллик 50% ўсиш кузатилаётганлиги мамнуният билан қайд этилди.
Икки давлат Бош вазирлари иштирокида 2018 йилнинг 29-30 март кунлари бўлиб ўтган Ўзбекистон чегарадош вилоятлар ҳокимлари ва Қирғизистон Ҳукуматининг чегарадош вилоятлардаги мухтор вакиллари кенгашининг биринчи йиғилиши савдо-иқтисодий, инвестицион, транспорт-коммуникация ва бошқа соҳалардаги горизонтал алоқаларни жадаллаштириш имкони берди. Кенгашнинг иккинчи йиғилишини жорий йилнинг декабрь ойида ўтказиш режалаштирилган.
Суҳбат чоғида буюк ёзувчи Чингиз Айтматовнинг 90-йиллиги икки мамлакатда кенг нишонланиши ўзбек ва қирғиз халқлари ҳаётидаги ёрқин воқеа бўлгани эътироф этилди.

Встреча заместителей глав внешнеполитических ведомств Узбекистана и Кыргызстана
15 ноября 2018 года в г.Бишкеке состоялся очередной раунд узбекско-кыргызских межмидовских политических консультаций.
Заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшод Ахатов и первый заместитель Министра иностранных дел Кыргызской Республики Динара Кемелова провели обстоятельный обзор состояния и перспектив укрепления двусторонних отношений, обменялись мнениями по актуальным вопросам взаимодействия в рамках международных и региональных организаций.
Стороны важное внимание уделили графику и повестке дня предстоящих контактов на высшем и высоком уровнях, которые являются ключевыми компонентами динамичного развития сотрудничества между Узбекистаном и Кыргызстаном.
На встрече с удовлетворением отмечался поступательный рост двустороннего товарооборота, который в 2017 и 2018 годах увеличивается почти на 50 % ежегодно.
Состоявшееся 29 – 30 марта 2018 года первое заседание Совета хокимов приграничных областей Узбекистана и полномочных представителей Правительства Кыргызстана в приграничных областях с участием премьер-министров позволил интенсифицировать горизонтальные связи в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других сферах регионов. Второе заседание запланировано на декабрь с.г.
Стороны приветствовали широкое празднование в обеих странах 90-летнего юбилея великого писателя Чингиза Айтматова, которое стало ярким событием в жизни узбекского и кыргызского народов.