2018 йилнинг 2 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Европа парламентининг Марказий Осиё давлатлари ва Мўғилистон билан алоқалар бўйича делегацияси раиси Ивета Григуле-Петерсе бошчилигидаги мамлакатимизга ташриф буюрган депутатлар гуруҳини қабул қилди.
Суҳбат чоғида 1 ноябрь куни Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган «Ўзбекистон – Европа Иттифоқи» парламент ҳамкорлик қўмитасининг навбатдаги мажлиси якунларига ижобий баҳо берилди. Таъкидланганидек, ушбу тадбир очиқ, конструктив ва ишончли мулоқот руҳида ўтди ва Олий Мажлис ҳамда Европарламент депутатларига ҳамкорликнинг истиқболларини муҳокама қилиш имконини яратди.
Қайд этилганидек, Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи қонунчилари ўртасидаги мунтазам ва самарали алоқалар, амалий тажриба алмашинувлари икки томонлама муносабатларнинг муҳим қисми ҳисобланади.

О встрече с делегацией Европарламента
2 ноября 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял прибывшую в нашу страну с визитом группу депутатов Европейского парламента во главе с председателем Делегации по связям со странами Центральной Азии и Монголией Иветой Григуле-Петерсе.
В ходе беседы стороны дали позитивную оценку итогам состоявшегося 1 ноября в г.Ташкенте очередного заседания Комитета парламентского сотрудничества «Узбекистан – Европейский союз». Отмечалось, что оно прошло в духе открытого, конструктивного и доверительного диалога и позволило депутатам Олий Мажлиса и Европарламента обсудить перспективы взаимодействия.
Подчеркивалось, что регулярные и плодотворные контакты между законодателями Узбекистана и ЕС, обмен опытом работы являются важными составляющими двусторонних связей.