«Wunderkinds in Kungirad» болаларни бағрига олди
Давлатимиз раҳбарининг мактабгача таълим тизимини ривожлантиришга қаратаётган алоҳида эътибори натижасида Қорақалпоғистон Республикасида ҳам замонавий болалар боғчалари бунёд этилмоқда.
Қўнғирот туманида давлат-хусусий шериклик асосида ташкил қилинган «Wunderkinds in Kungirad» мактабгача таълим муассасаси шулардан бири.
Туманда фойдаланилмай турган бино «ноль» қийматда олиниб, «Ўзсаноатқурилишбанк»нинг имтиёзли кредити эвазига замонавий таъмирланди. Болаларни қизиқтирадиган, дунёқарашини бойитадиган ўйинчоқлар билан жиҳозланди.
Боғчага 90 дан зиёд бола қамраб олинган. Уларнинг яхши таълим-тарбия олиши, тўғри овқатланиши, жисмоний машғулотлар билан шуғулланиши учун барча шароитлар яратилган. Болаларга рус, инглиз тиллари интерфаол усуллар орқали ўргатилади.
Фарзандларимизни болалигидан соғлом, ақлли қилиб тарбияласак, эртага мактабга билимли ёшлар келади. Мактабни ўқувчилар ҳар томонлама билимли бўлиб битирса, институтларимизга илм-маърифатли, маънавиятли ёшлар боради, мамлакатимиз учун яхши кадрлар етишиб чиқади. Шунинг учун мактабгача таълим доим диққатимиз марказида бўлиши керак, деди Шавкат Мирзиёев.

Детский сад «Wunderkinds in Kungirad» принял первых воспитанников
В результате уделяемого главой нашего государства особого внимания развитию системы дошкольного образования современные детские сады открываются и в Каракалпакстане.
Одним из них стало дошкольное образовательное учреждение «Wunderkinds in Kungirad», организованное в Кунградском районе на основе государственно-частного партнерства.
Учреждение разместилось в здании, которое прежде пустовало и было предоставлено по "нулевой" стоимости. Здесь проведен современный ремонт за счет льготного кредита "Узпромстройбанка".
Детский сад принял более 90 детей. Созданы все условия для получения ими знаний, здорового питания, занятия физической культурой. Налажено обучение русскому и английскому языкам с использованием интерактивных методов.
Если воспитаем наших детей здоровыми и умными с раннего возраста, завтра в школу придут всесторонне подготовленные ученики. В школе также необходимо качественное обучение, чтобы затем в институты поступили эрудированные, обладающие высокой духовностью юноши и девушки. Так страна получит хорошие кадры. Поэтому дошкольное образование должно находиться в центре нашего постоянного внимания, - сказал Шавкат Мирзиёев.