Ўзбекистон делегациясининг Эронга ташрифи тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев бошчилигидаги делегация 2018 йилнинг 21-24 октябрь кунлари амалий ташриф билан Эрон Ислом Республикасида бўлди.
Ташриф чоғида делегация Афғонистон билан чегарадош ҳудудларда амалга оширилаётган транспорт-коммуникация лойиҳалари, аввало “Хаф – Ҳирот” янги темир йўл тармоғи инфраструктураси ҳамда Чоҳбаҳор денгизи порти имкониятлари билан танишди.
Шунингдек, Ташқи ишлар вазирлиги ва Эрон темир йўллари ташкилоти раҳбариятлари билан ҳам учрашув ва музокаралар ўтказилди.
Ташриф давомида афғон муаммоси ечимига кўмаклашиш, Афғонистонда тинчлик музокараларини бошлаш йўллари ҳамда ушбу мамлакатда инфраструктура лойиҳаларини амалга ошириш бўйича ҳамкорлик қилиш истиқболлари муҳокама қилинди.

О визите узбекской делегации в Иран
Делегация Республики Узбекистан во главе со Специальным представителем Президента по Афганистану Исматуллой Иргашевым 21-24 октября 2018 года посетила с рабочим визитом Исламскую Республику Иран.
В ходе поездки делегация ознакомилась с транспортно-коммуникационными проектами, осуществляемыми на приграничной с Афганистаном территории, прежде всего инфраструктурой новой железнодорожной ветки «Хаф – Герат», а также с возможностями морского порта Чабахар.
Также были проведены встречи и переговоры с руководством Министерства иностранных дел и Организации железных дорог Ирана.
Стороны обсудили пути содействия решению афганской проблемы, в частности запуска мирных межафганских переговоров, а также перспективы сотрудничества в реализации инфраструктурных проектов в Афганистане.