Ўзбекистон Президентининг Туркманистон Президенти билан телефон орқали мулоқоти тўғрисида
13 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбатда давлат раҳбарлари кенг кўламли икки томонлама ҳамкорликнинг ҳолати ва уни олий даражада эришилган келишувлар доирасида ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилдилар.
Ўзбекистон ва Туркманистон раҳбарларининг мунтазам учрашув ва мулоқотлари икки томонлама дўстлик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, иқтисодиётнинг турли тармоқларида амалий ҳамкорликни кенгайтириш учун ишончли пойдевор бўлиб хизмат қилаётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Президентлар ўзаро товар айирбошлашни кўпайтириш, саноат, энергетика ва қишлоқ хўжалигида кооперацияни кучайтириш, самарали транспорт йўлакларини шакллантириш, ҳудудлараро ва гуманитар алмашувни фаоллаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратдилар.
Томонлар ҳамкорликнинг энг муҳим йўналишлари, жумладан, минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, замонавий хатар ва таҳдидларга қарши курашиш, сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, энергетик салоҳиятни самарали ривожлантириш борасидаги ёндашув ва позициялари муштарак эканини қайд этдилар.
Икки ва кўп томонлама кенг кўламли ҳамкорликни давом эттириш, шунингдек, халқаро майдонда ташаббусларни ўзаро қўллаб-қувватлаш ва минтақада йирик инфратузилмавий лойиҳаларни амалга ошириш муҳимлиги таъкидланди.
Давлат раҳбарлари қардош Ўзбекистон ва Туркманистон халқларининг фаровонлиги йўлида кўп асрлик дўстлик, яхши қўшнилик ва стратегик шериклик тамойилларига асосланган кўп қиррали муносабатларни изчил кенгайтириш ва мустаҳкамлаш борасида интилишлари қатъий эканини яна бир бор тасдиқладилар.

On telephone conversation of the President of the Republic of Uzbekistan with the President of Turkmenistan
2018-11-13 | Politics
On November 13, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
During the conversation, the heads of states discussed the state and prospects of multifaceted cooperation development between the two countries in the context of implementation of agreements at the highest level.
It was noted with deep satisfaction that regular meetings and contacts between the leaders of Uzbekistan and Turkmenistan are reliable foundation for further strengthening bilateral friendship and strategic partnership, expansion of practical cooperation in various sectors of the economy.
The Presidents focused on issues of increasing mutual trade turnover, strengthening cooperation in industry, energy and agriculture, formation of effective transport corridors, activation of interregional and humanitarian exchanges.
The sides noted common approaches and positions on the most important aspects of cooperation, including, ensuring regional security and stability, countering modern challenges and threats, rational use of water resources, effective development of energy potential.
The importance was noted for continuing close cooperation on a wide range of issues on bilateral and multilateral agenda, as well as mutual support for promotion of initiatives in international arena and implementation of major infrastructure projects in the region.
The Presidents reaffirmed their firm commitment to consistent deepening and strengthening multifaceted relations based on centuries-old friendship, good-neighborliness and strategic partnership principles for the benefit of fraternal people of Uzbekistan and Turkmenistan.