БМТ делегацияси билан ТИВда бўлиб ўтган учрашув тўғрисида
2018 йилнинг 1 ноябрь куни ТИВда Махсус топшириқлар бўйича элчи Илҳомжон Неъматов БМТ Бош котиби ўринбосари, Аксилтеррор бошқармаси раҳбари Владимир Воронков ва БМТ Бош котибининг Махсус вакили, БМТнинг Марказий Осиё учун превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази раҳбари Наталя Герман билан учрашди.
Учрашув чоғида БМТ вакиллари Ўзбекистоннинг қўшни давлатларга нисбатан юритаётган янги очиқ ва яхши қўшничилик сиёсатини юқори баҳоладилар.
Таъкидланганидек, Ўзбекистоннинг сиёсати сабабли бугун Марказий Осиёда янгича соғлом муҳит ва дўстона руҳ, шунингдек, минтақа мамлакатлари ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни ҳар томонлама ривожлантириш учун мақбул шароит вужудга келди.
Меҳмонларга Ўзбекистоннинг минтақа давлатлари билан давлат чегарасини делимитация ва демаркация қилиш масалалари бўйича музокаралар жараёни тўғрисида қисқача маълумот берилди.
БМТ вакилларининг сўзларига кўра Ўзбекистоннинг Қирғизистон ва Тожикистон билан давлат чегарасини расмийлаштириш ҳамда чегара бўйича шартномаларни имзолаш каби қийин/мушкул масалаларга жавоб топилиши БМТ томонидан юқори баҳоланди.
Учрашув давомида чегара масалалари бўйича Ўзбекистоннинг ижобий ишланмаларини оммалаштириш масаласи ҳам муҳокама қилинди. Шу муносабат билан БМТ вакиллари халқаро ташкилот доирасида чегара масалаларини ечиш бўйича Ўзбекистон тажрибаси мавзусида тақдимот ўтказишни таклиф қилдилар.

О встрече в МИД с делегацией ООН
1 ноября 2018 года в МИД Посол по особым поручениям Илхомжон Неъматов встретился с заместителем Генерального секретаря ООН, главой Контртеррористического управления Владимиром Воронковым и Специальным представителем Генерального секретаря ООН, главой Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии Натальей Герман.
В ходе встречи представители ООН высоко оценили новую открытую и добрососедскую политику Узбекистана в отношении соседних стран.
Было отмечено, что благодаря политике Узбекистана, сегодня в Центральной Азии созданы совершенно новый здоровый климат и дружественная атмосфера, а также благоприятные условия для всестороннего развития взаимовыгодного сотрудничества между странами региона.
Гости были коротко проинформированы о ходе переговорного процесса по вопросам делимитации и демаркации государственной границы Узбекистана со странами региона.
По словам представителей ООН, нахождение решений по таким сложным вопросам, как правовое оформление государственной границы и подписание договоров о границе Узбекистана с Кыргызстаном и Таджикистаном, высоко оценено в ООН.
В ходе встречи также обсужден вопрос распространения позитивных наработок Узбекистана по вопросам границ. В этой связи представители ООН предложили провести презентацию опыта Узбекистана по решению вопросов границы в рамках международной организации.