Ўзбекистон Савдо-саноат палатасида Хитой Халқ Республикасининг Хубэй провинцияси тижорат бўйича департаменти директорининг ўринбосари Юань Яцзе раҳбарлигидаги ишбилармон доиралари билан учрашув бўлиб ўтди.
Хитой мамлакатимизнинг ишончли стратегик ҳамкорларидан саналади. Айниқса, Ўзбекистон ва Хитой ишбилармон доиралари ўртасидаги муносабатлар изчил равнақ топаётир. Бу ҳамкорлик нефть-газ, кимё, йўлсозлик, қурилиш, транспорт, тўқимачилик, сайёҳлик ва бошқа соҳаларда изчил ривожланмоқда. Мамлакатларимиз ўртасида товар алмашинувга оид кўрсаткич йил сайин ортаётгани ҳамкорликнинг тобора мустаҳкамланаётганидан дарак беради.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси икки давлат ишбилармон доиралари ўртасидаги сармоявий, савдо-иқтисодий ҳамкорликни тобора кенгайтириш юзасидан фаол иш олиб бормоқда.
Шуни таъкидлаш жоизки, Хитойнинг Хубэй вилояти аҳоли ғоят зич жойлашган ва шу билан бирга иқтисодиёти жадал ривожланган ҳудудлардан саналади. Бу ерда тоғ-кон, металлургия, машинасозлик, кимё, нефть-кимё, автомобилсозлик, қурилиш, фармацевтика, енгил саноат ва бошқа соҳалар жадал ривожланган.
"В2В", яъни "Бизнес – бизнес учун" форматида ўтказилган учрашувда Хитойнинг автомобиль шосселари, темир йўл линиялари, кўприклар, ишлаб чиқариш мажмуалари учун кўп қаватли биноларни барпо этишга ихтисослашган қурилиш соҳаси ишбилармонлари иштирок этди. Хитой корхоналарининг бу борадаги фаолияти қурилиш лойиҳалари бўйича пудрат ишларини олиб бориш, қурилиш, консалтинг, бунёдкорлик технологиялари бўйича ишланмалар яратиш, машина ва ускуналар лизинги, йўлсозик ва кўприксозлик кабиларни ўз ичига олади. Улар инфратузилмаси ғоят мураккаб бўлган объектлар бунёдкорлиги соҳасида кучли инновацион-технологик салоҳиятга эга. Бу қурилиш компаниялари Шанхайдаги Бутунжаҳон молия маркази, Цинхай – Тибет йўналишидаги 523 километрлик темир йўл линияси ва бошқа мураккаб инфратузилма объектларини бунёд этишда фаол қатнашган.
Учрашувда хитойлик меҳмонлар Ўзбекистоннинг иқтисодий салоҳияти ва имкониятлари, тадбиркорликка кенг йўл очиш йўлидаги шиддатли ислоҳотлар билан атрофлича таништирилди. Ушбу тадбирдан кўзланган асосий мақсад ҳам хитойлик ишбилармон доираларни юртимизнинг турли ҳудудларидаги инвестицион лойиҳаларга кенгроқ жалб этиш, қурилиш-монтаж ишлари ва инфратузилма объектларини барпо этишга ихтисослашган ўзбекистонлик ҳамкорлар билан ишбилармонлик муносабатларини ўрнатишга шароитлар яратишдан иборатдир.
Бизнес учрашув якунида икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорликни янада ривожлантиришга оид ҳамкорлик меморандуми имзоланди.

Встреча с представителями деловых кругов Китая
В Торгово-промышленной палате Узбекистана состоялась встреча с представителями деловых кругов Китая во главе с заместителем директора департамента по коммерции провинции Хубэй Китайской Народной Республики Юанем Яцзе.
Китай является одним из надежных стратегических партнеров нашей страны. Последовательно развиваются отношения между деловыми кругами Узбекистана и Китая в нефтегазовой, химической, строительной, транспортной, текстильной индустрии, туристической сфере и дорожном строительстве. С каждым годом растут показатели товарообмена между нашими странами.
Торгово-промышленная палата Узбекистана ведет активную работу по дальнейшему расширению инвестиционного, торгово-экономического сотрудничества между деловыми кругами двух стран.
Следует отметить, что провинция Хубэй является одной из самых густонаселенных и экономически развитых в Китае. Провинция сильна горно-металлургической, машиностроительной, химической, нефтехимической, автомобильной, строительной, фармацевтической и легкой промышленностью.
Во встрече в формате “В2В” приняли участие представители китайских предприятий, специализирующихся на прокладке автомобильных шоссе, железнодорожных линий, строительстве мостов и многоэтажных зданий производственных комплексов. Они имеют сильный инновационно-технологический потенциал в сфере строительства сложных объектов инфраструктуры. Эти компании принимали участие в возведении Всемирного финансового центра в Шанхае, прокладке железнодорожной линии Цинхай-Тибет протяженностью 523 километра и строительстве других крупных инфраструктурных объектов.
На мероприятии китайские гости ознакомились с инвестиционным потенциалом Узбекистана, ускоренными реформами в сфере предпринимательства и проводимыми преобразованиями в экономике. Цель мероприятия – привлечение китайских предпринимателей к реализации инвестиционных проектов в различных регионах нашей страны, установление деловых контактов с узбекскими предприятиями, специализирующимися на строительно-монтажных работах и возведении инфраструктурных объектов.
По итогам бизнес-встречи подписан меморандум о дальнейшем развитии торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.