БМТ Аксилтеррор бошқармаси делегациясининг ташрифи
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигига Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котибининг ўринбосари – БМТ Аксилтеррор бошқармаси раҳбари Владимир Воронков бошчилигидаги делегация ташриф буюрди. Меҳмонларни Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирининг биринчи ўринбосари генерал-майор Даврон Назармухамедов қабул қилди. Учрашувда, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси ИИВ, ДХХ ва ТИВ масъул ходимлари ҳам иштирок этдилар.
Суҳбат давомида қайд этилганидек, томонлар ўртасидаги ушбу мулоқот жорий йилда Хитой Халқ Республикасининг Циндао шаҳрида бўлиб ўтган ШҲТ саммити доирасидаги муҳокамаларнинг мантиқий давоми.
Ўз навбатида В.Воронков, самимий қабул ва меҳмондўстлик учун миннатдорчилик билдириб, бугунги кунда Ўзбекистонда амалга оширилаётган кўламли ислоҳотлар нафақат Марказий Осиё минтақаси, балки бутун дунёда ҳам улкан аҳамият касб этишини таъкидлаб ўтди. Меҳмонлар ўн йиллар давомида қуролли тўқнашувлар давом этиб келаётган қўшни Афғонистонда вазиятни барқарорлаштириш борасида Ўзбекистон Республикасининг ташаббусига алоҳида урғу бердилар.
Суҳбат жараёнида террористик ташкилотлар аъзолари томонидан ёшларни ўз сафларига ёллашга уриниш ҳолатларига қарши кураш, кибертерроризм, ноқонуний миграция ва аҳоли ўртасида профилактик ишларни амалга ошириш каби масалалар муҳокама этилди. Шунингдек, ҳамкорликнинг асосий йўналишлари ва истиқболдаги вазифалар белгилаб олинди.

Визит делегации Контртеррористического управления ООН
МВД Республики Узбекистан с официальным визитом посетила делегация Контртеррористического управления ООН, под руководством Заместителя Генерального секретаря ООН, – Главы Контртеррористического управления ООН, Владимира Воронкова. Принимал гостей и вел с ними беседу, первый заместитель министра внутренних дел Республики Узбекистан, генерал-майор Даврон Назармухамедов. Во встрече также приняли участие ответственные сотрудники МВД, СГБ и МИД Республики Узбекистан.
Как было отмечено в беседе данный диалог является логическим продолжением встречи глав государств на площадке саммита ШОС, которая состоялась в г. Циндао Китайской Народной Республики, где был обсужден широкий спектр вопросов дальнейшего развития отношений и взаимодействия между странами-членами ШОС.
В свою очередь В.Воронков, поблагодарив за теплый прием и радушие, отметил тот факт что широкие преобразования и реформы осуществляемые в Узбекистане имеют огромное значение как в Центральноазиатском регионе так и во всем мире. Он особо отметил неоценимую роль Республики Узбекистан в налаживании обстановки в сопредельном Афганистане где на протяжении десятилетий не стихают вооруженные конфликты.
В ходе беседы были обсуждены вопросы касаемо борьбы с попытками вербовки членами террористических организаций в свои ряды представителей молодежи, противодействие кибертерроризму, незаконной миграции, профилактической работе среди населения. Были также поставлены задачи на перспективу, определены основные моменты взаимодействия.