Хоразм вилоятида туризм соҳаси субъектлари учун қўшимча енгилликлар яратилмоқда
Вилоят туризмни ривожлантириш департаменти томонидан туризм соҳаси вакилларининг таклиф ва муаммолари доимий равишда атрофлича ўрганиб келинмоқда.
Туризм соҳасида фаолият юритаётган тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 11 сентябрдаги ПҚ-3939-сонли "Ҳудудларда тадбиркорлик ташаббуслари ва лойиҳаларини жадал амалга оширилишини ташкил қилиш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарорига мувофиқ Хоразм вилояти бўйича ташкил қилинган Республика Ишчи гуруҳи билан ҳамкорликда департамент томонидан вилоятдаги мавжуд ҳолат чуқур таҳлил қилиниб, воҳанинг туристик имкониятларини аниқлаш ҳамда улардан самарали фойдаланиш бўйича қилиниши лозим бўлган ишларга алоҳида аҳамият берилмоқда.
Ҳудудда тадбиркорлик ташаббуслари ва лойиҳаларини жадал амалга оширилишини таъминлаш мақсадида тадбиркорлик субъектлари томонидан инвестиция киритиш шарти билан бўш турган маданий мерос объектларидан самарали фойдаланишни таъминлаш юзасидан амалий чоралар кўрилмоқда.
Хусусан, ўрганишлар натижасида Хоразм вилоятида давлат кўчмас мулки объектларидан фойдаланганлик учун қўлланиладиган ижара тўловининг ҳудудий коэффитсиентига жорий йилнинг 1 ноябрь санасидан ўзгартириш киритилган бўлиб, ушбу ўзгартиришга асосан ҳудуддаги маданий мерос объектларини тадбиркорлар томонидан ижарага олиш ҳақ миқдорларини 40 фоизгача арзонлаштирилишига эришилди.
Бунинг натижасида биргина “Orient Star”​ МЧЖ томонидан Хива шаҳрида Муҳаммад Аминхон ва Матниёз Девонбеги мадрасаларини ижарага олиб меҳмонхона ва ресторан фаолиятини юргизиш учун йилига 399 млн. сўм миқдорида ижара тўловлари амалга ошириб келинаётган бўлса, эндиликда ушбу киритилган ўзгаришга мувофиқ ижара ҳаққининг тўлови 237 млн. сўмгача камайтирилишига эришилди ва тежаб қолинган маблағлар эвазига тадбиркор томонидан меҳмонхона фаолиятини янада ривожлантириш ва қайта инвестиция киритиш учун имконият яратиб берилди.
Албатта, ўз навбатида ушбу маданий мерос объектларини ижарага олганда уларни муҳофаза қилиш ва тўғри фойдаланишни таъминлаш тадбиркорлик субъектлари билан тузилган шартномаларда қатъий белгилаб берилмоқда.
Яратилаётган бундай имкониятлар маданий мерос объектларини инвестиция киритиш шарти билан ижарага олиш истагини билдираётган тадбиркорлар сонини ошишига ва йиллар мобайнида бўш турган 20 дан ортиқ маданий мерос объектларини тадбиркорлик субъектларига ижарага бериш имкониятларини ҳамда вилоятнинг туризм салоҳиятини янада кенгайишига ижобий таъсир кўрсатмоқда.

Новые возможности для субъектов туристической отрасли в Хорезмской области
Департамент по развитию туризма Хорезмской области всесторонне изучает предложения и проблемы представителей туристической отрасли. В целях поддержки предпринимательской деятельности в сфере туризма, в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № П-3939 от 11 сентября 201 года «О мерах по организации ускоренной реализации инициатив и проектов предприятий в регионах», совместно с Республиканской рабочей группой по Хорезмской области департаментом изучается текущая ситуация в регионе, уделяется особое внимание определению туристических возможностей области и реализации необходимых мер по их эффективному использованию.
В целях обеспечения ускоренного осуществления предпринимательских инициатив и проектов в регионе реализуются практические меры по обеспечению эффективного использования объектов культурного наследия предпринимателями с принятием инвестиционных обязательств.
В частности, в результате исследований с 1 ноября текущего года было изменено региональное соотношение арендной платы за пользование объектами государственной недвижимости в Хорезмской области. Согласно изменению, снижена ставка арендной платы предпринимателями за пользование объектами культурного наследия до 40 %.
В результате этого, одна только компания «Orient Star» ООО, которая раньше для осуществления деятельности ресторана и гостиницы арендовал такие объекты культурного наследия в Хиве, как медресе Мухаммад Аминхонхон и медресе Матниез Денвонбеги, за 399 млн сум, то теперь, согласно внесенным изменениям, арендная плата составляет 237 млн сум. Таким образом предприниматель получил возможность использовать сэкономленные средства на реинвестирование и дальнейшее развитие деятельности гостиницы. Разумеется, в свою очередь, при передачи в аренду объектов культурного наследия в договорах, заключаемых с предпринимателями, четко обозначается обеспечение их защиты и надлежащего использования.
Эти возможности благоприятствуют увеличению числа предпринимателей, желающих арендовать объекты культурного наследия с условием инвестирования, следовательно способствуют возможности передачи в аренду субъектам предпринимательства более 20 пустующих объектов культурного наследия и дальнейшему росту туристического потенциала.