Ўзбекистон Республикаси адлия вазири Ривожланиш ҳуқуқи халқаро ташкилоти вакиллари билан учрашди
2018 йил 5 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигида адлия вазири Русланбек Давлетов Ривожланиш ҳуқуқи халқаро ташкилотнинг Марказий Осиё бўйича директори Фред Хьюстон бошчилигидаги ушбу ташкилот вакиллари билан учрашди.
Учрашувда асосий эътибор қонун устуворлигини мустаҳкамлаш ва ривожлантириш соҳасидаги икки томонлама ҳамкорлик, ушбу йўналишда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш каби масалаларга қаратилди.
Бундан ташқари, Р.Давлетов меҳмонларга Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги фаолиятини такомиллаштириш бўйича амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ҳақида батафсил маълумотлар берди.
Хусусан, қонунчилик базасини мустаҳкамлаш ва такомиллаштириш, ҳуқуқни қўллаш амалиёти, аҳолига ҳуқуқий хизматлар кўрсатиш институтларини ривожлантириш соҳасида олиб борилаётган тизимли ва изчил чора-тадбирлар ҳақида айтиб ўтилди.
Ўз навбатида Ф. Хьюстон самимий қабул учун миннатдорлик изҳор қилиб, РҲХТ вазирлик билан яқин ҳамкорлик қилишга қизиқиши ва лойиҳаларни амалга ошириш орқали олиб борилаётган ҳуқуқий ислоҳотларга кўмаклашишга тайёрлигини билдирди.
Учрашув чоғида томонлар, шунингдек, суд экспертизаси соҳасидаги фаолиятни такомиллаштиришга доир қўшма лойиҳаларни амалга ошириш, малакали кадрлар тайёрлаш, бизнес жараёнларни реинжиниринг қилиш (BPR), мунозараларни муқобил ҳал қилиш (ADR) ва адвокатура масалаларини ҳам муҳокама қилишди.
Ф.Хьюстон, қонун устуворлиги, адлия ва инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ижобий ўзгаришларни алоҳида таъкидлаб, мазкур соҳада тажриба алмашиш ва ушбу йўналишда ҳамкорлик қилиш истагини билдирди.
Маълумот учун: РҲХТ штаб-квартираси Римда жойлашган ноҳукумат ташкилоти ҳисобланиб, қонун устуворлигини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш, манфаатдор мамлакатларга ҳуқуқий ислоҳотларни амалга оширишда кўмаклашиш билан шуғулланади. Ушбу ташкилот ҳукуматлар, халқаро ташкилотлар ва хусусий сектор билан ҳамкорлик қилади. Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ҳузуридаги консультатив мавқега эга ташкилотдир.

Министр юстиции Республики Узбекистан провел встречу с представителями Международной организации по праву развития (МОПР)
2018-11-08 | Политика
5 ноября 2018 года в Министерстве юстиции Республики Узбекистан состоялась встреча министра юстиции Республики Узбекистан Р. Давлетова с представителями Международной организации по праву развития (МОПР) во главе с директором по Центральной Азии МОПР Фредом Хьюстоном.
Целью встречи явилось обсуждение вопросов дальнейшего двустороннего сотрудничества в сфере укрепления и развития верховенства права, реализация совместных проектов в этой области.
В ходе встречи Р. Давлетов проинформировал гостей о проводимых в стране масштабных реформах в судебно-правовой сфере, по обеспечению верховенства закона, а также по совершенствованию деятельности Министерства юстиции Республики Узбекистан.
В частности, было озвучено об осуществляемых системных и последовательных мерах по укреплению и совершенствованию законодательной базы, работе в области правоприменительной практики, развитии институтов правового обслуживания населения и т.д.
В свою очередь, Ф. Хьюстон, выразив благодарность за теплый приём, выразил заинтересованность МОПР налаживанию тесного сотрудничества с министерством и готовность оказать содействие в проводимых правовых реформах посредством реализации проектов.
В ходе встречи стороны также обсудили вопросы реализации совместных проектов по совершенствованию деятельности в сфере судебной экспертизы, подготовки квалифицированных кадров, реинжиниринг бизнес-процессов (BPR), альтернативного разрешения споров (ADR) и адвокатуры.
Ф. Хьюстон, особо отметив позитивные изменения в области верховенства закона, юстиции и защиты прав человека, предложил поделиться опытом в этой области и оказать содействие в данном направлении.
Встреча прошла в конструктивной и доброжелательной атмосфере.
Справочно: МОПР является межправительственной организацией со штаб-квартирой в Риме, занимающаяся вопросами поодержки и развития верховенства закона, оказания содействия заинтересованным странам в проведении правовых реформ. Данная организация сотрудничает с правительствами, международными организациями и частным сектором. Организация обладает консультативным статусом при Организации Объединенных Наций.