Смарт технологиялар ёшларни музейларга жалб қилади
Инновацион ғоялар ҳафталиги “InnoWeek-2018” да энг яхши инновацион лойиҳа номинациясида ғолиб бўлган “SMART CHAIN” компанияси Ўзбекистонда туризмни ривожлантириш ва музейлар фаолиятини янада яхшилаш борасида инновацион ёндашувларни таклиф этди.
Мазкур компания лойиҳалари Инновацион ривожланиш вазирлиги ходимлари томонидан ўрганиб чиқилар экан, уларни ҳаётга татбиқ этиш юзасидан Маданият вазирлиги ва Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасига инновацион лойиҳаларни кўриб чиқиб, ўзаро ҳамкорлик ўрнатиш юзасидан мурожаат этилди.
Жорий йилнинг 8 ноябрь куни Инновация вазирлиги томонидан Маданият вазирлиги ва Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳамкорлигида “SMART CHAIN” компаниясининг инновацион лойиҳаларини намойиш этиш юзасидан учрашув бўлиб этилди. Унинг натижаси ўлароқ тўрт томонлама Меморандум тузишга келишилди.
Мазкур тадбирда Инновацион ривожланиш вазири ўринбосари А.Назаров, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазири ўринбосари К.Акилова, шунингдек Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасининг масъул ходимлари иштирок этишди.
“SMART CHAIN” компаниясининг директори Бобур Рахимов “Nazzar” мобил иловасининг имкониятлари ва унинг туризм соҳаси, шунингдек, музейларда қўлланилиши бўйича тўлиқ маълумот бериб ўтди. Nazzar – инновацион илова бўлиб, исталган материални тўлдирилган реаллик элементлари билан бойитиши мумкин. Смартфонингизни NazzAR белгисига йўналтираркансиз, мобил қурилма экранида реал объектнинг тасвири чиқиб, у турли эффектлар билан тўлдирилган бўлади. Б.Рахимов тақдим этган инновацион “карточка”лар орқали мамлакатимизнинг туристик салоҳиятини кенг тарғиб қилиш, ҳамда музейларни ёшлар ўртасида янада оммалаштириш мумкин. Ушбу карточкаларга смартфонингизни яқинлаштирсангиз тарихий объектлар гўёки олдингизда “гавдаланиб”, лавҳа фонида аудиоматн ўқилиши ёки у 3D реалликда намоён бўлиши мумкин.
Учрашув чоғида бошқа инновацион ишланмалар ҳам намойиш этилиб, уларни келажакда жорий қилиш масалалари ўрганилди.
Вазирлик томонидан тўрт томонлама меморандум лойиҳаси ишлаб чиқилди ва ҳамкор ташкилотларга юборилди.

Смарт технологии привлекут молодежь и туристов
Компания “SMART CHAIN”, ставшая победителем в номинации лучший инновационный проект в рамках Недели инновационных идей “InnoWeek-2018”, предлагает смарт технологии для развития туризма и дальнейшего совершенствования деятельности музеев.
Проекты компании были всесторонне изучены сотрудниками Министерства инновационного развития и для их внедрения в Мининноваций состоялась встреча 8 ноября текущего года при участии представителей Министерства культуры и Государственного комитета развития туризма. По итогам встречи договорено подписание четырехстороннего меморандума между Министерством инновационного развития, Министерством культуры, Госкомтуризма и компаний “SMART CHAIN”.
На встрече приняли участие заместитель министра инновационного развития Азимжон Назаров, заместитель министра культуры Республики Узбекистан Камола Акилова, а также ответственные лица Государственного комитета развития туризма.
Директор компании “SMART CHAIN” Бобур Рахимов в своей презентации рассказал о возможностях мобильного приложения с дополненной реальностью “Nazzar” с целью применения для развития туризма и совершенствования деятельности музеев. Nazzar – инновационное приложение, которое интегрирует в любые материальные носители элементы дополненной реальности. Стоит навести свой смартфон на значок NazzAR и на экране мобильного устройства появится изображение реального объекта, дополненное различными эффектами, как то аудиосопровождение или 3D эффект. А посредством инновационных «карточек», представленных Б.Рахимовым, можно широко агитировать туристический потенциал нашей страны, а также популизировать деятельность музеев.