Стратегик режалаштириш бўйича Буюк Британия тажрибаси қандай?
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти томонидан “Парламент ва унинг тадқиқот хизмати фаолиятида стратегик режалаштириш: Ўзбекистон ва Буюк Британия тажрибаси” мавзусида халқаро илмий-амалий семинар ўтказилди.
Президентимизнинг 2018 йил 8 августдаги “Норма ижодкорлиги фаолиятини такомиллаштириш концепциясини тасдиқлаш тўғрисида”ги фармони ижроси доирасида ташкил этилган тадбирда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, Буюк Британиянинг Ўзбекистондаги элчихонаси, Вестминстер демократия фонди вакиллари, Адлия вазирлиги ҳузуридаги Ҳуқуқий сиёсат тадқиқот институти ходимлари иштирок этди.
Бугунги кунда ҳар бир давлат идораси ўз олдига юқори мақсадларни қўяр экан, бунда стратегик режалаштиришга катта эътибор қаратади. Чунки, ислоҳотларни ўз вақтида амалга ошириш, фақат бугунни эмас, балки келгусида ҳам содир бўладиган воқеликни назардан қочирмаслиги лозим. Бу эса бўладиган жараёнларга олдиндан тайёргарлик кўриш, юзага келувчи муаммоларни бартараф этишнинг муҳим омили ҳисобланади.
– Стратегик режадан кўзланган мақсад ташкилотнинг узоқ давр мобайнида ўз олдига қўйган мақсадларни самарали тарзда амалга оширишга ёрдам беради, – дейди Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти илмий ходими Акбаршоҳ Тешабоев. – Кўп йиллик тарихга эга инглиз парламенти бу борада катта тажриба тўплаган. Бугунги кунда дунёнинг кўплаб давлатлари ушбу амалиётни чуқур ўрганиб, фойдали жиҳатларини жорий этмоқда. Биз ҳам бу каби ислоҳотларни юксак баҳолаган ҳолда мамлакатларимиз парламентлари ўртасидаги ҳамкорлик муносабатларини ўрганиш, янада ривожлантиришга ҳаракат қиламиз.
Семинарда жорий йилнинг август ойида Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти ҳамда Вестминстер демократия фонди ўртасида имзоланган ўзаро меморандумга кўра келгусида соҳага оид вазифалар белгилаб олинди.
Буюк Британиялик экспертлар иштирокида стратегик режалаштиришнинг мазмун моҳияти, аҳамияти, қўллаш амалиёти ва бошқа кўплаб масалалар бўйича ўзаро фикр алмашилди. Соҳа мутахассисларининг замонавий давлат бошқаруви ва парламент фаолиятини, тадқиқот институтларининг стратегик ва бизнес режаларини тузиш каби мавзуларда маърузалари тингланди.

Изучен опыт Великобритании в сфере стратегического планирования
Институтом проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе Республики Узбекистан проведен международный научно-практический семинар на тему “Парламент и стратегическое планирование его исследовательской деятельности: опыт Узбекистана и Великобритании”.
В мероприятии, организованном в рамках исполнения Указа Президента нашей страны “Об утверждении Концепции совершенствования нормотворческой деятельности” от 8 августа 2018 года, приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, представители посольства Великобритании в нашей стране, Вестминстерского фонда демократии, Исследовательского института правовой политики при Министерстве юстиции Республики Узбекистан.
Сегодня каждое государственное ведомство ставит перед собой высокие цели и большое внимание в их достижении уделяет стратегическому планированию, которое позволяет, не упуская из виду текущие задачи, выстраивать деятельность с прицелом на перспективу. Это служит важным фактором тщательной подготовки к предстоящим событиям, устранения потенциальных проблем.
- Цель стратегического плана - способствовать эффективному достижению долгосрочных целей организации, - говорит научный сотрудник Института проблем законодательства и парламентских исследований Акбаршох Тешабоев. - Имеющий многолетнюю историю английский парламент накопил большой опыт в этой сфере. Сегодня многие страны мира глубоко изучают этот опыт и внедряют его полезные аспекты. Мы также высоко ценим подобные реформы, будем стараться больше развивать партнерские отношения между парламентами наших стран.
На семинаре намечены дальнейшие задачи, вытекающие из меморандума, подписанного между Институтом проблем законодательства и парламентских исследований и Вестминстерским фондом демократии в августе текущего года.
С участием экспертов из Великобритании состоялся обмен мнениями о сути и значимости, практике применения стратегического планирования и другим вопросам. Заслушаны доклады специалистов сферы о построении деятельности государственного управления и парламента на основе современных требований, составлении стратегических и бизнес-планов исследовательских институтов.