“INNOWEEK” – ишончли ҳамкорлар топиш учун ажойиб имконият
“Ўзэкспомарказ”да Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги ташкил этган “INNOWEEK” – инновацион ғоялар ҳафталиги бошланди.
Унда ишбилармонлар, инвесторлар, хорижий илмий-инновацион марказлар, инвестицион фондлар, технологик агентликлар, технопарклар ва бизнес инкубаторлар вакиллари иштирок этмоқда.
Халқаро инновацион ярмарканинг очилиш маросимида мамлакатимизда илм-фанни ривожлантириш, инновацион лойиҳалар ва технологияларни ишлаб чиқаришга жорий этишни рағбатлантириш, илмий ходимлар меҳнатини қўллаб-қувватлаш, юртимиз илмий-техник салоҳиятини янада мустаҳкамлаш масалаларига устувор аҳамият қаратилаётгани таъкидланди.
Тадбирдан кўзланган мақсад Ўзбекистон ва ривожланган мамлакатларда технологиялар трансфери жараёнини таъминлаш орқали ички инновацион ғоялар, технологиялар ва лойиҳалар ҳаётга татбиқ этишга кенг шарт-шароит яратишдан иборатдир.
Форумда иқтисодиётнинг барча тармоқлари ва ҳудудларда жорий этилган инновациялар, 2019-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини инновацион ривожлантириш стратегияси моҳиятини оммага етказиш, 2030 йилда мамлакатимизнинг глобал инновацион индекс рейтинги бўйича жаҳоннинг 50 илғор давлати қаторига кириши учун зарур шарт-шароит яратиш масалалари бўйича муҳокамалар бўлиб ўтди.
– Форум саноат корхоналарини жадал такомиллаштириш, илмий-тадқиқот муассасалари, хусусий тадбиркорлар ва инвесторлар ўртасида кооперация алоқаларини кенгайтиришга йўналтирилган минтақавий ва халқаро алоқаларни ривожлантиришга хизмат қилади, – дейди “Яшнобод” инновацион технопарки дирекцияси” ДУК директори Фарҳод Жумаев.
Инновацион ғоялар ҳафталиги доирасида ижтимоий, молия-банк, қишлоқ хўжалиги, иқтисодиётнинг реал сектори, давлат бошқарувидаги инновациялар ва шартнома асосида харид қилиш орқали тижоратлаштириладиган ишланмаларнинг намойиши бўйича конференция ҳам ташкил этилади.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.Абдувоҳидов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари С.Холмуродов сўзга чиқди.

«INNOWEEK» – прекрасная возможность найти надежных партнеров
В НВК “Узэкспоцентр” стартовала Неделя инновационных идей «INNOWEEK», организованная Министерством инновационного развития Республики Узбекистан.
В мероприятиях недели принимают участие деловые люди, инвесторы, представители зарубежных научно-инновационных центров, инвестиционных фондов, технологических агентств, технопарков и бизнес-инкубаторов.
На церемонии открытия недели отмечалось, что в нашей стране приоритетное значение придается вопросам развития науки, стимулированию внедрения инновационных проектов и технологий в производство, поддержки труда научных работников, дальнейшего укрепления научно-технического потенциала страны.
Цель мероприятия заключается в создании широких возможностей для внедрения инновационных идей, технологий и проектов путем обеспечения трансфера технологий между Узбекистаном и развитыми странами.
В первый день недели обсуждены инновации, внедренные во всех отраслях экономики и регионах нашей страны, состоялось доведение до общественности сути Стратегии инновационного развития Республики Узбекистан на 2019-2021 годы, создание необходимых условий для включения нашей страны в число 50 ведущих стран мира в рейтинге Глобального инновационного индекса до 2030 года.
– Данный форум способствует ускоренной модернизации промышленных предприятий, расширению кооперации между научно-исследовательскими учреждениями, частными предпринимателями и инвесторами, - говорит директор ГУП “Яшнобод” инновацион технопарки дирекцияси” Фарход Жумаев.
В рамках Недели инновационных идей пройдут выставка разработок, предлагаемых к применению в социальной сфере, финансово-банковском секторе, сельском хозяйстве, реальном секторе экономики и государственном управлении, а также конференция по их коммерциализации.
На мероприятии выступили советник Президента Республики Узбекистан А.Абдувохидов, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан С.Холмурадов.