Қозоғистон соғлиқни сақлаш вазирлиги билан ўзаро келишув ҳамда “йўл харитаси” имзоланди
Қозоғистон пойтахти Остона шаҳрида Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Болалар жамғармаси (ЮНИСЕФ) ва Қозоғистон ҳукумати томонидан ташкил этилган Бирламчи тиббий ва санитар ёрдам кўрсатиш бўйича глобал конференциясида Ўзбекистон делегацияси ҳам иштирок этди.
Тадбирнинг иккинчи кунида Ўзбекистон соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шодмонов юртимизда фуқароларнинг сифатли тиббий хизматдан фойдаланиш имкониятларини яхшилаш, жумладан, бирламчи тиббий ёрдамни янада такомиллаштиришга алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
– Ҳозирда Ўзбекистонда бирламчи тиббий ёрдам кўрсатадиган 2 минг 370 та тиббиёт муассасалари тармоғи мавжуд. Тиббий ёрдам сифатини яхшилаш, аҳолини кенг миқёсда қамраб олиш, уларни бирламчи тиббий ёрдам билан сифатли ва бепул таъминлаш мақсадида, ҳукумат қарорига мувофиқ, қишлоқ жойлардаги амбулатория хизматида катта ўзгаришлар амалга оширилди, – деди Алишер Шодмонов.
Яна бир эътиборли жиҳати, сўнгги икки йил давомида қишлоқ оилавий поликлиникаларида бешта, шаҳар оилавий поликлиникаларида эса ўндан зиёд тор мутахассислар фаолиятининг йўлга қўйилгани ҳам бирламчи тиббий хизмат самарадорлигини оширишга хизмат қилмоқда.
Шунингдек, вазир бирламчи соғлиқни сақлаш тизимини профилактик ва патронаж ишларга йўналтириш, Республика ихтисослаштирилган ва илмий-амалий марказлари томонидан аҳолига ихтисослашган тиббий ёрдам кўрсатишни кенгайтириш ҳамда бирламчи тиббий ёрдам амалиётида диагностика ва даволаш стандартларини мувофиқлаштириш каби вазифалар ижроси йўлида ҳам фаол саъй-ҳаракатлар олиб борилаётганини қайд этди.
Шу куни Ўзбекистон соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шодмонов Қозоғистон соғлиқни сақлаш вазири Елжан Биртанов билан ҳам учрашди. Дўстона руҳда ўтган мулоқотда соғлиқни сақлаш ва тиббиёт соҳаларида икки томонлама муносабатларни янада ривожлантириш борасида кўплаб имкониятлар мавжудлигига алоҳида эътибор қаратилди. Шундан келиб чиққан ҳолда тиббиёт соҳасида ўзаро ҳамкорликни янада кучайтириш мақсадида икки томонлама келишув ҳамда “йўл харитаси” имзоланди.

С Министерством здравоохранения Казахстана подписаны взаимное соглашение и дорожная карта
На Глобальной конференции по первичной медико-санитарной помощи, организованной в городе Астана (Казахстан) Всемирной организацией здравоохранения, Детским фондом ООН (ЮНИСЕФ) и правительством Казахстана участвует и делегация Узбекистана.
Во второй день мероприятия выступил министр здравоохранения Узбекистана Алишер Шадманов, отметив, что в нашей стране особое внимание уделяется улучшению возможностей пользования гражданами качественными медицинскими услугами, в частности, совершенствованию первичной медико-санитарной помощи.
– Сегодня в Узбекистане существуют 2 370 медицинских учреждений, оказывающих первичную медицинскую помощь. С целью улучшения качества медицинской помощи, широкого охвата населения, качественного и бесплатного предоставления гражданам услуг первичной медико-санитарной помощи, согласно правительственному постановлению, в сельских местностях большие изменения осуществляются в амбулаторной службе, – сказал Алишер Шадманов.
Еще одна важная сторона то, что за последние два года в каждой сельской семейной поликлинике налажена деятельность пяти врачей узкой специальности, а в каждой городской семейной поликлинике их более десяти. Это тоже служит повышению эффективности службы первичной медико-санитарной помощи.
А также министр отметил, что осуществляются активные действия на пути направления системы первичного здравоохранения в профилактические и патронажные работы, расширения со стороны республиканских специализированных и научно-практических центров оказания населению специализированной медицинской помощи, координации стандартов диагностики и лечения в практике первичной медико-санитарной службы.
В этот день министр здравоохранения Узбекистана Алишер Шадманов встретился с министром здравоохранения Казахстана Елжаном Биртановым. Во время дружественного общения было уделено внимание тому, что существует немало возможностей для большего развития двусторонних отношений в области здравоохранения и медицины. Исходя из этого, с целью усиления взаимного сотрудничества в сфере медицины подписаны двустороннее соглашение и «дорожная карта».