Нотариат – низоларни олдини олувчи муҳим институт
Эндиликда чекка ҳудудларда аҳолининг ҳуқуқий хизматга бўлган эҳтиёжини инобатга олган ҳолда нотариусларни ротация қилиш институти амалиётга киритилади.
Бу ҳақда Адлия вазирлиги томонидан ташкил этилган матбуот анжуманида қайд этилди. Бундан ташқари, фуқароларга нотариал идораларига навбатни қайд этиш, битим лойиҳасини тайёрлаш ва бошқа масалалар бўйича электрон мурожаат қилиш мумкинлиги белгиланмоқда.
Бўлиб ўтган тадбирда нотариат соҳасини ислоҳ қилиш, уни жисмоний ва юридик шахсларга малакали юридик ёрдам берувчи, ҳуқуқий низоларнинг олдини олувчи, шунингдек, ҳуқуқий муносабатларни ишончли ва тинч йўл билан ҳал этилишини таъминлайдиган муҳим институт сифатида шакллантириш бўйича чора-тадбирлар юзасидан фикр алмашилди.
Адлия вазири ўринбосари А.Ташкулов анжуман иштирокчиларига соҳада мавжуд муаммо ва камчиликлар хусусида тўхталиб, хусусан, аҳолига тақдим этилаётган нотариал хизматларнинг сифат ва тезкорлик даражаси пастлиги, нотариал идоралардаги узундан-узун навбатлар, давлат божи ва бошқа йиғимларни ундиришда шаффофлик йўқлиги, шунингдек, мавжуд бюрократик тўсиқ ва ғовлар аҳолининг нотариат тизимига бўлган ишончини сусайтириб, коррупция илдиз отишига имконият яратаётганини қайд этди.
Натижада мазкур муаммоларни бартараф қилиш мақсадида давлатимиз раҳбарининг “Низоларнинг олдини олишга қаратилган институт сифатида нотариат тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинганлигига урғу берди.
Қарорда нотариат институтининг жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, шунингдек, аҳолига кўрсатилаётган нотариал хизматларнинг сифатини яхшилашдаги роли ва аҳамиятини янада ошириш бўйича қатор йўналиш ва вазифалар белгиланган. Қарор ижросини таъминлаш мақсадида 1 қонун, Вазирлар Маҳкамасининг 3 қарори, 1 идоравий меъёрий-ҳуқуқий ҳужжат қабул қилинди.
Таъкидлаш жоиз, жорий йилнинг 9 ойи мобайнида 3192 819 нотариал ҳаракатлар амалга оширилди. Бу эса ўтган йилнинг шу давридагига нисбатан 4,5 % га камдир. Бундан ташқари, жорий йилнинг бошида нотариуслар томонидан сайёр тартибда 17391 та нотариал ҳаракатлар рўйхатдан ўтказилди. Ўтган йил билан таққослаганда, бу кўрсаткич 24 фоизга ўсган.
Тадбир давомида журналистларга жорий йил 11 октябрида имзоланган “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонунчилик ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонуни кучга кирганидан сўнг жорий этиладиган янгиликлар хусусида ҳам маълумот берилди.
Хусусан, ҳужжатга мувофиқ, 2019 йил 1 январдан бошлаб кўчмас мулкни ижарага бериш ва текин фойдаланиш шартномаларини мажбурий нотариал тасдиқлаш бекор қилинади. Бироқ ижара шартномаларини солиқ органларида мажбурий тартибда ҳисобга қўйиш лозим бўлади.
Мурожаат этувчилар нотариал тасдиқланаётган ҳужжатларга имзо қўйиш ва махсус мосламада уларнинг бармоқ изларини сканер қилиш йўли билан нотариал ҳаракатлар бажарганлигини тасдиқлайдилар.
Судларда кўпинча имзоларнинг ҳақиқийлиги устида баҳслашиш ҳолатлари учраганлиги сабабли, нотариал ҳаракатларни амалга ошириш жараёнида ариза берувчи томонидан нотариал тасдиқланган ҳужжатларга имзо чекиш ва уларнинг қўл бармоқлари изини сканер қилиш ҳамда васиятнома ва бошқа ҳужжатларга имзо чекиш жараёни мажбурий равишда аудио- ва видеога ёзиб бориш орқали тасдиқлаш тартиби жорий этилмоқда.
Шунингдек, Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 14 сентябрдаги қарорига мувофиқ, жисмоний ва юридик шахсларга нотариал хизматлар “ягона дарча” тамойили асосида кўрсатилади.

Нотариат — важный институт предупредительного правосудия Обратите внимание
В ходе пресс-конференции, организованной Министерством юстиции, состоялся детальный обмен мнениями о мерах по реформированию нотариата, становлению его в качестве одного из важнейших институтов обеспечения прав физических и юридических лиц, призванного выполнять функции превентивного правосудия и предотвращения судебных споров.
Специалистами министерства отмечалось, что в деятельности нотариальных контор еще имеется ряд системных проблем и недостатков, препятствующих эффективной реализации государственной политики в судебно-правовой сфере и полноценному использованию потенциала нотариата для предупреждения экономических, семейных, наследственных, жилищных, трудовых и иных споров.
В частности, низкий уровень качества и оперативности предоставляемых населению нотариальных услуг, длинные очереди в нотариальных конторах, непрозрачность взимания государственных пошлин и иных сборов, а также имеющиеся бюрократические барьеры и препоны снижают доверие населения к системе нотариата и оставляют возможность для коррупционных проявлений.
С целью повышения качества и оперативности предоставляемых населению нотариальных услуг, устранения бюрократических барьеров и препон и воплощения в жизнь возможностей досудебного регулирования споров 25 мая 2018 года принято постановление Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы нотариата в качестве института предупредительного правосудия».
Документом определен ряд направлений и задач по дальнейшему повышению роли и значимости института нотариата в защите прав и законных интересов физических и юридических лиц. Для обеспечения исполнения постановления приняты 1 закон, 3 постановления Кабинета Министров, 1 ведомственный нормативно-правовой документ.
Стоит отметить, что за 9 месяцев текущего года осуществлено 3 192 819 нотариальных действий, что на 4,5 процента меньше, чем за аналогичный период прошлого года. Помимо этого с начала текущего года нотариусы удостоверили 17 391нотариальных действий в выездном порядке. Данный показатель по сравнению с прошлым годом вырос на 24 процента.
Журналисты интересовались новшествами, которые будут внедрены в связи с вступлением в силу Закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием системы оказания юридической помощи и правовых услуг», принятого 11 октября текущего года. Так, с 1 января 2019 года отменяется требование по обязательному нотариальному удостоверению договоров аренды и безвозмездного пользования недвижимым имуществом путем установления порядка обязательной постановки договоров аренды на учет в органах государственной налоговой службы.
Учитывая, что в судах часто оспаривают подлинность подписей, при осуществлении нотариальных действий внедряется порядок подтверждения заявителями совершения нотариальных действий путем проставления ими подписи на нотариально удостоверяемых документах и сканированием их отпечатков пальцев, а также обязательной аудио- и видеофиксации процесса подписания завещаний, отдельных сделок, заявлений и иных документов.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров от 14 сентября 2018 года в рамках активной модели нотариата внедряется порядок оказания нотариальных услуг физическим и юридическим лицам по принципу «одного окна».