2018-11-05 | Иқтисодиёт
Европа Иттифоқи томонидан молиялаштириладиган “Ўзбекистонда қишлоқ ҳудудларини барқарор ривожлантириш“ Лойиҳаси Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги ва Германиянинг Халқаро Ҳамкорлик бўйича Жамияти (GIZ​) консорциуми, Франциянинг Қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат ва қишлоқ ҳудудларини ривожлантириш бўйича халқаро ҳамкорликни ривожлантириш агентлиги (ADECIA​, Италия Ҳайвон Етиштирувчилари Иттифоқи (AIA​) ва Корхоналарни ривожлантириш ва менежмент бўйича тренинг маркази (CEED​).
Лойиҳа учта йўналишдан иборат:
• Аграр-озиқ-овқат саноати (чорвачилик, боғдорчилик, сабзавотчилик ва хизмат кўрсатиш соҳаси) билан боғлиқ қўшимча қийматли товар занжирларини янада ривожлантириш;
• Иқтисодий фаолият иштирокчиларининг, шу жумладан, ёшларнинг кўникмалари ва усулларини янада ривожлантириш ва такомиллаштириш; замонавий технологияларни жорий этиш ва улардан фойдаланишни ўқитиш; фермерларни қайта тайёрлаш ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш усулларини такомиллаштириш;
• Ҳудудларни ривожланишини режалаштириш соҳасида ҳудудий ва маҳаллий ҳокимиятларнинг институционал ривожланиши ва салоҳиятини ошириш.
Тадбиркорлик ва маъмурий таълимни ривожлантириш маркази (CEED​, Болгария) институционал ривожланишга йўналтириш ва минтақавий ва ҳудудий ҳокимиятларнинг салоҳиятини оширишга қаратилган чора-тадбирларни амалга оширадиган асосий дастур ҳисобланади.
Тадбирнинг мақсади
Иқтисодиёт Вазирлигининг маҳаллий ва ҳудудий даражаларда бизнесни режалаштириш воситалари, SWOT таҳлилларини ва ҳудудий режалаштиришда Европа Иттифоқи амалиётидан фойдаланган ҳолда иқтисодий ривожланиш стратегиясини ишлаб чиқиш бўйича ёрдам беришга кўмаклашиш.
Амалга оширилиши
Институционал ривожланиш йўналиши доирасида 1-2-ноябргача иқтисодий режалаштириш ва таҳлил қилиш бўйича тренинг ўтказиш режалаштирилган.
Ушбу тренингни Иқтисодиёт Вазирлигининг вакиллари учун халқаро экспертлар жаноб Николай Ярмов ва хоним Камелиа Калоянова томонидан, 5-6-ноябрь кунлари Наманган ва Сирдарё вилоятларининг ҳудудий иқтисодиёт бўлимлари вакиллари учун олиб борилади. Тренинг давомида бизнесни режалаштириш, SWOT таҳлили каби воситалари кўриб чиқилади ва Европа мамлакатларининг тажрибаси ўрганилади.
Айни пайтда Лойиҳа тегишли маҳаллий ҳокимият органлари, бизнес тузилмалари ва ноҳукумат ташкилотлари вакиллари ичидан Ҳудудий Ишчи гуруҳлар ташкил этди. Келгусида Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги билан Наманган ва Сирдарё вилоятларининг ҳудудий ривожланиш стратегиясининг лойиҳасини Эвропа Иттифоқи мамлакатларининг тажрибаларини ва ҳудудий ишчи гуруҳлари иштирокида биргаликда ривожлантириш режалаштирилган.
Қўшимча маълумот олиш ёки лойиҳа экспертлари билан суҳбатлашиш учун GIZ ходимларига мурожаат қилинг:

Проект «Устойчивое развитие сельской местности в Узбекистане»
Проект «Устойчивое развитие сельской местности в Узбекистане», финансируемый Европейским союзом, реализуется совместно с Министерством экономики Республики Узбекистан и консорциумом в составе Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ), Агентства по развитию международного сотрудничества в области сельского хозяйства, продовольствия и развития сельской местности Франция (ADECIA), Ассоциации животноводов Италии (AIA) и Центра развития предпринимательства и подготовки руководящих кадров (CEED).
Проект состоит из трех направлений:
•    Дальнейшее развитие товарных цепочек добавленной стоимости, главным образом связанных с агропродовольственным сектором (животноводство, садоводство, овощеводство и сектор услуг);
•    Дальнейшее развитие и совершенствование навыков и методов участников экономической деятельности, в том числе молодежи; внедрение современных технологий и обучение их применению; переподготовка фермеров и совершенствование методов переработки сельскохозяйственной продукции;
•    Институциональное развитие и совершенствование потенциала областных и местных органов власти в области планирования регионального развития.
Основным реализатором мероприятий по направлению институциональное развитие и совершенствование потенциала областных и местных органов власти является Центр развития предпринимательства и подготовки руководящих кадров (CEED, Болгария).
Цель мероприятия
Содействие в обучении представителей Министерства экономики методам разработки стратегий экономического развития  на местном и региональном уровне с применением инструментов бизнес-планирования, SWOT анализа, а также практики Европейского союза в области регионального планирования.
Ход реализации
В рамках направления институциональное развитие с 1 по 2 ноября запланирован тренинг по экономическому планированию и анализу. Данный тренинг будет проведен международными экспертами г-ом Николаем Ярмовым и г-ой Камелией Калояновой для представителей Министерства экономики, а также с 5 по 6 ноября для представителей региональных управлений экономики Наманганской и Сырдарьинской областей. В ходе тренинга будут рассмотрены такие инструменты как бизнес-планирование, SWOT анализ, а также будут изучен опыт европейских стран.
На данный момент в рамках проекта созданы Региональные рабочие группы из числа представителей соответствующих местных органов власти, бизнес структур и неправительственных организаций. В дальнейшем предусмотрена совместная с Министерством экономики РУз разработка проекта стратегий регионального развития для Наманганской и Сырдарьинской области с учетом полученных знаний и опыта стран Европейского союза при участии региональных рабочих групп.
За дополнительной информацией, либо по вопросу получения интервью с экспертами  проекта просим обращаться к  сотрудникам GIZ: