Юридик кадрлар малакасини ошириш — Суд-ҳуқуқ соҳасини ислоҳ қилишнинг муҳим омили
“Суд-ҳуқуқ соҳасидаги ислоҳотлар-Ўзбекистонни ривожлантиришнинг янги босқичи”. Айни шу мавзуда 2018 йилнинг 6-7 ноябрь кунлари Хива шаҳрида бўлиб ўтган конференцияда судья ва юридик кадрларни тайёрлаш масалаларини муҳокама қилди. Тадбир Юристлар малакасини ошириш маркази томонидан Хоразм вилояти адлия бошқармаси ҳамда Марказий Осиёнинг Конрад Аденауэра жамғармасининг минтақавий ваколатхонаси ҳамкорлигида ташкил этилди.
Унда 2017-2021 йилларга мўлжалланган Ҳаракатлар стратегиясининг устувор йўналишларидан бири сифатида қонун устуворлигини таъминлаш ва суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилиш белгилаб олинганлиги таъкидланди. Ўзгаришлар суд ҳокимиятининг ҳақиқий мустақиллиги ва фуқароларнинг ҳуқуқ ҳамда эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш кафолатини мустаҳкамлаш, қонунчиликни такомиллаштириш, суд жараёнида тортишув принципини тўлиқ амалга ошириш, юридик ёрдам ва ҳуқуқий хизматларни кўрсатишда тизимни такомиллаштиришга йўналтирилган. Қонунчиликни такомиллаштириш мақсадида халқаро норма ва хорижий тажриба ўрганилмоқда.
Маҳаллий экспертлар инсон ҳуқуқларини таъминлаш бўйича қонунчиликнинг мавжуд тизимини таҳлил қилиб, мазкур соҳадаги ишларга илмий баҳо беришди.
Иштирокчилар муҳокама доирасида суд-ҳуқуқ соҳасида қонунчиликни ислоҳ қилиш, суд ҳокимиятининг эркинлик ва мустақиллигини таъминлаш, судьялар ва адвокатларнинг малакасини ошириш зарурлигини алоҳида қайд этди. Жамоатчиликнинг судьялар лавозимига номзодларни илгари суришда иштирок этиши, юридик шахсларнинг коррупция билан боғлиқ жиноятлар учун жавобгарлигини ошириш, юридик кадрларни қайта тайёрлаш бўйича хориж тажрибасини ўрганиш муҳимлиги таъкидланди.
Маърузачилар медиация институтини жорий қилиш, адвокатларни ихтисослаштириш, Ўзбекистон компанияларининг ҳуқуқ ва манфаатларини халқаро майдонларда ҳимоя қиладиган юристларнинг алоҳида даражаларини қайта тайёрлашни кўзда тутувчи қонунчилик янгиликларига батафсил тўхталдилар.
Мазкур тадбир ҳуқуқ амалиётчилари ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш ходимлари очиқ мунозаралар йўли билан Ўзбекистон Республикасида амалга оширилаётган суд-ҳуқуқ соҳасидаги ислоҳотлари, юридик кадрлар малакасини оширишга оид долзарб масалаларни муҳокама қилиш имконини яратган мулоқот майдончасига айланди. Улар тажрибани синчиклаб ўрганмасдан илмий асосда қонунчилик ва суд ҳуқуқ тизимининг келгуси ривожланиш тенденцияларини олдиндан айтиб бериш мумкин эмас, деган фикрда якдил. Шу муносабат билан суд органлари суд амалиётини умумлаштиради ва амалий чора-тадбирларни қабул қилади.

Повышение квалификации юридических кадров — важный фактор реформирования судебно-правовой сферы
Вопросы подготовки судей и юридических кадров обсудили участники конференции на тему «Реформы в судебно-правовой сфере — новый этап развития Узбекистана». Она проходила 6—7 ноября 2018 года в Хиве.
В конференции участвовали профессоры и преподаватели Центра повышения квалификации юристов, сотрудники управления юстиции, представители правоохранительных органов, судов и адвокаты Хорезмской области.
Отмечалось, что одним из приоритетных направлений Стратегии действий, рассчитанной на 2017—2021 годы, определено обеспечение верховенства закона и реформирование судебно-правовой системы. Преобразования направлены на укрепление подлинной независимости судебной власти и гарантий надежной защиты прав и свобод граждан, совершенствование законодательства, полную реализацию принципа состязательности в судебном процессе, совершенствование системы оказания юридической помощи и правовых услуг.
В целях совершенствования законодательства изучаются международные нормы и зарубежная практика. Отечественные эксперты проанализировали существующую систему законодательства по обеспечению прав человека, дали научную оценку работе в данной сфере.
Участники в ходе обсуждения сделали акцент на реформировании законодательства в судебно-правовой сфере, обеспечении самостоятельности и независимости судебной власти, необходимости повышения квалификации судей и адвокатов. Отметили важность участия общественности в выдвижении кандидатов на должности судей, повышения ответственности юридических лиц за коррупционные преступления, изучения зарубежного опыта переподготовки юридических кадров.
Докладчики подробно остановились на новшествах законодательства, предусматривающих введение института медиации, специализации адвокатов, переподготовку отдельных категорий юристов, защищающих права и интересы компаний Узбекистана на международной арене.
Мероприятие стало площадкой, на которой теоретики права и работники правоохранительных органов смогли в форме открытой дискуссии обсудить актуальные аспекты осуществляемых реформ в судебно-правовой сфере и повышения квалификации юридических кадров в Республике Узбекистан. Они сошлись во мнениях, что без тщательного изучения практики нельзя спрогнозировать на научной основе тенденции будущего развития законодательства и судебно-правовой системы. В связи с этим судебные органы обобщают судебную практику и принимают действенные меры.
Конференция организована Центром повышения квалификации юристов совместно с управлением юстиции Хорезмской области при поддержке регионального представительства Фонда имени Конрада Аденауэра по Центральной Азии.