Энг кучли қиличбозлар Тошкентда баҳслашади
Пойтахтимизда жорий йилнинг 11 ноябрь куни эркаклар ўртасида қиличбозликнинг шпага йўналишида халқаро “Сателлит“, 17-18 ноябрь кунлари эса ўсмирлар ва қизлар ўртасида сабля бўйича жаҳон кубоги ўтказилади.
Мазкур мусобақалар муносабати билан Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси Гимнастика бўйича республика ихтисослаштирилган Олимпия захиралари болалар-ўсмирлар спорт мактабида матбуот анжумани ташкил қилди.
Анжуманда Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва бошқалар мaмлaкaтимиздa истеъдодли ёшлaрни ҳaр томонлaмa қўллaб-қуввaтлaш, сaлоҳиятини тўлиқ рўёбгa чиқaришгa қaрaтилaётгaн эътибор спортчилaримизнинг хaлқaро мaйдонлaрдa эришaётгaн ютуқлaридa яққол нaмоён бўлaётгaнини тaъкидлaб, Тошкентда ўтадиган “Сателлит“ ва жаҳон кубоги мусобақалари юқори савияда ўтишига ва мазкур мусобақаларда спортчиларимиз муносиб иштирок этишига ишонч билдирди.
Мамлакатимизда илк маротаба ўтказилаётган халқаро “Сателлит“ мусобақасида спортчиларимиздан ташқари, Тожикистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркманистон, Индонезия, Покистон каби давлатлардан элликка яқин қиличбоз иштирок этиши кутилмоқда.
Жаҳон кубогида йигирмага яқин давлатдан истеъдодли спортчилар ўзаро рақобатлашади.
Эслатиб ўтамиз, мазкур мусобақалар Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги, Миллий олимпия қўмитаси, мамлакатимиз қиличбозлик федерацияси, бир қатор ташкилотлар ва Халқаро қиличбозлик федерацияси билан ҳамкорликда ташкил этилмоқда.

Сильнейшие фехтовальщики будут состязаться в Ташкенте
11 ноября текущего года в столице будет проводиться международный турнир "Сателлит" среди мужчин по фехтованию на шпагах, а 17-18 ноября – Кубок мира среди юношей и девушек по фехтованию на саблях.
В связи с данными событиями Федерация фехтования Узбекистана организовала пресс-конференцию в Республиканской специализированной детско-юношеской спортивной школе олимпийского резерва по гимнастике.
Выступившие на конференции председатель Федерации фехтования Узбекистана Рустам Шоабдурахмонов и другие отметили, что внимание, уделяемое государством всестороннему содействию талантливой молодежи, полному проявлению ее способностей, находит отражение в успехах наших спортсменов на международной арене, выразили уверенность в том, что турнир "Сателлит" и состязания Кубка мира в Ташкенте пройдут на высоком уровне и наши спортсмены достойно выступят на них.
Ожидается, что в состязаниях "Сателлит" кроме наших спортсменов будут участвовать около 50 фехтовальщиков из Таджикистана, Казахстана, Кыргызстана, Туркменистана, Индонезии, Пакистана.
На Кубке мира будут состязаться талантливые спортсмены из 20 стран.
Напомним, что данные состязания организуются в сотрудничестве Министерством физической культуры и спорта, Национальным олимпийским комитетом, Федерацией фехтования нашей страны, рядом организаций и Международной федерацией фехтования.