Ўзбекистон делегациясининг Ҳирот шаҳридаги конференцияда иштироки тўғрисида
2018 йилнинг 26-27 октябрь кунлари Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев бошчилигидаги делегация Ҳирот шаҳрида бўлиб ўтган «Афғонистон инқирози: сабаблар ва ечимлар» мавзусидаги 7-халқаро конференция ишида иштирок этди.
25 дан ортиқ давлатнинг расмий шахслари, сиёсатшунослари ва таҳлилчилари, шунингдек халқаро ташкилотлар вакиллари Афғонистон Ислом Республикасидаги жорий ҳолатни, узоқ муддатли тинчликни таъминлаш учун минтақавий саъй-ҳаракатларни ва мамлакат ижтимоий-иқтисодий ҳаётини қайта тиклаш доирасидаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилдилар.
Форум қатнашчиларининг нутқларида 2018 йилнинг март ойида бўлиб ўтган Афғонистон бўйича Тошкент конференцияси якунларига, афғон муаммосини сиёсий бартараф этиш борасида дунё ҳамжамияти саъй-ҳаракатларини бирлаштиришдаги унинг ролига, Афғонистонда таълимни қўллаб-қувватлаш Халқаро фондини ташкил этиш бўйича Ўзбекистон Президенти ташаббусига, мамлакатимизнинг афғон халқига иқтисодий кўмагининг амалий натижаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Uzbekistan delegation attended Conference in Herat
On October 26-27, 2018, delegation of the Republic of Uzbekistan led by the Special Representative of the President for Afghanistan Ismatilla Ergashev attended the 7th International Conference on “Afghanistan crisis: causes and solutions”, which was held in Herat.
Officials, political scientists and analysts from more than 25 countries, as well as representatives of international organizations discussed the current situation in the Islamic Republic of Afghanistan, regional efforts on ensuring long-term peace and cooperation issues within the framework of socio-economic revival of the country.
Forum participants focused on the results of Tashkent Conference on Afghanistan held in March 2018, its role in consolidating efforts of the international community on political settlement of the Afghan problem, initiative of the President of Uzbekistan on creating an International Fund for Supporting Education in Afghanistan, and practical results of Uzbekistan’s economic assistance to Afghanistan.