“INNOWEEK” – ишончли ҳамкорлар топиш учун ажойиб имконият
“Ўзэкспомарказ”да Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги ташкил этган “INNOWEEK” – инновацион ғоялар ҳафталиги бошланди.
Унда ишбилармонлар, инвесторлар, хорижий илмий-инновацион марказлар, инвестицион фондлар, технологик агентликлар, технопарклар ва бизнес инкубаторлар вакиллари иштирок этмоқда.
Халқаро инновацион ярмарканинг очилиш маросимида мамлакатимизда илм-фанни ривожлантириш, инновацион лойиҳалар ва технологияларни ишлаб чиқаришга жорий этишни рағбатлантириш, илмий ходимлар меҳнатини қўллаб-қувватлаш, юртимиз илмий-техник салоҳиятини янада мустаҳкамлаш масалаларига устувор аҳамият қаратилаётгани таъкидланди.
Тадбирдан кўзланган мақсад Ўзбекистон ва ривожланган мамлакатларда технологиялар трансфери жараёнини таъминлаш орқали ички инновацион ғоялар, технологиялар ва лойиҳалар ҳаётга татбиқ этишга кенг шарт-шароит яратишдан иборатдир.
Форумда иқтисодиётнинг барча тармоқлари ва ҳудудларда жорий этилган инновациялар, 2019-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини инновацион ривожлантириш стратегияси моҳиятини оммага етказиш, 2030 йилда мамлакатимизнинг глобал инновацион индекс рейтинги бўйича жаҳоннинг 50 илғор давлати қаторига кириши учун зарур шарт-шароит яратиш масалалари бўйича муҳокамалар бўлиб ўтди.
– Форум саноат корхоналарини жадал такомиллаштириш, илмий-тадқиқот муассасалари, хусусий тадбиркорлар ва инвесторлар ўртасида кооперация алоқаларини кенгайтиришга йўналтирилган минтақавий ва халқаро алоқаларни ривожлантиришга хизмат қилади, – дейди “Яшнобод” инновацион технопарки дирекцияси” ДУК директори Фарҳод Жумаев.
Инновацион ғоялар ҳафталиги доирасида ижтимоий, молия-банк, қишлоқ хўжалиги, иқтисодиётнинг реал сектори, давлат бошқарувидаги инновациялар ва шартнома асосида харид қилиш орқали тижоратлаштириладиган ишланмаларнинг намойиши бўйича конференция ҳам ташкил этилади.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.Абдувоҳидов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари С.Холмуродов сўзга чиқди.

2018-10-24 | Innovation
The Innovative Ideas Week, organized by the Ministry of Innovation Development of the Republic of Uzbekistan, kicked off at Uzexpocentre.
Business people, investors, representatives of foreign research and innovation centers, investment funds, technology agencies and parks, business incubators are attending the events of the week.
The purpose of the event is to create large-scale opportunities for implementation of innovative ideas, technologies and projects by providing technology transfer between Uzbekistan and developed countries.
On the first day of the week, innovations implemented in all sectors of the economy and regions of our country were discussed, the public was presented with the essence of Innovative Development Strategy of the Republic of Uzbekistan for 2019-2021, creating necessary conditions for the country to become one of the top 50 countries in the Global Innovation Index rating until 2030.
Within the framework of the Innovative Ideas Week, an exhibition of developments proposed for introduction into the social sphere, financial and banking sector, agriculture, the real sector of the economy and public administration, as well as a conference on their commercialization will be held.
Advisor to the President of the Republic of Uzbekistan A.Abduvokhidov, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan S.Kholmuradov addressed the event.