Терроризмга қарши кураш – чегара билмас ҳамкорлик
Тошкентда 31 октябрь куни Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси томонидан “Терроризмга қарши кураш – чегара билмас ҳамкорлик“ мавзусида олтинчи халқаро илмий-амалий конференция ташкил қилинди.
Унда ШҲТга аъзо, кузатувчи ҳамда мулоқот бўйича шерик мамлакатлар делегациялари, халқаро ташкилотлар, илмий-тадқиқот марказлари вакиллари иштирок этди.
Мажлисда ШҲТ Бош котиби Р.Алимов, БМТ Бош котиби ўринбосари, Терроризмга қарши кураш бошқармаси раҳбари В.Воронков, Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири ўринбосари Д.Аҳатов, ЕХҲТнинг Терроризмга қарши кураш бўлинмаси раҳбари А.Аваков, Халқаро қизил хоч қўмитаси вице-президенти К.Карбонье қатнашди.
Таъкидланганидек, дунёнинг турли минтақаларида халқаро террорчилик ташкилотлари ҳаракати кучайиб бораётган бир пайтда ШҲТ маконида терроризмга қарши курашиш борасидаги саъй-ҳаракатларни янада кучайтириш зарур. Минтақада тинчликни мустаҳкамлаш, терроризм, сепаратизм, экстремизм хавфининг олдини олиш, ёшларнинг ёт ғоялар таъсирига тушишига йўл қўймаслик каби мақсадларга эришишда ШҲТга аъзо давлатларнинг Минтақавий аксилтеррор тузилмаси доирасидаги фаолияти муҳим аҳамият касб этмоқда. Ушбу конференция эса бу борадаги қарашларни умумлаштириш, ўзаро фикр алмашишда қулай мулоқот майдони бўлиб хизмат қилмоқда.
Минтақавий аксилтеррор тузилмаси ўз фаолияти давомида дунёда хавфсизликни мустаҳкамлаш, тинчликни сақлашга қаратилган самарали натижаларга эришиб келмоқда. Тузилма терроризм, диний экстремизм, сепаратизм, қурол-яроғ ва наркотикларнинг ноқонуний савдоси, трансмиллий уюшган жиноятчиликка қарши курашиш борасида салмоқли ишларни амалга оширмоқда.
Ташкилот 2017 йилги фаолияти давомида қатор террористик актларнинг олдини олишга муваффақ бўлди, 50 дан ортиқ террористик гуруҳлар фаолиятига чек қўйилди. Шунингдек, халқаро қидирувда бўлган 150 террорчи қўлга олинди.
Интернет тармоғидан ғаразли мақсадларда фойдаланишни аниқлаш ҳамда унга чек қўйиш бўйича ҳам тузилма самарали иш олиб бормоқда. Жумладан, ўтган йили қўпорувчилик ва бузғунчилик ғоялари акс этган 500 мингдан зиёд материални ўзида жамлаган 80 минг, террористик ва тақиқланган диний ташкилотларнинг 360 сайти фаолияти тўсиб қўйилди. Ушбу интернет манбаларини юритаётган 122 кишига нисбатан жиноий иш қўзғатилди.
Бугунги кунда тузилма фаолиятида интеграция жараёни жадаллик билан кечмоқда. Хусусан, ШҲТ аъзолигига кирган Ҳиндистон ва Покистон давлатлари аксилтеррор тузилмаси ишида фаол иштирок эта бошлади. Бу, ўз навбатида, ШҲТнинг хавфсизлик ва барқарорликка эришиш бўйича имкониятларини янада оширмоқда.
Конференциянинг хавфсизликка рахна солиши мумкин бўлган янги хавф-хатарларни аниқлаш ва уларнинг олдини олиш масалаларига бағишланган шўъба мажлисида терроризмга қарши курашишда халқаро ҳамкорлик, замонавий таҳдидларни олдини олишнинг самарали механизмларини ишлаб чиқиш каби масалалар юзасидан фикр алмашилди.
Экстремизм, қўпорувчилик ва террористик фаолиятга чек қўйиш халқаро ҳуқуқ меъёрларига амал қилишни талаб этади. Навбатдаги шўъба мажлислари айни шу масалаларга бағишланди. Унда терроризм ва мавжуд бошқа таҳдидларга қарши курашишда қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиёти, жумладан, халқаро инсонпарварлик тамойилларига оғишмай амал қилиш зарурлиги қайд этилди.
Конференция 1 ноябрь куни ўз ишини давом эттиради. Тадбирда иштирокчилар ШҲТ маконида тинчлик ва барқарорликка эришиш, терроризм ва экстремизмга қарши курашиш, унинг оқибатларини бартараф этиш бўйича ўзаро тажриба алмашиш имконига эга бўлади.

Борьба с терроризмом – сотрудничество без границ
В Ташкенте 31 октября Исполнительным комитетом Региональной антитеррористической структуры Шанхайской Организации Сотрудничества проведена шестая международная научно-практическая конференция на тему “Борьба с терроризмом – сотрудничество без границ”.
В ней приняли участие члены ШОС, наблюдатели, а также делегации стран-партнеров по диалогу, представители международных организаций, научно-исследовательских центров.
Среди участников конференции – Генеральный секретарь ШОС Р. Алимов, заместитель Генерального секретаря ООН, руководитель Контртеррористического управления В. Воронков, заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Д. Ахатов, руководитель подразделения ОБСЕ по борьбе с терроризмом А. Аваков, вице-президент Международного комитета Красного Креста Ж. Карбонье.
Как отмечалось, в то время, когда в различных регионах мира появляются международные террористические движения и организации, необходима активизация действий по борьбе с терроризмом на пространстве ШОС. В достижении таких целей, как укрепление спокойствия в регионе, предотвращение угрозы терроризма, сепаратизма, экстремизма, недопущение попадания молодежи под влияние чуждых идей, важное значение имеет деятельность стран-членов ШОС в рамках Региональной антитеррористической структуры. Нынешняя конференция – удобная площадка для диалога, обобщения взглядов в данной сфере, взаимного обмена мнениями.
Региональная антитеррористическая структура добивается эффективных результатов в укреплении безопасности в мире, сохранении спокойствия. Она осуществляет широкомасштабную работу по борьбе с терроризмом, религиозным экстремизмом, сепаратизмом, незаконной торговлей оружием и наркотиками, транснациональной организованной преступностью.
Структура в ходе своей деятельности в прошедшем году смогла предотвратить ряд террористических актов, положить конец деятельности свыше 50 террористических группировок, способствовать задержанию 150 террористов, находившихся в международном розыске. Также она ведет успешную деятельность по выявлению и предотвращению использования сети интернет в подрывных целях. В прошлом году предотвращена деятельность 80 тысяч сайтов, вобравших в себя свыше 500 тысяч материалов с подрывными и деструктивными идеями, 360 сайтов террористических и запрещенных религиозных организаций. Возбуждено уголовное дело в отношении 122 лиц, ведущих деятельность на этих интернет-ресурсах.
Сегодня в деятельности антитеррористической структуры идет процесс интеграции. Активное участие в ее работе начали принимать ставшие членами ШОС Индия и Пакистан. Это, в свою очередь, еще больше повышает шансы ШОС на достижение безопасности и стабильности.
На секционном заседании конференции, посвященном вопросам выявления и предотвращения новых угроз безопасности, состоялся обмен мнениями о международном сотрудничестве, вопросах разработки эффективного механизма профилактики современных вызовов.
Предотвращение экстремистской, подрывной и террористической деятельности требует соблюдения международных правовых норм. Очередные секционные заседания посвящены этим вопросам. На них отмечалась необходимость соблюдения правоприменительной практики и законодательства в борьбе с терроризмом и другими угрозами, принципов международного гуманизма.
1 ноября конференция продолжит свою работу. На мероприятии участники смогут обменяться опытом по достижению мира и стабильности на пространстве ШОС, борьбе с терроризмом и экстремизмом, устранению их последствий.