Халқаро ҳунармандчилик фестивалини ўтказиш тўғрисида
Халқимизнинг қадимий тарихи ва маданий ҳаётини ҳар томонлама кенг ёритиш, номоддий маданий меросимиз бўлган кўп қиррали ўзбек миллий ҳунармандчилигини кенг намойиш қилиш, унинг ноёб намуналарини тарғиб этиш, шунингдек, ушбу йўналишда ўзаро тажриба алмашиш орқали турли халқлар ўртасида дўстлик ва ҳамкорлик ришталарини янада мустаҳкамлаш, маданий-гуманитар алоқаларни халқаро миқёсда кучайтириш, авлоддан-авлодга ўтиб келаётган касбий анъаналар ва ҳунармандчилик мактабларини сақлаш ва қайта тиклаш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, Савдо-саноат палатаси, “Ҳунарманд” уюшмаси, Ўзбекистон Бадиий академияси ҳамда Фарғона вилояти ҳокимлигининг ҳар икки йилда бир марта Қўқон шаҳрида Халқаро ҳунармандчилик фестивалини (кейинги ўринларда Фестиваль деб аталади) ташкил этиш, биринчи марта ушбу фестивални ҳамда фестиваль доирасида “Ҳунармандчилик ва халқ амалий санъатини ривожлантириш истиқболлари” мавзусида илмий-амалий конференцияни 2019 йилнинг 10-15 сентябрь кунлари ўтказиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
2. Халқаро ҳунармандчилик фестивалига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича ташкилий қўмита таркиби (кейинги ўринларда – Ташкилий қўмита) иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Вазирлар Маҳкамаси бир ҳафта муддатда Халқаро ҳунармандчилик фестивалини ўтказиш тартиби тўғрисида низомни ҳамда 2019 йилда Халқаро ҳунармандчилик фестивалини ўтказиш бўйича “йўл харитаси”ни ишлаб чиқсин ва тасдиқласин.
3. Ташкилий қўмитага (А.Арипов):
Фестивални ўтказиш бўйича кўзда тутилган вазифаларни ўз вақтида ва сифатли бажарилишини таъминлаш;
Фестиваль совриндорларига топшириладиган диплом, сертификат, ҳайкалчалар намуналарини ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш;
Фестивални ташкил этиш ва ўтказиш билан боғлиқ бошқа масалаларни ҳал этиш вазифалари юклансин.
4. Савдо-саноат палатаси, “Ҳунарманд” уюшмаси ҳамда Фарғона вилояти ҳокимлигининг уларни Фестивални ташкил этиш ва ўтказиш бўйича масъул этиб белгилаш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
5. Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги:
хорижий давлатлардан маҳоратли ҳунармандлар, амалий санъат усталари, мутахассислари, соҳа олимлари ва фахрий меҳмонларни Фестивалга таклиф этишда Савдо-саноат палатаси ва “Ҳунарманд” уюшмасига амалий ёрдам кўрсатсин;
Фестивалга ташриф буюрувчи меҳмонлар учун Савдо-саноат палатаси ва “Ҳунарманд” уюшмасининг буюртманомаларига биноан Ўзбекистон Республикасига кириш визаларининг белгиланган тартибда консуллик ва бошқа йиғимларни ундирилмасдан расмийлаштирилишини таъминласин.
6. Фарғона вилояти ҳокимлиги Қўқон шаҳрида кенг кўламдаги ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишлари амалга оширилишини, Фестиваль ўтказиладиган саҳна майдонлари ва жойлар талаб даражасида тайёрланишини таъминласин.
7. Маданият вазирлиги Савдо-саноат палатаси, “Ҳунарманд” уюшмаси ва Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси билан биргаликда Фестивалнинг тантанали очилиш маросимини ҳар томонлама пухта ва бадиий жиҳатдан бетакрор усулда тайёрлаш учун юксак профессионал маҳорат ва тажрибага эга бўлган сценарист ва режиссёрлар, ёзувчи ва шоирлар, уста ҳунармандлар, саҳна рассомлари, истеъдодли ёш санъаткорларнинг кенг жалб этилишини таъминласин.
8. Савдо-саноат палатаси, “Ҳунарманд” уюшмаси Маданият вазирлиги, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ва Ўзбекистон Бадиий академияси билан биргаликда:
Фестиваль доирасида Қўқон шаҳридаги марказий майдоннинг ён атрофида ҳунармандчилик санъатига оид турли кўргазмалар, ҳунармандчилик буюмлари, тасвирий ва амалий санъат асарлари, қадимий ҳунармандчилик дастгоҳлари ва маҳсулотларини яратиш жараёнлари, ҳунармандчиликка оид бадиий ва ҳужжатли фильмлар, китоблар, альбомлар, фотосуратлар намойиши ва уларнинг сотуви ташкил этилишини;
Фестиваль дастури ишлаб чиқилишини ва унинг Фестивалдан уч ой аввал туристик ташкилотларга тақдим этилишини, Интернет жаҳон ахборот тармоғи ва ижтимоий тармоқларда жойлаштирилишини;
Фестиваль доирасида миллий либослар кўргазмали чиқишлари, аския ва қизиқчилар, фольклор ва дорбозлик жамоаларининг томоша дастурлари намойиш этилишини;
Фестивалнинг туризм календарь режасига киритилишини ҳамда хорижий сайёҳларни Фестивалга жалб қилиш чоралари кўрилишини таъминласинлар.
9. Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ва Фарғона вилояти ҳокимлиги Фестиваль қатнашчилари ва меҳмонлар учун меҳмонхоналардан жой ажратиш чораларини кўрсинлар.
10. “Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпанияси, “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти Фестиваль қатнашчиларини Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси ва “Ҳунарманд” уюшмаси буюртмаларига мувофиқ, белгиланган тартибда авиа ва темир йўл чипталари билан таъминлаш чораларини кўрсинлар.
11. Фестивалга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш билан боғлиқ харажатлар Ташкилий қўмита томонидан ишлаб чиқилган ва белгиланган тартибда тасдиқланган смета асосида қуйидаги тартибда:
50 фоизи – Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг захира жамғармаси маблағлари ҳисобидан;
50 фоизи – Фарғона вилояти маҳаллий бюджетининг қўшимча манбалари, юридик ва жисмоний шахсларнинг ҳомийлик хайриялари ва қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан қоплансин.
12. Тошкент шаҳар ҳокимлиги Фестивалнинг хорижий қатнашчиларини кутиб олиш, жойлаштириш ва уларни Қўқон шаҳрига юборишни ташкил этсин.
13. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, “Дунё” ахборот агентлиги ва бошқа оммавий ахборот воситаларига Фестивалга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича амалга оширилаётган ишларни кенг ёритиб бориш тавсия этилсин.
14. Мазкур қарорнинг бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О проведении международного фестиваля народно-прикладного искусства
В целях глубокого изучения и популяризации древней истории и культуры нашего народа, ознакомления широкой общественности с многогранным узбекским народно-прикладным искусством, являющимся неотъемлемой частью нематериального культурного наследия, и его уникальными образцами, а также путем обмена опытом в данном направлении дальнейшего укрепления дружбы и сотрудничества, культурно-гуманитарных связей между народами, возрождения и сохранения традиций мастеров и школ ремесленничества:
1. Одобрить предложения Министерства культуры, Государственного комитета по развитию туризма, Торгово-промышленной палаты, Ассоциации «Хунарманд», Академии художеств Узбекистана и хокимията Ферганской области об организации в городе Коканде раз в два года Международного фестиваля народно-прикладного искусства (далее — Фестиваль), о проведении 10-15 сентября 2019 года первого Фестиваля и в его рамках научно-практической конференции на тему «Перспективы развития ремесленничества и народно-прикладного искусства».
2. Утвердить состав Организационного комитета по подготовке и проведению Международного фестиваля народно-прикладного искусства (далее – Организационный комитет) согласно приложению.
Кабинету Министров в недельный срок разработать и утвердить:
Положение о порядке проведения Международного фестиваля народно-прикладного искусства;
«дорожную карту» по проведению Фестиваля в 2019 году.
3. Возложить на организационный комитет (А. Арипов) обеспечение:
своевременного и качественного выполнения задач по проведению Фестиваля;
разработку и утверждение образцов дипломов, сертификатов и статуэток, вручаемых призерам Фестиваля;
решение иных вопросов, связанных с организацией и проведением Фестиваля на высоком уровне.
4. Одобрить предложение Торгово-промышленной палаты, Ассоциации «Хунарманд» и хокимията Ферганской области об определении их ответственными за организацию и проведение Фестиваля.
5. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан:
оказать практическое содействие Торгово-промышленной палате и Ассоциации «Хунарманд» в приглашении на Фестиваль известных мастеров и ремесленников, специалистов, ученых и искусствоведов данной сферы, почетных гостей из зарубежных стран;
обеспечить по заявкам Торгово-промышленной палаты и Ассоциации «Хунарманд» оформление зарубежным участникам и гостям Фестиваля въездных виз в Республику Узбекистан в установленном порядке без взимания консульских и иных сборов.
6. Хокимияту Ферганской области обеспечить организацию работ по благоустройству и озеленению в городе Коканде, а также необходимую подготовку сценических площадок для проведения мероприятий Фестиваля.
7. Министерству культуры совместно с Торгово-промышленной палатой, Ассоциацией «Хунарманд» и Союзом писателей Узбекистана привлечь ведущих сценаристов, режиссеров и артистов, известных писателей и поэтов, мастеров-ремесленников, молодых талантливых мастеров искусств для тщательной всесторонней подготовки церемонии торжественного открытия Фестиваля на высоком организационном и художественном уровне.
8. Торгово-промышленной палате и Ассоциации «Хунарманд» совместно с Министерством культуры, Государственным комитетом по развитию туризма, Академией художеств Узбекистана обеспечить:
организацию в рамках Фестиваля на территории, прилегающей к центральной площади города Коканда, экспозиций, посвященных разным направлениям народно-прикладного искусства, с демонстрацией старинных ремесленных станков и процесса изготовления изделий, выставки-продажи изделий ремесленников, произведений изобразительного и прикладного искусства, а также тематических художественных и документальных фильмов, книг, альбомов, фотографий;
разработку программы Фестиваля, ознакомление с ней туристических организаций за три месяца до его начала и размещение в средствах массовой информации и сети Интернет;
организацию в рамках Фестиваля показа коллекций национальных костюмов, выступлений сатириков-юмористов и театрализованных представлений канатоходцев с участием профессиональных и фольклорных творческих коллективов;
включение Фестиваля в туристический календарь и принятие мер для более активного привлечения иностранных туристов в нашу страну.
9. Торгово-промышленной палате, Государственному комитету по развитию туризма и хокимияту Ферганской области принять меры по бронированию в гостиницах мест для участников и гостей Фестиваля.
10. Национальной авиакомпании «Узбекистон хаво йуллари», акционерному обществу «Узбекистон темир йуллари» по заявкам Торгово-промышленной палаты и Ассоциации «Хунарманд» в установленном порядке обеспечить участников Фестиваля авиа- и железнодорожными билетами.
11. Установить, что расходы, связанные с подготовкой и проведением Фестиваля, покрываются согласно смете, разработанной и утвержденной в установленном порядке Организационным комитетом:
50 процентов — за счет средств Резервного фонда Кабинета Министров;
50 процентов — за счет дополнительных средств местного бюджета Ферганской области, а также спонсорских средств и иных источников, не запрещенных законодательством.
12. Хокимияту города Ташкента организовать встречу, размещение зарубежных участников Фестиваля и их отправку в город Коканд.
13. Рекомендовать Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, информационному агентству «Дунё» и другим средствам массовой информации широкое освещение хода подготовки и проведения Фестиваля.
14. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н.Арипова.