Ўзбекистон Республикаси Президенти Америка – Ўзбекистон савдо палатаси делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 22 октябрь куни Ўзбекистонда АҚШ бизнеси ҳафталиги тадбирларида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Америка – Ўзбекистон савдо палатаси раиси Кэролин Лэмм бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонларни самимий қутлар экан, Ўзбекистон ва АҚШ ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётганини алоҳида мамнуният билан қайд этди. Жорий йил май ойида АҚШга амалга оширилган олий даражадаги ташрифнинг самарали натижалари стратегик шерикликнинг янги даврини бошлаш имконини берди.
АҚШнинг «Дженерал Электрик», «Боинг», «СиЭнЭйч Индастриал», «Джон Дир», «Ханивелл», «Силверлиф», «Уайт энд Кейс» ва бошқа кўплаб компаниялари билан савдо-иқтисодий, инвестиция ва инновация соҳаларидаги ўзаро ҳамкорлик кенгаймоқда.
Бугунги кунда машинасозлик, нефть-газ ва газ-кимё, электр энергетикаси, тўқимачилик ва озиқ-овқат саноати, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш ва таълим соҳаларини қамраб олган қиймати 5 миллиард доллардан зиёд истиқболли лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Жорий йил бошидан мамлакатимизда АҚШ инвестициялари иштирокида 25 янги корхона ташкил этилди, ўзаро савдо ҳажми икки баробар кўпайди.
Ўзаро манфаатли бизнес ҳамкорликни мустаҳкамлашда таркибига АҚШнинг жаҳонга машҳур 37 та компанияси, инвестиция корпорациялари ва банклари кирган Америка – Ўзбекистон савдо палатаси муҳим роль ўйнаётгани таъкидланди.
Учрашувда иқтисодиётнинг турли тармоқларида амалий ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, аввало, технологиялар соҳасидаги шерикликни ривожлантиришнинг аниқ истиқболлари муҳокама қилинди.
Эришилган келишувлар ва имзоланган битимларни ўз вақтида амалга ошириш, шунингдек, Палатанинг янги аъзоларини жалб этган ҳолда, инвестиция лойиҳаларини тайёрлаш муҳимлиги қайд этилди.
АҚШ компанияларининг Ўзбекистон бозорида узоқ муддат фаолият юритиши учун қулай шароитлар яратишга алоҳида эътибор қаратилди.
Кэролин Лэмм давлатимиз раҳбарига самимий қабул ҳамда Палата аъзоларининг мамлакатимиздаги фаолиятига кўрсатилаётган ҳар томонлама кўмак учун АҚШ ишбилармонлар ҳамжамияти номидан чуқур миннатдорлик билдирди.
Ўзбекистонда барча соҳа ва йўналишларда амалга оширилаётган ислоҳот ва янгиланишлар тадбиркорлик ташаббусларини муваффақиятли рўёбга чиқаришда кенг имкониятлар яратаётгани қайд этилди.
Америка – Ўзбекистон савдо палатаси мамлакатларимиз ўртасидаги самарали савдо-иқтисодий, инвестициявий ва технологик ҳамкорликни янада кенгайтириш ва мустаҳкамлашда фаол иштирок этишга тайёр экани алоҳида таъкидланди.

Президент Республики Узбекистан принял делегацию Американо-Узбекской торговой палаты
22 октября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Американо-Узбекской торговой палаты во главе с её председателем Кэролин Лэмм, прибывшую в нашу страну для участия в мероприятиях Недели американского бизнеса в Узбекистане.
Глава нашего государства, искренне приветствуя гостей, с особым удовлетворением отметил динамичное развитие узбекско-американского многопланового сотрудничества. Плодотворные результаты визита на высшем уровне в США в мае этого года позволили открыть новую эру стратегического партнёрства.
Расширяется взаимодействие в торгово-экономической, инвестиционной и инновационной сферах с такими ведущими американскими компаниями как «Дженерал Электрик», «Боинг», «СиЭнЭйч Индастриал», «Джон Дир», «Ханивелл», «Силверлиф», «Уайт энд Кейс» и многими другими.
Сегодня портфель перспективных проектов превышает 5 миллиардов долларов и охватывает машиностроение, нефтегазовую и газохимическую отрасли, электроэнергетику, текстильную и пищевую промышленность, сельское хозяйство, здравоохранение и образование.
С начала этого года в нашей стране создано 25 новых предприятий с участием американских инвестиций, объёмы взаимной торговли выросли в два раза.
В укреплении взаимовыгодного делового сотрудничества отмечена важная роль Американо-Узбекской торговой палаты, в состав которой входят 37 всемирно известных компаний, инвестиционных корпораций и банков США.
В ходе встречи были обсуждены конкретные перспективы дальнейшего углубления практического взаимодействия в разных отраслях экономики, прежде всего продвижения технологического партнёрства.
Подчеркнута важность своевременного выполнения достигнутых договорённостей и подписанных соглашений, а также подготовки инвестиционных проектов с привлечением новых членов Палаты.
Важное внимание было уделено дальнейшему формированию благоприятных условий для долгосрочного присутствия ведущих компаний США на рынке Узбекистана.
Кэролин Лэмм от имени американского делового сообщества выразила глубокую благодарность главе нашего государства за тёплый приём и всемерную поддержку деятельности членов Палаты в республике.
Подчёркнуто, что проводимые реформы и преобразования в Узбекистане, охватывающие все сферы и направления, открывают широкие возможности для успешной реализации бизнес инициатив.
Особо отмечено, что Американо-Узбекская торговая палата готова активно продвигать и участвовать в дальнейшем развитии и укреплении продуктивного торгово-экономического, инвестиционного и технологического сотрудничества между нашими странами.