Ўзбекистон Бош консули Свердлов вилояти губернатори билан учрашди
2018 йилнинг 6 ноябрь куни Ўзбекистон Республикасининг Екатеринбург шаҳридаги Бош консули Абдусалом Хатамов Свердлов вилоятининг губернатори Евгений Куйвашев билан учрашди.
Ўзбекистон ва Россиянинг мазкур минтақаси ўртасидаги ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, Екатеринбург шаҳрида Бош консуллик иш бошлаши Ўзбекистон ва Свердлов вилояти муносабатларини ривожлантиришга янги туртки беради.
Губернатор тақидлашича, Свердлов вилояти Наманган вилояти билан алоқалар ўрнатмоқда. Томонлар келгуси мақсадлар тўғрисида баённома имзоладилар ва ҳамкорлик тўғрисида тўла қонли ҳужжат тайёрламоқдалар.
Савдо-иқтисодий муносабатларни мустаҳкамлаш тўғрисида сўз борар экан 2017 йилнинг биринчи ярмидаги кўрсаткичлар билан солиштирганда Ўзбекистон ва Свердлов вилояти ўртасидаги савдо ҳажми 2018-йил давомида деярли 50%га ошиб, 106 млн. АҚШ долларини ташкил этгани мамнуният билан қайд этилди.
Учрашувда бошқа соҳаларда ҳам ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари, шунингдек, Бош консуллик ва вилоят маъмурияти ўртасидаги ҳамкорликнинг амалий жиҳатлари ҳам кўриб чиқилди.

Генконсул Узбекистана встретился с губернатором Свердловской области
6 ноября 2018 года Генеральный консул Республики Узбекистан в г.Екатеринбурге Абдусалом Хатамов встретился с губернатором Свердловской области Евгением Куйвашевым.
Обсуждены перспективные направления взаимодействия между Узбекистаном и данным регионом России.
Отмечалось, что начало работы Генерального консульства в г.Екатеринбурге придаст новый импульс развитию отношений Узбекистана и Свердловской области.
Губернатор подчеркнул, что Свердловская область выстраивает связи с Наманганской областью. Стороны подписали протокол о намерениях и готовят полноценный документ о сотрудничестве.
В контексте беседы об укреплении торгово-экономических отношений было с удовлетворением констатировано, что по сравнению с показателями первой половины 2017 года объем торговли между Узбекистаном и Свердловской областью в 2018 году увеличился почти на 50% и составил около 106 млн. долл. США.
На встрече также рассмотрены перспективы развития сотрудничества в других сферах, а также практические аспекты взаимодействия между Генконсульством и администрацией области.