Ўзбекистон делегациясининг Ҳирот шаҳридаги конференцияда иштироки тўғрисида
2018 йилнинг 26-27 октябрь кунлари Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев бошчилигидаги делегация Ҳирот шаҳрида бўлиб ўтган «Афғонистон инқирози: сабаблар ва ечимлар» мавзусидаги 7-халқаро конференция ишида иштирок этди.
25 дан ортиқ давлатнинг расмий шахслари, сиёсатшунослари ва таҳлилчилари, шунингдек халқаро ташкилотлар вакиллари Афғонистон Ислом Республикасидаги жорий ҳолатни, узоқ муддатли тинчликни таъминлаш учун минтақавий саъй-ҳаракатларни ва мамлакат ижтимоий-иқтисодий ҳаётини қайта тиклаш доирасидаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилдилар.
Форум қатнашчиларининг нутқларида 2018 йилнинг март ойида бўлиб ўтган Афғонистон бўйича Тошкент конференцияси якунларига, афғон муаммосини сиёсий бартараф этиш борасида дунё ҳамжамияти саъй-ҳаракатларини бирлаштиришдаги унинг ролига, Афғонистонда таълимни қўллаб-қувватлаш Халқаро фондини ташкил этиш бўйича Ўзбекистон Президенти ташаббусига, мамлакатимизнинг афғон халқига иқтисодий кўмагининг амалий натижаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Об участии узбекской делегации в конференции в г.Герате
26-27 октября 2018 года делегация Республики Узбекистан во главе со Специальным спецпредставителем Президента по Афганистану Исматуллой Иргашевым приняла участие в работе 7-й международной конференции «Кризис Афганистана: причины и решения», которая состоялась в г.Герате.
Официальные лица, политологи и аналитики из более чем 25 стран, а также представители международных организаций обсудили текущую ситуацию в Исламской Республике Афганистан, региональные усилия по обеспечению долгосрочного мира и вопросы взаимодействия в рамках социально-экономического возрождения страны.
В выступлениях участников форума особое внимание было уделено итогам состоявшейся в марте 2018 года Ташкентской конференции по Афганистану, ее роли в консолидации усилий мирового сообщества по политическому урегулированию афганской проблемы, инициативе Президента Узбекистана по созданию Международного фонда поддержки образования в Афганистане, практическим результатам экономического содействия нашей страны афганскому народу.