2018 йилнинг 22 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Финляндия Республикасининг янги тайинланган Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Мария Элина Лиивалани (қароргоҳи Хельсинки шаҳрида) қабул қилди.
Ишонч ёрлиқларини қабул қила туриб, Вазир Элчини Ўзбекистонга тайинлангани билан табриклади ва унга юқори ва масъулиятли лавозимда самарали фаолият кўрсатишини тилади.
Бўлиб ўтган суҳбат чоғида Ўзбекистон – Финляндия кун тартибининг муҳим масалалари муҳокама қилинди ҳамда турли соҳалардаги, жумладан БМТ ва бошқа халқаро ташкилотлар доирасидаги ҳамкорликни фаоллаштиришнинг истиқболли йўналишлари бўйича фикр алмашилди.
Учрашувда вазирликлараро сиёсий маслаҳатлашувларнинг навбатдаги раундини ўтказиш, Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия фаолиятини қайта тиклаш бўйича таклифлар ҳам кўриб чиқилди.

Meeting with the Ambassador of Finland
On October 22, 2018, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Finland with the residence in Helsinki Marja Elina Liivala.
Accepting the credentials, the Minister congratulated the Ambassador on appointment and wished her fruitful activity in a high and responsible post.
According to the Ministry, at the meeting, the sides discussed key issues of Uzbekistan – Finland agenda and exchanged views on promising areas of enhancing cooperation in various fields, including within the framework of the UN and other international organizations.
Proposals for holding the next round of inter-ministerial political consultations, resumption of activities of the Intergovernmental Commission on trade-economic cooperation were also considered.