Депутатлар жамият ривожига хизмат қиладиган масалаларни кўриб чиқдилар
2018 йил 8 ноябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Унда депутатлар мамлакат ҳаётининг турли соҳаларида амалга оширилаётган ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан таъминлашга қаратилган бир қатор қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар.
Мажлисда депутатлар ишни «Уруғчилик тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси қонуни лойиҳаси муҳокамасидан бошладилар. Қайд этилганидек, ушбу қонун лойиҳаси мамлакатимиз Президентининг 2018 йил 27 апрелда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикасида уруғчилик тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори асосида мазкур соҳани ривожлантириш, сифатли ва ҳосилдор маҳсулотлар уруғларини етиштириш ишларини кенгайтириш, уларни халқаро бозорларда илгари суришнинг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш юзасидан ишлаб чиқилган. У уруғчилик соҳасидаги муносабатларни тартибга солиш механизмини такомиллаштириш ҳамда уруғлик экспорти учун қулай шарт-шароитлар яратишни ҳам кўзда тутади.
Депутатларнинг фикрича, мазкур қонун лойиҳасининг қабул қилиниши қишлоқ ҳўжалигида уруғчиликнинг норматив-ҳуқуқий базасини янада такомиллаштириш, соҳага замонавий инновацион лойи­ҳаларни жорий этиш, уруғлик генафондини сақлаш, уруғлик етиштирадиган ва уни қайта ишлайдиган корхоналар тармоғининг самарадорлигини янада ошириш, уруғларни реализация қилиш ҳамда экспорт кўламини кенгайтиришга хизмат қилади.
Шундан сўнг депутатлар «Ўзбекистон Республикасининг Консуллик уставига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳасини кўриб чиқдилар. Ҳозирда амал қилиб турган, мамлакатимизнинг хорижий давлатлардаги консуллик муассасалари фаолиятининг ҳуқуқий асосларини белгилаб берувчи асосий ҳужжат — Ўзбекистон Республикаси Консуллик устави 22 йил муқадам, 1996 йил 29 августда қабул қилинган Қонун билан тасдиқланган. Ўтган давр мобайнида миллий қонунчиликка киритилган ўзгартишлар, шунингдек, ҳозирги кунда шаклланган амалиёт, хорижий тажриба ва халқаро ҳуқуқ нормаларини инобатга олган ҳолда, даврнинг ўзи мазкур ҳужжат такомиллаштирилишини тақозо этмоқда. Шу муносабат билан парламент қуйи палатаси томонидан Ўзбекистон Республикасининг Консуллик устави янги таҳрирда тайёрланди ва унда консуллик фаолиятини амалга оширишнинг, консуллик мансабдор шахслари ўз вақтида ҳар томонлама консуллик-ҳуқуқий ва бошқа ёрдам кўрсатиш орқали чет элдаги фуқароларимиз ҳамда юридик шахсларнинг ҳуқуқлари, қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича функцияларининг ҳуқуқий-ташкилий асослари белгилаб берилмоқда. Унда консуллик муассасалари ҳуқуқий мақоми ва тоифаларининг аниқ ифодалангани ушбу муассаларнинг ўз зиммасига юклатилган вазифаларни тўлиқ бажаришига, консуллик мансабдор шахслар фаолияти самарадорлигини таъминлаш, масъулиятини ҳамда ишлаб чиқилаётган ҳужжатлар сифатини оширишга, пировардида мамлакатимиз манфаатларини, фуқароларимиз ва юридик шахслар ҳуқуқларини ишончли муҳофазалашга эришишга хизмат қилади.
Шундан сўнг қуйи палата депутатлари томонидан қонунчилик ташаббуси асосида киритилган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига қўшимча ва ўзгартишлар киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси иккинчи ўқишда кўриб чиқилди.
Қайд этилишича, озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича Европа агентлиги (EFSA) таҳлилларига кўра, 18-29 ёшда бўлган йигит ва қизларнинг 70 фоизи энергетик ичимликларни алкоголь маҳсулотига қўшиб ичиши маълум бўлди. Мутахассисларнинг таъкидлашича, бу ичкиликбозлик алкоголнинг ўзидан заҳарланишдан кўра анча хавфлироқ. Олинган хулосаларга кўра, энергетик ичимликларни доимий равишда истеъмол қилиш вояга етмаганларда юрак хуружлари кучайишига, кўриш қобилияти сусайиши ва ақлий нуқсонлар юзага келишига сабаб бўлади.
Депутатларнинг фикрича, таклиф қилинаётган қонун лойиҳасининг қабул қилиниши амалдаги қонун хужжатларидаги мавжуд бўшлиқни тўлдириш билан бирга, қувват берувчи ичимликларни реклама ва реализация қилиш ишлари устидан самарали назорат ўрнатиш механизмларини қўллашга кўмаклашади.
Шундан сўнг депутатлар Ўзбекистон Республикасининг 2018 йил 12 апрелдаги “Жамоатчилик назорати тўғрисида”ги Қонунини амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар режаси ижроси юзасидан “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартишлар ва қўшимча киритиш тўғрисида”ги қонуни лойиҳаси муҳокамасига киришдилар.
Йиғилишда қайд этилганидек, жамоатчилик назорати жамоатчилик кенгашлари, комиссиялари ва бошқа жамоатчилик ташкилий тузилмалари томонидан ҳам қонун ҳужжатларига мувофиқ амалга оширилади. Депутатлар фикрича, таҳлиллар “Давлат тасарруфидан чиқариш ва хусусийлаштириш тўғрисида”ги, “Озиқ-овқат маҳсулотининг сифати ва хавфсизлиги тўғрисида”ги, “Радиациявий хавфсизлик тўғрисида”ги, “Психиатрия ёрдами тўғрисида”ги ҳамда “Ўрмон тўғрисида”ги қонунларнинг нормалари жамоатчилик назорати субъектлари доирасини чеклаб қўяётганини кўрсатмоқда. Кўрилаётган қонун лойиҳаси билан қонун ҳужжатлари нормалари ўртасидаги номувофиқликни бартараф этиш мақсадида юқорида келтирилган қонунларга тегишли ўзгартиришлар киритиш таклиф этилмоқда.
Мажлисда муҳокама этилган яна бир ҳужжат — «Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонуни лойиҳаси бўлди. Мазкур лойиҳа Президентимизнинг 2018 йил 28 мартдаги «Ўсимликлар карантини бўйича давлат хизмати фаолиятининг самарадорлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорининг 17-бандида белгиланган топшириққа асосан ишлаб чиқилган. Унга биноан, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 107-моддасига карантин эълон қилинган зараркунандаларга, ўсимликлар касалликларига ва бегона ўтларга қарши курашнинг санитария қоидаларини ва бошқа хил қоидаларни бузиш – фуқароларга энг кам иш ҳақининг бир бараваридан уч бараваригача, мансабдор шахсларга эса, уч бараваридан беш бараваригача миқдорда жарима солиш таклифи киритилмоқда. Кодекснинг 108-моддасига чет мамлакатлардан келтирилиб, карантин текширувидан ва тегишли ишлов беришдан ўтказилмаган материалларни ташиб чиқиб кетиш – фуқароларга энг кам иш ҳақининг икки бараваридан беш бараваригача, мансабдор шахсларга эса, беш бараваридан ўн бараваригача миқдорда жарима солиш таклиф этилмоқда. Шунингдек, худди шундай ҳуқуқбузарлик маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин бир йил давомида такрор содир этилса, ҳуқуқбузарлик ашёларини мусодара қилиб, фуқароларга энг кам иш ҳақининг беш бараваридан етти бараваригача, мансабдор шахсларга эса, етти бараваридан ўн беш бараваригача миқдорда жарима солиш бўйича қўшимча киритиш назарда тутилмоқда.
Депутатлар ушбу қонун лойиҳасининг қабул қилиниши белгиланган нормаларга риоя этилиши устидан давлат назоратини кучайтириш, ўсимликларнинг карантини бўйича чора-тадбирларни тизимли амалга ошириш, ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш бўйича чоралар кўриш, ўсимликлар карантини ва фитосанитария талаблари бажарилишини тўлиқ таъминлашга ёрдам беради.
Мажлисда, шунингдек, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ваколатига тааллуқли бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди.

Депутаты рассмотрели вопросы, служащие развитию общества
8 ноября 2018 года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса. В нем депутаты рассмотрели ряд законопроектов, направленных на правовое сопровождение реформ, осуществляемых в различных сферах жизни страны.
Включенные в повестку дня заседания все вопросы были предварительно обсуждены на заседаниях фракций политических партий в нижней палате и депутатских групп Экологического движения Узбекистана.
На заседании депутаты приступили к работе с обсуждения проекта закона Республики Узбекистан “О семеноводстве”. Отмечалось, что данный проект закона разработан на основе постановления Президента страны от 27 апреля 2018 года «О мерах по коренному совершенствованию системы семеноводства в Республике Узбекистан» в целях совершенствования правовых основ развития данной сферы, расширения мер по заготовке качественных и высокоурожайных семян, продвижения их на международных рынках. Законопроект также предусматривает совершенствование механизма упорядочения отношений в сфере семеноводства, создание условий для экспорта семян.
По мнению депутатов, принятие данного проекта закона послужит дальнейшему совершенствованию нормативно-правовой базы семеноводства в сельском хозяйстве, внедрению в сферу современных инновационных проектов, сохранению семенного генофонда, дальнейшему повышению эффективности сети предприятий по заготовке и обработке, реализации семян и расширению объемов их экспорта.
Затем депутаты рассмотрели проект закона «О внесении изменений и дополнений в Консульский устав Республики Узбекистан». Ныне действующий основной документ, определяющий правовые основы деятельности консульских учреждений нашей страны в зарубежных государствах — Консульский устав Республики Узбекистан – был утвержден 22 года назад, законом от 29 августа 1996 года. С учетом внесенных за прошедший период изменений в национальное законодательство, а также сложившейся в настоящее время практики, зарубежного опыта и норм международного права, само время требует совершенствования данного документа. В связи с этим в нижней палате парламента подготовлен Консульский устав Республики Узбекистан в новой редакции, в котором определены организационно-правовые основы осуществления консульской деятельности, функции консульских должностных лиц по защите прав, законных интересов наших граждан и юридических лиц за рубежом путем оказания своевременной, всемерной консульско-правовой и другой помощи. В нем конкретно определены правовой статус и классификации консульских учреждений, что послужит полному выполнению данными учреждениями возложенных на них задач, обеспечению эффективности деятельности консульских должностных лиц, повышению ответственности и качества разрабатываемых документов, в конечном итоге – достижению надежной защиты интересов нашей страны, прав наших граждан и юридических лиц.
Затем депутаты нижней палаты рассмотрели во втором чтении проект закона “О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан”, внесенный на основе законодательной инициативы депутатов.
Как отмечается, по анализам Европейского агентства по продовольственной безопасности (EFSA), 70 процентов юношей и девушек в возрасте 18-29 лет потребляют энергетические напитки с добавлением в алкогольную продукцию. Специалисты подчеркивают, что это пьянство гораздо опаснее отравления самим алкоголем. Кроме того, по полученным данным, постоянное потребление энергетических напитков влечет за собой усиление сердечных приступов у несовершеннолетних, снижение зрения и возникновение умственных недостатков несовершеналетним.
По мнению депутатов, принятие предлагаемого законопроекта наряду с заполнением имеющихся пустот в действующих законодательных актах также содействует применению механизмов установления эффективного надзора за рекламой и реализацией энергетических напитков.
Затем депутаты приступили к обсуждению проекта закона “О внесении изменений и дополнения в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан” в свете исполнения Плана мер по реализации Закона “Об общественном контроле” от 12 апреля 2018 года.
Как отмечалось на заседании, общественный контроль осуществляется в соответствии с законодательством общественными советами, комиссиями и другими общественными организационными структурами. По мнению депутатов, анализы показывают, что нормы законов “О разгосударствлении и приватизации”, “О качестве и безопасности пищевой продукции”, “О радиационной безопасности”, “О психиатрической помощи” и “О лесе” ограничивают круг субъектов общественного контроля. Рассматриваемым проектом закона предлагается внесение соответствующих изменений в вышеприведенные законы в целях предотвращения несоответствия между нормами законодательных актов.
На пленарном заседании обсужден еще один документ — проект закона «О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности». Данный проект закона разработан на основании пункта 17 постановления Президента нашей страны «О дополнительных мерах по повышению эффективности деятельности государственной службы по карантину растений» от 28 марта 2018 года.
В соответствии с ним, проектом закона предлагается внесение в статью 107 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности изменения - за нарушение правил по борьбе с карантинными вредителями, болезнями растений и сорняками, размер санкций увеличивается от одного до трех минимальных размеров заработной платы - для граждан и от трех до пяти минимальных размеров заработной платы - для должностных лиц. В статью 108 Кодекса предлагается за вывоз материалов, не прошедших карантинную проверку и соответствующую обработку, размер санкций увеличивается от двух до пяти минимальных размеров заработной платы - для граждан и от пяти до десяти минимальных размеров заработной платы - для должностных лиц. Также предусматривается дополнение - санкция за повторное правонарушение в течение года после применения административного взыскания в размере от пяти до семи минимальных размеров заработной платы - для граждан и от семи до пятнадцати минимальных размеров заработной платы - для должностных лиц
с конфискацией предметов правонарушения.
Депутаты подчеркнули, что принятие данного законопроекта послужит усилению государственного контроля за соблюдением установленных правил, системному осуществлению мероприятий по карантину растений, принятию мер по предупреждению правонарушений, полному обеспечению исполнения мероприятий по карантину растений и фитосанитарных требований.
На заседании также рассмотрены и другие вопросы, входящие в компетенцию Законодательной палаты Олий Мажлиса.