Тошкентда бўлиб ўтган Ўзбекистон-Руминия сиёсий маслаҳатлашувлари тўғрисида
2018 йилнинг 30 октябрь куни Ташқи ишлар вазирлигида Ўзбекистон Республикаси ва Руминия ташқи сиёсат идоралари ўртасида сиёсий маслаҳатлашувларнинг бешинчи раунди бўлиб ўтди.
Руминия делегациясига Ташқи ишлар вазирлигининг давлат котиби (вазир ўринбосари) Данут Себастиан Некулаеску бошчилик қилди.
Суҳбат чоғида икки томон муносабатларидаги кенг қамровли масалалар ҳамда Руминиянинг 2019 йил 1 январдан эътиборан ЕИдаги раислигини инобатга олган ҳолда «Ўзбекистон – Европа Иттифоқи» шаклидаги ҳамкорликнинг истиқболли масалалари батафсил муҳокама қилинди.
Музокараларда сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион, маданий-гуманитар соҳаларда Ўзбекистон-Руминия мулоқотини мустаҳкамлаш ва янада ривожлантириш, парламентлараро алоқаларга тизимли тус бериш, икки мамлакат ишбилармон доиралари, жумладан туристик компаниялари ўртасидаги тўғридан тўғри алоқаларни ўрнатиш ва рағбатлантириш муҳимлиги қайд этилди.
Учрашувда ҳамкорликнинг янги механизми – Иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссияни жорий этишдан томонлар манфаатдор эканлиги қайд этилди. Ушбу комиссия мажлисларини мунтазам ўтказиш мавжуд вазиятга тезда жавоб қайтариш ва масалаларни ҳал қилиш, товар айланмаси номенклатурасини кенгайтириш, Ўзбекистон ва Руминиянинг инвестицион фаоллигини қўллаб қувватлаш имконини беради.

Узбекско-румынские политконсультации в г.Ташкенте
30 октября 2018 года в МИД состоялся пятый раунд политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами Республики Узбекистан и Румынии.
Делегацию Румынии возглавил государственный секретарь (заместитель министра) Министерства иностранных дел Данут Себастиан Некулаеску.
В беседе стороны обстоятельно обсудили широкий круг вопросов двусторонних отношений и перспективы взаимодействия в формате «Узбекистан – Евросоюз» с учетом предстоящего с 1 января 2019 года председательства Румынии в ЕС.
Стороны высказались за укрепление и дальнейшее развитие узбекско-румынского диалога в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной сферах, придание системного характера межпарламентским связям, установление и поощрение прямых контактов между деловыми кругами двух стран, в том числе туристическими компаниями.
На встрече была подчеркнута взаимная заинтересованность в запуске нового механизма взаимодействия – Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, регулярные заседания которой позволят оперативно реагировать на конъюнктуру и решать возникающие вопросы, расширять номенклатуру товарооборота, поддерживать инвестиционную активность Узбекистана и Румынии.