Ўзбекистон Республикаси Президенти Америка – Ўзбекистон савдо палатаси делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 22 октябрь куни Ўзбекистонда АҚШ бизнеси ҳафталиги тадбирларида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Америка – Ўзбекистон савдо палатаси раиси Кэролин Лэмм бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонларни самимий қутлар экан, Ўзбекистон ва АҚШ ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётганини алоҳида мамнуният билан қайд этди. Жорий йил май ойида АҚШга амалга оширилган олий даражадаги ташрифнинг самарали натижалари стратегик шерикликнинг янги даврини бошлаш имконини берди.
АҚШнинг «Дженерал Электрик», «Боинг», «СиЭнЭйч Индастриал», «Джон Дир», «Ханивелл», «Силверлиф», «Уайт энд Кейс» ва бошқа кўплаб компаниялари билан савдо-иқтисодий, инвестиция ва инновация соҳаларидаги ўзаро ҳамкорлик кенгаймоқда.
Бугунги кунда машинасозлик, нефть-газ ва газ-кимё, электр энергетикаси, тўқимачилик ва озиқ-овқат саноати, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш ва таълим соҳаларини қамраб олган қиймати 5 миллиард доллардан зиёд истиқболли лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Жорий йил бошидан мамлакатимизда АҚШ инвестициялари иштирокида 25 янги корхона ташкил этилди, ўзаро савдо ҳажми икки баробар кўпайди.
Ўзаро манфаатли бизнес ҳамкорликни мустаҳкамлашда таркибига АҚШнинг жаҳонга машҳур 37 та компанияси, инвестиция корпорациялари ва банклари кирган Америка – Ўзбекистон савдо палатаси муҳим роль ўйнаётгани таъкидланди.
Учрашувда иқтисодиётнинг турли тармоқларида амалий ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, аввало, технологиялар соҳасидаги шерикликни ривожлантиришнинг аниқ истиқболлари муҳокама қилинди.
Эришилган келишувлар ва имзоланган битимларни ўз вақтида амалга ошириш, шунингдек, Палатанинг янги аъзоларини жалб этган ҳолда, инвестиция лойиҳаларини тайёрлаш муҳимлиги қайд этилди.
АҚШ компанияларининг Ўзбекистон бозорида узоқ муддат фаолият юритиши учун қулай шароитлар яратишга алоҳида эътибор қаратилди.
Кэролин Лэмм давлатимиз раҳбарига самимий қабул ҳамда Палата аъзоларининг мамлакатимиздаги фаолиятига кўрсатилаётган ҳар томонлама кўмак учун АҚШ ишбилармонлар ҳамжамияти номидан чуқур миннатдорлик билдирди.
Ўзбекистонда барча соҳа ва йўналишларда амалга оширилаётган ислоҳот ва янгиланишлар тадбиркорлик ташаббусларини муваффақиятли рўёбга чиқаришда кенг имкониятлар яратаётгани қайд этилди.
Америка – Ўзбекистон савдо палатаси мамлакатларимиз ўртасидаги самарали савдо-иқтисодий, инвестициявий ва технологик ҳамкорликни янада кенгайтириш ва мустаҳкамлашда фаол иштирок этишга тайёр экани алоҳида таъкидланди.

President of Uzbekistan receives American – Uzbekistan Chamber of Commerce delegation
On October 22, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the delegation of American – Uzbekistan Chamber of Commerce led by its Chairman Carolyn Lamm, who arrived in the country to participate in the events of the American Business Week in Uzbekistan.
President Shavkat Mirziyoyev, sincerely welcoming the guests, noted with special satisfaction the dynamic development of Uzbekistan – American multifaceted cooperation. Fruitful results of the high-level visit to the United States in May this year opened up a new era of strategic partnership.
Cooperation in trade-economic, investment and innovation spheres with such leading American companies as General Electric, Boeing, CNH Industrial, John Deere, Honeywell, Silverleaf, White & Case and many others is expanding.
The portfolio of promising projects exceeds $5 billion and covers mechanical engineering, oil and gas, gas chemical, electric power, textile and food industries, agriculture, healthcare and education.
Since the beginning of this year, 25 new enterprises with participation of American investments have been created in Uzbekistan, the trade turnover has doubled.
Important role of American – Uzbekistan Chamber of Commerce, which includes 37 world famous companies, investment corporations and the United States banks was noted in strengthening mutually beneficial business cooperation.
Specific prospects for further deepening practical cooperation in various sectors of the economy, primarily promotion of technology partnership were discussed at the meeting.
The importance of timely implementation of the signed agreements, as well as preparation of investment projects involving new members of the Chamber was emphasized.
Special attention was paid to further formation of favorable conditions for long-term presence of leading American companies in Uzbekistan.
Carolyn Lamm, on behalf of the American business community, expressed deep gratitude to the President of Uzbekistan for the warm welcome and full support for the activities of the Chamber’s members in the country.
It was emphasized that the ongoing reforms and transformations in Uzbekistan, covering all areas and directions, open up broad opportunities for successful implementation of business initiatives.
It was emphasized that the American – Uzbekistan Chamber of Commerce is ready to actively promote and participate in further development and strengthening of productive trade-economic, investment and technological cooperation between the two countries.