Ўзбекистон тажрибаси ва халқаро амалиёт таҳлил этилади
Жорий йилнинг 7-8 ноябрь кунлари пойтахтимизда “Мамлакатнинг демократик янгиланиши ҳамда модернизациясида аёлларнинг роли: Ўзбекистон тажрибаси ва халқаро амалиёт” мавзуида халқаро конференция бўлиб ўтади.
Шу муносабат билан Ўзбекистон Миллий матбуот марказида ташкил этилган тадбирда мазкур халқаро конференциянинг мазмун-моҳияти, мақсад ва вазифаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Унда давлатимиз раҳбарининг 2018 йил 2 февралдаги “Хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш ва оила институтини мустаҳкамлаш соҳасидаги фаолиятни тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони ижроси доирасида амалга оширилаётган ишлар юртимиз хотин-қизларининг ижтимоий-сиёсий ва социал фаоллигини ошириш, ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, оналик ва болаликни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашда муҳим дастуриламал бўлаётгани таъкидланди.
Бу каби талаблардан келиб чиқиб, ташкил этилаётган ушбу халқаро анжуман ҳам мамлакатимизда хотин-қизларни моддий ва маънавий рағбатлантириш, уларни ҳар жиҳатдан қўллаб-қувватлаш йўлида амалга оширилаётган ислоҳотларга ҳамоҳанглиги билан муҳим аҳамият касб этади. Ундан асосий мақсад эса халқаро ҳамжамиятни Ўзбекистон аёлларининг жамият ва давлат бошқарувидаги мавқеи, ижтимоий-сиёсий, иқтисодий йўналишлардаги фаол иштироки билан таништириш ҳамда ўз навбатида халқаро тажрибани ўрганиш ва амалиётга татбиқ этишдир.
– Анжуманда дунёнинг 30 га яқин давлатидан халқаро аёллар институтлари вакиллари, сиёсат, ижтимоий-иқтисодий ҳаётда фаол бўлган аёллар иштирок этади, – деди Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси бўлим бошлиғи Д.Қўзиева. – Шунингдек, тадбир доирасида келгусида аёлларнинг давлат бошқарувидаги фаол иштирокини таъминлаш учун узоқ ва қисқа муддатли лойиҳаларни ўз ичига олган халқаро майдон ташкил қилиш кўзда тутилган. Бугун мамлакатимизда аёлларнинг фаоллигини ошириш, уларнинг турли соҳада ўз қобилият ва имкониятларини рўёбга чиқариши учун шарт-шароит яратиш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Бунга Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитасининг халқаро миқёсда ўрнатган алоқалари яққол далил бўла олади. Мисол учун, бугун қўмита аёллар масаласига оид йўналишларда Россия, Озарбайжон, Туркманистон, Қозоғистон, Хитой, Германия каби давлатлар билан ўзаро халқаро ҳамкорликларни йўлга қўйган. Албатта, бундай манфаатли муносабатлар нафақат бизга, балки халқаро ҳамжамият учун ҳам жуда фойдалидир.
Анжуман доирасида иштирокчилар Самарқандда бўлиб, у ердаги тарихий обидалар ва шаҳарда амалга оширилган улкан ишлар билан ҳам яқиндан танишишга муваффақ бўлади.
Матбуот анжуманида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Республика Хотин-қизлар қўмитаси раиси Танзила Норбоева сўзга чиқди.

Будут проанализированы опыт узбекистана и международная практика
7-8 ноября текущего года в Ташкенте пройдет международная конференция на тему "Роль женщин в демократическом обновлении и модернизации страны: опыт Узбекистана и международная практика".
На мероприятии, организованном в Национальном пресс-центре Узбекистана в связи с предстоящим событием, особое внимание было уделено повестке конференции, ее целям и задачам.
Отмечалось, что в повышении социально-политической активности женщин, защите их прав и законных интересов, поддержке материнства и детства важное значение имеет работа, осуществляемая в рамках исполнения Указа главы нашего государства "О мерах по коренному совершенствованию деятельности в сфере поддержки женщин и укрепления института семьи" от 2 февраля 2018 года.
Организуемая во исполнение указа международная конференция созвучна осуществляемым в нашей стране реформам по всесторонней поддержке женщин. Основной целью конференции является ознакомление международного сообщества с участием женщин страны в жизни общества и государственном управлении, их активностью в социально-политической и экономической сферах, а также изучение международного опыта и его применение на практике.
– В работе конференции примут участие представители международных женских институтов, женщины более 50 государств, активно участвующие в социально-экономической, политической жизни своих стран, – говорит начальник отдела Комитета женщин Узбекистана Д. Кузиева. – Также предусматривается организация в будущем международной площадки для создания долгосрочных и краткосрочных проектов с целью обеспечения активного участия женщин в государственном управлении. Сегодня в нашей стране осуществляется широкомасштабная работа по созданию необходимых условий и возможностей для реализации их способностей в различных сферах. Тому свидетельством являются международные связи, установленные Комитетом женщин Узбекистана, в частности с такими государствами, как Россия, Азербайджан, Туркменистан, Казахстан, Китай, Германия. Конечно, такие взаимовыгодные отношения приносят пользу не только нам, но и международному сообществу.
Участники конференции в рамках мероприятия посетят Самарканд и ознакомятся с историческими памятниками и проводимой в городе работой.
На пресс-конференции выступила заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Комитета женщин Узбекистана Танзила Нарбаева.