«Ўзбекнефтегаз» АЖ ва «Air Products» МЧЖ ўртасида ҳамкорлик тўғрисида келишув имзоланди
Келишув Тошкентда бўлиб ўтган Ўзбек-Америка бизнес-форуми доирасида имзоланди. Мазкур ҳужжат Ўзбекистон Республикасида истиқболли лойиҳалар, шу билан бирга МТО лойихаси ва амалдаги саноат газларини ишлаб чиқариш бўйича қурилмаларни ўрганиш ва уларни баҳолашга қаратилган бўлиб, самарадорлиги ва хавфсизлиги бўйича таклифларни ишлаб чикишга бағишланган.
«Air Products» келишув имзоланган кундан бошлаб уч ой давомида саноат газларга ички ва ташки бозордаги эҳтиёжи ҳақида маркетинг ўрганишни амалга ошириб, истиқболли ҳамкорлик бўйича тегишли таклифларни тайёрлайди.
Амалга оширилган иш бўйича маълумот ва натижаларни Қўшма ишчи гуруҳига тақдим этади.
Маълумот учун: 2018 йилнинг май ойида «Ўзбекнефтегаз» АЖ ва «Air Products» МЧЖ ўртасида “метанол олефинларга” технологияси бўйича олефинларни ишлаб чиқариш лойиха доирасида меморандум имзоланган эди.
2018 йилнинг август ойида эса Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари А.С. Султанов ва «Air Products» МЧЖ президенти жаноб Сейфи Гассеми ўртасида Ўзбекистон Республикасида лойиҳаларни ҳамкорликда амалга ошириш бўйича таклифларни ишлаб чиқиш мақсадида ёқилғи-энергетика мажмуаси корхоналари ўртасида ўзаро ҳамкорлик бўйича иш режаси имзоланган эди.
Ўзбекистон Республикаси ЁЭМ корхоналари ва «Air Products» корпорацияси вакилларидан иборат Қўшма ишчи гуруҳ шакллантирилди.

Между АО «Узбекнефтегаз» и OOO «Air Products» подписано Соглашение о сотрудничестве
Соглашение подписано 23 октября 2018 года в рамках узбекско-американского бизнес-форума, прошедшего в Ташкенте. Документ предусматривает изучение и оценку потенциальных проектов в Республике Узбекистан, в том числе МТО проект, а также существующих установок по производству промышленных газов с разработкой предложений по повышению показателей эффективности и безопасности.
«Air Products» в течение трех месяцев с даты подписания Соглашения проведет маркетинговое изучение потребностей в промышленных газах на внутреннем и внешнем рынках, а затем подготовит предложение по дальнейшему сотрудничеству.
Информация и результаты работы будут предоставлены на согласование Совместной рабочей группе.
Справочно: В мае 2018 года между АО «Узбекнефтегаз» и компанией «Air Products» заключен Меморандум о взаимопонимании в отношении сотрудничества в рамках проекта по производству олефинов по технологии «метанол в олефины».
В августе 2018 года между заместителем Премьер-министра Республики Узбекистан А.С. Султановым и президентом компании «Air Products» г-ном Сейфи Гассеми подписан План-график работ по взаимодействию предприятий топливно-энергетического комплекса (ТЭК) Республики Узбекистан и корпорации «Air Products» для подготовки предложений по совместной реализации проектов в Республике Узбекистан.
Сформирована Совместная рабочая группа в составе представителей предприятий ТЭК РУз и корпорации «Air Products».