Ўзбекистон Қаҳрамони Вера Пак
Мамлакатимиз таълим соҳаси оғир жудоликка учради. Фидойи педагог, меҳрибон мураббий, Ўзбекистон Қаҳрамони Вера Борисовна Пак 80 ёшида вафот этди.
Вера Пак 1938 йили Қорақалпоғистон Республикаси Қўнғирот туманида туғилди. 1961 йили Нукус давлат педагогика институтининг кимё-биология факультетини битирди.
Бўлғуси педагог ўз меҳнат фаолиятини 1961 йили Хива шаҳридаги А.С.Пушкин номидаги 3-умумтаълим мактабида кимё ва биология фанлари ўқитувчиси сифатида бошлади. Ушбу мактабда ёш авлоднинг билимдон фарзандлар бўлиб камолга етишига муносиб ҳисса қўшди.
1985-2015 йилларда Хоразм вилоятидаги 20-Меҳрибонлик уйи раҳбари, 2015-2018 йилларда Хива шаҳридаги “Меҳрибонлик шаҳарчаси” директори лавозимларида меҳнат қилди.
Вера Пак 2004-2009 йилларда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзоси сифатида самарали фаолият юритди.
У ўзининг 57 йиллик педагогик фаолияти мобайнида ота-она меҳрига ташна кўплаб болаларнинг юрагида ҳаётга, келажакка мустаҳкам ишонч уйғотган эди. Уларнинг Ватанимизга, халқимизга садоқатли фарзандлар бўлиб улғайиши йўлида фидойилик билан меҳнат қилди. Меҳрибонлик уйи тарбияланувчилари мустақил ҳаётга қадам қўйганидан сўнг ҳам уларни маънавий жиҳатдан қўллаб-қувватлаб, ёш йигит-қизларнинг касб-ҳунар ўрганиши, оила қуриб, уй-жой билан таъминланиши йўлида жонбозлик кўрсатди.
Устоз Вера Пакнинг мамлакатимиз таълим-тарбия соҳасини ривожлантириш борасидаги хизматлари давлатимиз томонидан муносиб тақдирланди. У 1992 йили “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган халқ таълими ходими” фахрий унвони, 2001 йили “Ўзбекистон Қаҳрамони” унвони билан мукофотланган эди.
Меҳрибон устоз, фидойи педагог, самимий ва камтарин инсон Вера Борисовна Пакнинг ёрқин хотираси қалбларимизда ҳамиша сақланиб қолади.

Герой Узбекистана Вера Пак
Сфера образования нашей страны понесла тяжелую утрату. На 80-м году жизни скончалась самоотверженный педагог, заботливый наставник, Герой Узбекистана Вера Борисовна Пак.
Вера Пак родилась в 1938 году в Кунградском районе Республики Каракалпакстан. В 1961 году окончила химико-биологический факультет Нукусского государственного педагогического института.
Будущий педагог начала трудовую деятельность в 1961 году в качестве учителя химии и биологии в общеобразовательной школе № 3 имени А. С. Пушкина города Хивы. Внесла достойный вклад в воспитание учащихся этой школы образованными и гармонично развитыми личностями.
В 1985-2015 годах занимала должность директора дома "Мехрибонлик" № 20 Хорезмской области, в 2015-2018 годах – директора Детского городка в городе Хиве.
Вера Пак в период 2004-2009 годов осуществляла деятельность в качестве члена Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
За свою 57-летнюю педагогическую деятельность она зажгла во многих детях, нуждавшихся в родительской заботе, стремление к жизни, вселила уверенность в будущем. Активно трудилась во имя воспитания молодого поколения преданными Родине и народу людьми. Оказывала воспитанникам дома "Мехрибонлик" моральную поддержку и после того, как они вступили в самостоятельную жизнь, приложила огромные усилия для того, чтобы эти юноши и девушки приобрели профессию, построили семью, получили собственное жилье.
Заслуги В. Пак в развитии сферы образования и воспитания были достойно оценены государством. В 1992 году она удостоилась почетного звания "Заслуженный работник народного образования Республики Узбекистан", в 2001 году ей присвоили звание "Герой Узбекистана".
Светлая память о заботливом наставнике, самоотверженном педагоге, искреннем и скромном человеке Вере Борисовне Пак навсегда сохранится в наших сердцах.