БМТ наркотик ва жиноятчилик бўйича бошқармасининг «Treatnet II» лойиҳаси доирасида ўтказилаётган минтақавий тренинг тўғрисида
2018-10-24 | Жамият
Жорий йилнинг 22-26 октябрь кунлари Тошкент шаҳрида БМТ Наркотик ва жиноятчилик бўйича бошқармасининг «Treatnet II: Гиёхвандлик ва унинг инсонга бўлган асоратларини даволаш» - GLO71 лойиҳаси доирасида маҳаллий мутахассислар учун гиёҳвандликни даволашнинг сифатли инструментларини қўллаш бўйича минтақавий семинар бўлиб ўтмоқда.
Тренинг давомида мутахассислар психофаол моддаларни ишлатиш оқибатида юзага келадиган касалликларни даволаш бўйича халқаро сифат стандартларини ва уларни баҳолаш воситаларини мослаштиришни кўриб чиқадилар. Тадбир натижасига кўра, республиканинг соғлиқни сақлаш тизимига киритилиши мумкин бўлган хизматлар сифатини назорат қилиш механизмини ишлаб чиқиш режалаштирилган.
Маълумот учун: GLO71 лойиҳаси Ўзбекистонда гиёҳвандлик билан боғлиқ касалликларни даволаш тизимини ривожлантиришга кўмаклашиш ҳамда гиёҳвандликнинг салбий оқибатларини камайтиришга қаратилган бўлиб, БМТ Наркотик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси томонидан 2009 йилдан бери амалга оширилмоқда.
Манба: Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Наркотик моддаларни назорат қилиш миллий ахборот-таҳлил маркази

О региональном тренинге в рамках проекта УНП ООН «Treatnet ii»
В период с 22 по 26 октября с.г. в г.Ташкенте проводится региональный тренинг для национальных экспертов по применению инструмента обеспечения качества лечения наркозависимости в рамках проекта УНП ООН «Treatnet II: Лечение наркозависимости и ее последствий для здоровья»- GLO71.
В ходе тренинга специалистами будут рассмотрены вопросы адаптации международных стандартов качества услуг по лечению расстройств, вызванных употреблением психоактивных веществ, а также инструменты их оценки. По итогам работы планируется разработать механизм контроля качества услуг с возможным его внедрением в систему общественного здравоохранения республики.
Справочно: Проект GLO71 реализуется в Узбекистане с 2009 года Региональным Представительством УНП ООН в Центральной Азии в рамках совместной программы УНП ООН и ВОЗ по лечению наркозависимости, который направлен на оказание содействия развитию системы лечения наркозависимых лиц, а также снижение негативных последствий наркомании.