Терроризмга қарши кураш – чегара билмас ҳамкорлик
Тошкентда 31 октябрь куни Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси томонидан “Терроризмга қарши кураш – чегара билмас ҳамкорлик“ мавзусида олтинчи халқаро илмий-амалий конференция ташкил қилинди.
Унда ШҲТга аъзо, кузатувчи ҳамда мулоқот бўйича шерик мамлакатлар делегациялари, халқаро ташкилотлар, илмий-тадқиқот марказлари вакиллари иштирок этди.
Мажлисда ШҲТ Бош котиби Р.Алимов, БМТ Бош котиби ўринбосари, Терроризмга қарши кураш бошқармаси раҳбари В.Воронков, Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири ўринбосари Д.Аҳатов, ЕХҲТнинг Терроризмга қарши кураш бўлинмаси раҳбари А.Аваков, Халқаро қизил хоч қўмитаси вице-президенти К.Карбонье қатнашди.
Таъкидланганидек, дунёнинг турли минтақаларида халқаро террорчилик ташкилотлари ҳаракати кучайиб бораётган бир пайтда ШҲТ маконида терроризмга қарши курашиш борасидаги саъй-ҳаракатларни янада кучайтириш зарур. Минтақада тинчликни мустаҳкамлаш, терроризм, сепаратизм, экстремизм хавфининг олдини олиш, ёшларнинг ёт ғоялар таъсирига тушишига йўл қўймаслик каби мақсадларга эришишда ШҲТга аъзо давлатларнинг Минтақавий аксилтеррор тузилмаси доирасидаги фаолияти муҳим аҳамият касб этмоқда. Ушбу конференция эса бу борадаги қарашларни умумлаштириш, ўзаро фикр алмашишда қулай мулоқот майдони бўлиб хизмат қилмоқда.
Минтақавий аксилтеррор тузилмаси ўз фаолияти давомида дунёда хавфсизликни мустаҳкамлаш, тинчликни сақлашга қаратилган самарали натижаларга эришиб келмоқда. Тузилма терроризм, диний экстремизм, сепаратизм, қурол-яроғ ва наркотикларнинг ноқонуний савдоси, трансмиллий уюшган жиноятчиликка қарши курашиш борасида салмоқли ишларни амалга оширмоқда.
Ташкилот 2017 йилги фаолияти давомида қатор террористик актларнинг олдини олишга муваффақ бўлди, 50 дан ортиқ террористик гуруҳлар фаолиятига чек қўйилди. Шунингдек, халқаро қидирувда бўлган 150 террорчи қўлга олинди.
Интернет тармоғидан ғаразли мақсадларда фойдаланишни аниқлаш ҳамда унга чек қўйиш бўйича ҳам тузилма самарали иш олиб бормоқда. Жумладан, ўтган йили қўпорувчилик ва бузғунчилик ғоялари акс этган 500 мингдан зиёд материални ўзида жамлаган 80 минг, террористик ва тақиқланган диний ташкилотларнинг 360 сайти фаолияти тўсиб қўйилди. Ушбу интернет манбаларини юритаётган 122 кишига нисбатан жиноий иш қўзғатилди.
Бугунги кунда тузилма фаолиятида интеграция жараёни жадаллик билан кечмоқда. Хусусан, ШҲТ аъзолигига кирган Ҳиндистон ва Покистон давлатлари аксилтеррор тузилмаси ишида фаол иштирок эта бошлади. Бу, ўз навбатида, ШҲТнинг хавфсизлик ва барқарорликка эришиш бўйича имкониятларини янада оширмоқда.
Конференциянинг хавфсизликка рахна солиши мумкин бўлган янги хавф-хатарларни аниқлаш ва уларнинг олдини олиш масалаларига бағишланган шўъба мажлисида терроризмга қарши курашишда халқаро ҳамкорлик, замонавий таҳдидларни олдини олишнинг самарали механизмларини ишлаб чиқиш каби масалалар юзасидан фикр алмашилди.
Экстремизм, қўпорувчилик ва террористик фаолиятга чек қўйиш халқаро ҳуқуқ меъёрларига амал қилишни талаб этади. Навбатдаги шўъба мажлислари айни шу масалаларга бағишланди. Унда терроризм ва мавжуд бошқа таҳдидларга қарши курашишда қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиёти, жумладан, халқаро инсонпарварлик тамойилларига оғишмай амал қилиш зарурлиги қайд этилди.
Конференция 1 ноябрь куни ўз ишини давом эттиради. Тадбирда иштирокчилар ШҲТ маконида тинчлик ва барқарорликка эришиш, терроризм ва экстремизмга қарши курашиш, унинг оқибатларини бартараф этиш бўйича ўзаро тажриба алмашиш имконига эга бўлади.

On October 31, the sixth international conference on “Combating terrorism – cooperation without boundaries” was held in Tashkent by the Executive Committee of Regional Anti-Terrorist Structure of Shanghai Cooperation Organization.
It was attended by SCO members, observers, as well as delegations of the dialogue partner countries, representatives of international organizations and research centers.
Among the participants of the conference are the SCO Secretary-General R.Alimov, Under-Secretary-General of the United Nations Office of Counter-Terrorism V.Voronkov, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan D.Akhatov, Head of the OSCE Action Against Terrorism Unit A.Avakov, Vice-President of the International Committee of the Red Cross G.Carbonnier.
The regional antiterrorist structure is achieving effective results in strengthening security in the world and maintaining peace. It carries out large-scale work on combating terrorism, religious extremism, separatism, the illegal trade in weapons and drugs, transnational organized crime.
The structure in the course of its activities last year prevented a number of terrorist acts, put an end to activities of more than 50 terrorist groups, facilitated the detention of 150 terrorists who were on international wanted list. It also conducts successful activities on identifying and preventing the use of the Internet for subversive purposes. Last year, 80 thousand websites were prevented, which absorbed over 500 thousand materials with disruptive and destructive ideas, 360 websites of terrorist and banned religious organizations. A criminal case has been initiated against 122 persons operating on these Internet resources.
Today, the process of integration is under way in the activities of the anti-terrorist structure. India and Pakistan that have become SCO members began to take an active part in its work. This, in turn, further increases the chances of the SCO to achieve security and stability.
At the sectional meeting of the conference, devoted to issues of detecting and preventing new threats to security, views were exchanged on international cooperation, development of an effective mechanism for preventing modern challenges.
Preventing extremist, subversive and terrorist activities requires compliance with international legal norms. Regular sessions were devoted to these issues. The need for complying with law enforcement practice and legislation in the fight against terrorism and other threats, international humanism principles was noted.
On November 1, the conference will continue its work. At the event, participants will exchange experience on achieving peace and stability in the SCO space, fighting terrorism and extremism, eliminating their consequences.