2018 йилнинг 22 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Финляндия Республикасининг янги тайинланган Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Мария Элина Лиивалани (қароргоҳи Хельсинки шаҳрида) қабул қилди.
Ишонч ёрлиқларини қабул қила туриб, Вазир Элчини Ўзбекистонга тайинлангани билан табриклади ва унга юқори ва масъулиятли лавозимда самарали фаолият кўрсатишини тилади.
Бўлиб ўтган суҳбат чоғида Ўзбекистон – Финляндия кун тартибининг муҳим масалалари муҳокама қилинди ҳамда турли соҳалардаги, жумладан БМТ ва бошқа халқаро ташкилотлар доирасидаги ҳамкорликни фаоллаштиришнинг истиқболли йўналишлари бўйича фикр алмашилди.
Учрашувда вазирликлараро сиёсий маслаҳатлашувларнинг навбатдаги раундини ўтказиш, Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия фаолиятини қайта тиклаш бўйича таклифлар ҳам кўриб чиқилди.

22 октября 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял вновь назначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Финляндской Республики с резиденцией в г.Хельсинки Марию Элину Лиивала.
Принимая верительные грамоты, Министр поздравил Посла с назначением в Узбекистан и пожелал ей плодотворной работы на высоком и ответственном посту.
В состоявшейся беседе стороны обсудили ключевые вопросы узбекско-финской повестки дня и обменялись мнениями по перспективным направлениям активизации взаимодействия в различных областях, в том числе в рамках ООН и других международных организаций.
На встрече также рассмотрены предложения по проведению очередного раунда межмидовских политических консультаций, возобновлению деятельности Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.