Интеллектуал мулк агентлиги вакилларининг Қорақалпоғистон Республикасига ташрифи
Агентлик вакилларининг Қорақалпоғистон Республикасига ташрифи доирасида Қорақалпоғистон Табиий фанлар илмий-текшириш институтида Агентлик раҳбарияти ва ЎзР Фанлар академияси Қорақалпоғистон ҳудудий бўлими жамоасининг учрашуви ташкил этилди.
Учрашувда ФАнинг ҳудудий бўлимида ихтирочилик фаолиятини фаоллаштириш, Агентликда топширилган талабномалар экспертизасини ўтказиш жараёни ва Қорақалпоғистон Табиий фанлар илмий-текшириш институтида мутахассисларни ўқитишни ташкил этиш билан боғлиқ масалалар муҳокама этилди.
Шунингдек, Интеллектуал мулк агентлиги ва Қорақалпоғистон давлат университети қошидаги Технология ва инновацияларни қўллаб-қувватлаш маркази (ҚДУ ТИҚМ) ҳамкорлигида ташкил этилган “Патент бўйича қидирувни амалга ошириш“ мавзусидаги илмий-амалий семинар ҳам бўлиб ўтди.
Мазкур семинарда ЎзР Фанлар академияси Қорақалпоғистон ҳудудий бўлими ҳамда Қорақалпоғистон давлат университетининг бошқарув таркиби, илмий ходимлари ва докторантлари, шунингдек, ҚДУ ТИҚМ мутахассислари иштирок этдилар.
Агентлик мутахассислари томонидан семинар иштирокчилари учун мавзуга оид маърузалар, жумладан, ИМА, Россия, Америка ва бошқа халқаро ташкилотларнинг (Европа патент идораси, Бутунжаҳон интеллектуал мулк ташкилоти) маълумотлар базасидан патент қидирувини амалга ошириш бўйича амалий машғулот ўтказилди.
Ташриф доирасида бўлиб ўтган барча учрашувларда давлат идораларида коррупцияга қарши кураш билан боғлиқ долзарб муаммолар муҳокама этилди ҳамда Агентликда бу борада олиб борилаётган чора-тадбирлар ҳақида маълумот берилди.

Визит представителей Агентства по интеллектуальной собственности в Республику Каракалпакстан
В рамках визита в Республику Каракалпакстан в здании Каракалпакского научно-исследовательского института естественных наук состоялась встреча с руководством Агентства и коллективом Каракалпакского регионального отделения АН РУз.
Были обсуждены вопросы, связанные с активизацией изобретательской деятельности в филиале АН, процедурой проведения экспертизы заявок в Агентстве и организацией обучения специалистов в Каракалпакском научно-исследовательском Институте естественных наук.
Также проведен научно-практический семинар на тему “Проведение патентного поиска”, организованный в сотрудничестве Агентством по интеллектуальной собственности с Центром поддержки технологий и инноваций при Каракалпакском государственном университете (ЦПТИ КГУ).
В семинаре приняли участие руководящий состав, научные сотрудники и докторанты Каракалпакского государственного университета, Каракалпакского научно-исследовательского института, Каракалпакского регионального отделения АН РУз,  а также специалисты ЦПТИ КГУ.
Специалистами Агентства для участников мероприятия были представлены лекции на тему семинара, также для участников мероприятий проведено практическое занятие по проведению патентного поиска в базе данных АИС, РФ, США и других международных организаций (ЕПВ, ВОИС).
На встречах также были обсуждены актуальные вопросы борьбы с коррупцией в государственных органах и было рассказано о работе, проделанной в Агентстве по данному вопросу.