Ўзбекистон Бош консули Свердлов вилояти губернатори билан учрашди
2018 йилнинг 6 ноябрь куни Ўзбекистон Республикасининг Екатеринбург шаҳридаги Бош консули Абдусалом Хатамов Свердлов вилоятининг губернатори Евгений Куйвашев билан учрашди.
Ўзбекистон ва Россиянинг мазкур минтақаси ўртасидаги ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, Екатеринбург шаҳрида Бош консуллик иш бошлаши Ўзбекистон ва Свердлов вилояти муносабатларини ривожлантиришга янги туртки беради.
Губернатор тақидлашича, Свердлов вилояти Наманган вилояти билан алоқалар ўрнатмоқда. Томонлар келгуси мақсадлар тўғрисида баённома имзоладилар ва ҳамкорлик тўғрисида тўла қонли ҳужжат тайёрламоқдалар.
Савдо-иқтисодий муносабатларни мустаҳкамлаш тўғрисида сўз борар экан 2017 йилнинг биринчи ярмидаги кўрсаткичлар билан солиштирганда Ўзбекистон ва Свердлов вилояти ўртасидаги савдо ҳажми 2018-йил давомида деярли 50%га ошиб, 106 млн. АҚШ долларини ташкил этгани мамнуният билан қайд этилди.
Учрашувда бошқа соҳаларда ҳам ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари, шунингдек, Бош консуллик ва вилоят маъмурияти ўртасидаги ҳамкорликнинг амалий жиҳатлари ҳам кўриб чиқилди.

2018-11-08 | Politics
On November 6, 2018, Consul General of the Republic of Uzbekistan in Yekaterinburg Abdusalom Khatamov met with Sverdlovsk region’s governor Yevgeniy Kuyvashev.
Promising areas of cooperation between Uzbekistan and Sverdlovsk region were discussed.
It was noted that beginning of the work of Consulate General in Yekaterinburg will give a new impetus to development of relations between Uzbekistan and Sverdlovsk region.
The Governor noted that Sverdlovsk region is establishing cooperation with Namangan region. The sides signed a protocol of intent and preparing full-fledged document on cooperation.
It was emphasized that in comparison with indicators of the first half of 2017, the trade turnover between Uzbekistan and Sverdlovsk region in 2018 increased by almost 50 percent and amounted to about 106 million USD.
According to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, prospects of developing cooperation in other spheres, as well as practical aspects of cooperation between the Consulate General and administration of the region were also discussed at the meeting.