ХТВ ва OPIC таълим соҳасида ҳамкорлик истиқболларини муҳокама этдилар
АҚШ ҳукуматининг Хусусий хориж инвестициялари корпорациясининг (Overseas Private Investment Corporation, OPIC) халқаро, ҳамда кичик ва ўрта бизнес лойиҳаларини молиялаш бўйича директори Тара Блейк Ўзбекистон Халқ таълими вазирлигига ташриф буюрди.
Халқ таълими вазирлиги раҳбарияти билан учрашув давомида Ўзбекистон ва АҚШ ўртасида таълим соҳасида ҳамкорлик ўрнатиш истиқболлари муҳокама этилди.
Томонлар музокаралар вақтида OPIC томонидан Ўзбекистонда таълим соҳасидаги ташаббусларни молиялаш ва ўзаро ҳамкорлик моделларини муҳокама этдилар.
Учрашув давомида Ўзбекистон томони АҚШ билан инглиз тилини ўқитиш сифатини ошириш, дарс жараёни инглиз тилида олиб бориладиган мактабларни ташкил этиш ҳамда болаларни ўқитиш методологияларини ва тажрибасини ўрганиш бўйича ҳамкорлик алоқаларини ўрнатишга қизиқиш билдираётганлиги таъкидланди.

МНО и OPIC обсудили перспективы сотрудничества в сфере образования
Директор по проектам в области международного финансирования проектов, а также малому и среднему предпринимательству Корпорации частных зарубежных инвестиций при Правительстве США (Overseas Private Investment Corporation, OPIC) Тара Блейк посетила Министерство народного образования Узбекистана.
Во время встречи с руководством Министерства народного образования были обсуждены перспективы сотрудничества между Узбекистаном и США в сфере образования.
Стороны рассмотрели вопросы участия OPIC в финансировании различных инициатив в сфере образования и модели взаимодействия.
Было отмечено, что узбекская сторона заинтересована в установлении сотрудничества с организациями США для повышения качества обучения английского языка, создании школ с обучением на английском языке и изучения опыта и методологии по обучению детей.