Тошкентда бўлиб ўтган Ўзбекистон-Руминия сиёсий маслаҳатлашувлари тўғрисида
2018 йилнинг 30 октябрь куни Ташқи ишлар вазирлигида Ўзбекистон Республикаси ва Руминия ташқи сиёсат идоралари ўртасида сиёсий маслаҳатлашувларнинг бешинчи раунди бўлиб ўтди.
Руминия делегациясига Ташқи ишлар вазирлигининг давлат котиби (вазир ўринбосари) Данут Себастиан Некулаеску бошчилик қилди.
Суҳбат чоғида икки томон муносабатларидаги кенг қамровли масалалар ҳамда Руминиянинг 2019 йил 1 январдан эътиборан ЕИдаги раислигини инобатга олган ҳолда «Ўзбекистон – Европа Иттифоқи» шаклидаги ҳамкорликнинг истиқболли масалалари батафсил муҳокама қилинди.
Музокараларда сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион, маданий-гуманитар соҳаларда Ўзбекистон-Руминия мулоқотини мустаҳкамлаш ва янада ривожлантириш, парламентлараро алоқаларга тизимли тус бериш, икки мамлакат ишбилармон доиралари, жумладан туристик компаниялари ўртасидаги тўғридан тўғри алоқаларни ўрнатиш ва рағбатлантириш муҳимлиги қайд этилди.
Учрашувда ҳамкорликнинг янги механизми – Иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссияни жорий этишдан томонлар манфаатдор эканлиги қайд этилди. Ушбу комиссия мажлисларини мунтазам ўтказиш мавжуд вазиятга тезда жавоб қайтариш ва масалаларни ҳал қилиш, товар айланмаси номенклатурасини кенгайтириш, Ўзбекистон ва Руминиянинг инвестицион фаоллигини қўллаб қувватлаш имконини беради.

Uzbekistan – Romania Political Consultations in Tashkent
On October 30, 2018, the fifth round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan and Romania was held at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan.
The delegation of Romania was led by the State Secretary (Deputy Minister) of the Ministry of Foreign Affairs Danut Sebastian Neculaescu.
The sides discussed a wide range of issues of bilateral relations and cooperation prospects in “Uzbekistan – EU” format, taking into account the forthcoming Romania’s EU Presidency from January 1, 2019.
The sides called for strengthening and further developing Uzbekistan – Romania dialogue in political, trade-economic, investment, cultural-humanitarian spheres, giving a systemic nature to inter-parliamentary relations, establishment and promotion of direct contacts between the business circles of the two countries, including travel companies.
According to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, mutual interest in launching a new mechanism of interaction – Intergovernmental Commission on Economic Cooperation, regular meetings of which will allow to respond quickly to the situation and resolve emerging issues, expand the range of trade, support investment activity of Uzbekistan and Romania was emphasized at the meeting.