Хотин-қизлар ва ёшлар бандлигини таъминлаш – асосий вазифа
Президентимиз Ислом Каримов ташаббуси билан қабул қилинган «Соғлом бола йили» Давлат дастури ижроси доирасида пойтахтимизнинг Олмазор туманида ҳам кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Жорий йилнинг ўтган даврида туманда аҳолига сифатли тиббий ёрдам кўрсатиш, ижтимоий ҳимоялаш, таълим-тарбия самарадорлигини ошириш, бандликни таъминлаш, хотин-қизлар ва коллеж битирувчиларини тадбиркорликка кенг жалб этиш, ҳудудни ободонлаштириш юзасидан кўплаб лойиҳалар бажарилди.
Аҳолига кўрсатилаётган тиббий-профилактика ёрдамини кенгайтириш ва тиббиёт муассасалари моддий-техник базасини мустаҳкамлашга оид лойиҳалар самарасида саккизта оилавий поликлиника эКГ ва бошқа замонавий тиббий асбоб-ускуналар билан таъминланди. 1-шаҳар силга қарши кураш диспансери реконструксия қилинмоқда. Иккита туғруқ мажмуаси, 3-болалар юқумли касалликлар шифохонаси, 5-болалар стоматология поликлиникаси замонавий тиббий ускуналар билан жиҳозланмоқда.
Аҳолини бирламчи тиббий-профилактика кўригига жалб этиш, касаллик аниқланганларни соғломлаштириш ишлари режа асосида йўлга қўйилган. Туман ҳудудий дастурида мактабгача тарбия муассасалари тарбияланувчилари, мактаб, коллеж ва лицейлар ўқувчиларини чуқурлаштирилган тиббий кўрикка жалб этиш вазифаси белгиланган бўлиб, ўтган вақт мобайнида 38 мингдан кўпроқ бола тиббий кўрикка жалб этилди. Бу ишларни узвий давом эттириш мақсадида «Ҳеч ким меҳр ва эътибордан четда қолмасин!» шиори остидаги лойиҳа ҳам юқори савияда ташкил этилди. Бу жараёнда алоҳида, ихтисослаштирилган тиббий ёрдамга муҳтож икки мингга яқин аҳоли қамраб олинди ва уларга малакали тиббий ёрдам кўрсатилди.
– Соғлом фарзандни дунёга келтиришда оилаларда тиббий маданиятни юксалтиришнинг аҳамияти беқиёс, – дейди туман ҳокими ўринбосари, хотин-қизлар қўмитаси раиси Муқаддам Расулова. – Бугунги кунда ушбу вазифаларни бажариш, «Соғлом она – соғлом бола» мақсадли дастурида белгиланган устувор вазифаларни ҳаётга татбиқ этишда кенг жамоатчиликнинг фаоллигини ошириш мақсадида тегишли давлат, жамоат ташкилотлари, тиббиёт муассасалари ҳамкорлигида оилавий поликлиникаларда саломатлик секторларининг фаолияти йўлга қўйилгани муҳим омил бўлаётир. Ҳафтанинг ҳар бир кунида аҳолининг муайян қатлами қамраб олиниб, уларга аниқ йўналтирилган тиббий-профилактика ёрдами ташкил этилмоқда.
Никоҳланувчи ёшларнинг тиббий кўрикдан тўлиқ ўтишини таъминлаш тиббий-ижтимоий лойиҳаларнинг муҳим йўналишини ташкил этади. Туман ФҲДЁ бўлими ҳузурида "Ёш оила қурувчилар мактаби" машғулотлари йўлга қўйилгани, коллеж, лицей ва маҳаллаларда бу йўналишда изчил тарғибот ишлари олиб борилаётгани ота-оналар, айниқса, ёшларнинг соғлом оила барпо этиш борасидаги масъулиятини кучайтиришга хизмат қилмоқда.
Вояга етмаган қизларни турмушга узатишнинг олдини олиш доимий эътиборда.
Бугунги кунда туманда 31 мактаб, 16 касб-ҳунар коллежи фаолият юритмоқда. Ушбу масканларда ёшларга жаҳон андозалари даражасида таълим бериш учун зарур шарт-шароитлар яратилган. 2014-йилги инвестиция дастури доирасида иккита умумтаълим мактабида таъмирлаш ишлари олиб борилаётир.
Мактаб битирувчиларини таълимнинг кейинги босқичига тўлиқ қамраб олиш, коллеж битирувчиларининг бандлигини таъминлашда "оила – маҳалла – мактаб" консепсияси асосида амалга оширилаётган ишлар ўз самараларини бераётир. Бунинг натижасида туманда ўн икки йиллик мажбурий таълимга қамраб олиш ишлари тўлақонли бажарилмоқда ва бу борада қонунбузилиш ҳолатлари қайд этилмаётир.
"Соғлом бола йили" Давлат дастурида соғлом ва баркамол авлодни вояга етказишда маҳалланинг ўрни ва ролини юксалтириш устувор вазифалардан бири сифатида белгиланган. Тумандаги мавжуд 58 маҳаллада бу борадаги вазифаларни тўла бажариш мақсадида "Маҳалла" хайрия жамоат фонди туман бўлими томонидан ҳамкор ташкилотлар билан бирга белгиланган ишлар ўз вақтида амалга оширилмоқда.
Маҳалла фуқаролар йиғинлари ҳузуридаги "Ота-оналар университетлари", барча йўналишлар бўйича жамоатчилик комиссиялари аҳоли фаровонлиги ва ёшлар камолотига йўналтирилган лойиҳаларни ҳаётга изчил татбиқ этаётир. Аҳолининг ислоҳотлардан баҳрамандлик даражасини ошириш, ҳудудларда ижтимоий-маънавий муҳит барқарорлигини таъминлаш, оммавий спортни ривожлантириш, ёшларнинг бўш вақтини мазмунли ташкил этишга кўмаклашиш шулар жумласидандир. Жорий йилнинг ўтган даврида тумандаги маҳаллаларда 20 спорт зали, 15 болалар ўйин майдончаси, ўнга яқин спорт мажмуаси барпо этилди. Янги маҳалла гузарларини қуриш, мавжудларини реконструксия қилиш билан боғлиқ лойиҳалар амалга оширилди.
Аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини қўллаб-қувватлаш мақсадида ҳомийлар кўмагида кам таъминланган, боқувчисини йўқотган оилаларга қарийб юз миллион сўмлик моддий ёрдам кўрсатилди.
Туманда бандликни таъминлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш юзасидан амалга оширилаётган ишлар натижасида ҳудудий дастур доирасида маҳаллаларда юзга яқин кичик корхона ташкил этилди. Аҳолига турли йўналишларда маиший хизмат кўрсатишга ихтисослашган ушбу корхоналарда уч юзга яқин янги иш ўрни яратилиб, уларга асосан хотин-қизлар ва ёшлар жойлаштирилди.
Маҳаллаларда аёллар ва ёшлар тадбиркорлигини ривожлантиришга оид ишлар салмоғи тобора ортмоқда. Туманда хотин-қизлар ва ёшларни тадбиркорлик фаолиятига кенг жалб этиш ва уларнинг бандлигини таъминлаш мақсадида тижорат банкларидан 17 миллиард сўмдан ортиқ кредит маблағи ажратилди. Бу ишларни янада кенгайтириш, бандлик дастурини тўла рўёбга чиқариш учун маҳаллаларда бўш иш ўринлари ярмаркалари, "Камолот" ёшлар ижтимоий ҳаракати туман бўлими ташаббуси билан ёшлар ўртасида "Менинг бизнес ғоям", "Мутахассислик – сенинг келажагинг", "Енг фаол ёш ҳунарманд", "Енг фаол ёш тадбиркор"
сингари танловлар ташкил этилмоқда.
"Камолот" ЁИҲ туман бўлимида ташкил этилган Ёшлар ижтимоий хизматлари маркази йигит-қизларни касб-ҳунарга йўналтириш, бўш вақтини мазмунли ташкил этишда муҳим аҳамият касб этмоқда. Марказда ўқувчиларга етти йўналиш бўйича ҳунар ўргатилмоқда. Жорий йилнинг олти ойида минг нафардан ортиқ йигит-қиз ушбу тўгаракларга жалб этилиб, устоз-шогирд анъанаси асосида тикувчилик, тўқувчилик, пазандалик, қандолатчилик ва бошқа ҳунарларни ўрганди.
Бундай эзгу ишлар ёшларнинг салоҳияти ва истеъдодини рўёбга чиқариш, уларни иш билан таъминлаш, оилавий бизнес, тадбиркорлик борасидаги ғоя ва ташаббусларини қўллаб-қувватлашда муҳим пойдевор бўлиб хизмат қилаётир.

Обеспечение занятости женщин и молодежи – основная задача
В рамках реализации принятой по инициативе Президента Ислама Каримова Государственной программы «Год здорового ребенка» широкомасштабная работа осуществляется и в Алмазарском районе столицы.
За прошедший период нынешнего года в районе реализовано множество проектов по оказанию качественного медицинского обслуживания населения, его социальной защите, повышению эффективности образования и воспитания, обеспечению занятости, широкому вовлечению женщин и выпускников колледжа в предпринимательскую деятельность, благоустройству района.
В результате проектов по расширению оказываемой населению медико-профилактической помощи и укреплению материально-технической базы медицинских учреждений восемь семейных поликлиник обеспечены аппаратами ЭКГ и другим современным медицинским оборудованием. Проводится реконструкция городского тубдиспансера №1. Современной медицинской аппаратурой оснащаются два родильных комплекса, детская больница инфекционных заболеваний №3, детская стоматологическая поликлиника №5.
На плановой основе налажена работа по привлечению населения к первичному медико-профилактическому осмотру, оздоровлению лиц с выявленными заболеваниями. В территориальной программе района предусмотрено привлечение воспитанников дошкольных образовательных учреждений, учащихся школ, колледжей и лицеев к углубленному медицинскому обследованию, за прошедший период обследовано свыше 38 тысяч ребят. В целях продолжения этой работы на высоком уровне организован также проект под девизом «Никто не останется без любви и внимания!». В него вовлечены около двух тысяч жителей, нуждающихся в особой, специализированной медицинской помощи, которым оказана такая поддержка.
– Повышение медицинской культуры в семьях играет важную роль в рождении здорового ребенка, – говорит заместитель хокима района, председатель комитета женщин Мукаддам Расулова. – В целях усиления эффективности этой работы, повышения активности широкой общественности во внедрении в жизнь приоритетных задач, намеченных в целевой программе «Здоровая мать – здоровый ребенок», важным фактором служит налаживание совместно с соответствующими государственными, общественными организациями, медицинскими учреждениями деятельности секторов здоровья в семейных поликлиниках. В каждый день недели охватывается определенный слой населения, для которого организовывается адресная медико-профилактическая помощь.
Полное обеспечение медицинского обследования новобрачных составляет важное направление медико-социальных проектов. Налаживание при районном
отделе ЗАГСа занятий "Школы молодоженов", проведение в колледжах, лицеях и махаллях последовательной разъяснительной работы в этом направлении способствует усилению ответственности родителей, в частности, молодежи, за формирование здоровой семьи.
Постоянное внимание уделяется предотвращению ранних браков несовершеннолетних девушек.
На сегодняшний день в районе функционируют 31 школа, 16 профессиональных колледжей. В этих учебных заведениях созданы все необходимые условия для обучения молодежи на уровне мировых стандартов. В рамках инвестиционной программы 2014 года проводится ремонт в двух общеобразовательных школах.
В полном охвате выпускников школ последующим этапом образования, обеспечении занятости выпускников колледжа свои весомые результаты дает работа, осуществляемая на основе концепции "семья – махалля – школа". В районе проводятся необходимые мероприятия по охвату двенадцатилетним обязательным образованием, в этом направлении не зарегистрировано ни одного правонарушения.
Повышение роли и значения махалли в воспитании здорового и гармонично развитого поколения является одним из приоритетных направлений Государственной программы "Год здорового ребенка". В целях полной реализации этих задач в 58 махаллях, действующих в районе, районным отделом благотворительного общественного фонда "Махалла" совместно с организациями-партнерами своевременно выполняются все намеченные работы.
Действующие при махаллинских сходах граждан "Родительские университеты", общественные комиссии по всем направлениям последовательно реализуют проекты, направленные на обеспечение благополучия населения и светлого будущего молодежи. Повышение уровня информированности населения о реформах, обеспечение в районах стабильной социально-духовной атмосферы, развитие массового спорта, организация содержательного досуга молодежи – из их числа. За прошедший период нынешнего года в махаллях района возведены 20 спортзалов, 15 детских игровых площадок, около десяти спортивных комплексов. Реализованы
проекты по строительству новых махаллинских гузаров, реконструкции уже имеющихся.
Для поддержки социально уязвимых слоев населения за счет спонсоров малообеспеченным семьям, потерявшим кормильца, оказана материальная
помощь почти на сто миллионов сумов.
В результате осуществленной в районе работы по обеспечению занятости населения и развитию предпринимательства в рамках территориальной программы организовано около ста малых предприятий в махаллях. На этих предприятиях, специализированных на оказании населению бытовых услуг, созданы новые рабочие места, на которые трудоустроены в основном женщины и молодежь.
Последовательно повышаются объемы работ по развитию предпринимательства среди женщин и молодежи в махаллях. В целях обеспечения занятости и их широкого привлечения к предпринимательской деятельности коммерческими банками выделены кредиты на сумму более 17 миллиардов сумов. Для дальнейшего расширения этой работы, полной реализации программы занятости в махаллях среди молодежи организовываются ярмарки свободных рабочих мест, по инициативе районного отдела общественного движения молодежи "Камолот" - конкурсы "Моя бизнес-идея", "Специальность – твое будущее", "Самый активный молодой ремесленник", "Самый активный молодой предприниматель".
Организованный в районном отделе ОДМ "Камолот" Молодежный центр социальных услуг имеет важное значение в профориентации юношей и девушек, организации их содержательного досуга. В центре учащиеся обучаются профессиям по семи направлениям. За прошедшие шесть месяцев нынешнего года к этим кружкам привлечены свыше тысячи юношей и девушек, которые на основе традиции «мастер-ученик» обучались таким ремеслам, как швейное дело, ткацкое ремесло, кулинария, кондитерское дело и другие.
Подобная благородная работа служит важной основой для выявления потенциала и таланта молодого поколения, поддержки его идей и инициатив, обеспечения работой, дальнейшего развития семейного бизнеса и предпринимательства.